Kolejny tom serii ,,Świat mitów" - komiksów opartych na greckiej mitologii oraz wybitnych dziełach starożytności. W tym tomie poznamy opowieść o Edypie, królu Teb. Chcąc uniknąć przepowiedzianego przez bogów upadku Teb, który miałby być wywołany przez ich nowo narodzonego syna, król Lajos i jego żona Jokasta porzucają noworodka na śmierć na Górze Kitajron. Mały Edyp zostaje jednak uratowany i przyjęty przez króla Koryntu. Dorasta nieświadomy tragicznej tajemnicy swojego pochodzenia. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest adoptowany. Po poradę udaje się do wyroczni delfickiej, gdzie poznaje swoje straszne przeznaczenie: zabije ojca i poślubi matkę. Uciekając przed przepowiednią, przyspieszy tylko jej katastrofalne urzeczywistnienie... Pomysłodawcą serii ,,Świat mitów" i jej opiekunem merytorycznym jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry. Scenariusz napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki wykonał włoski rysownik Diego Oddi.
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2022-06-29
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 56
Tytuł oryginału: Edipe
Komiks dla wielbicieli popularnego serialu. I nie tylko! Tommy - Zielony Ranger - choć uwolnił się od klątwy Rity Odrazy, nadal zmaga z jej konsekwencjami...
Music festivals are unique events in the Polish cultural landscape. Organized for fans of various genres of music, they make space for any and all preferences...
Przeczytane:2022-07-26, Ocena: 4, Przeczytałem,
Mitologia grecka jako część kultury i historii nie zawsze jest łatwo przyswajalna przez nowe pokolenia. To właśnie z myślą o nich powstała seria Świat Mitów, która w skondensowanej i przystępnej formie miała zaprezentować szczegóły największych i najpopularniejszych hellenistycznych opowieści o bogach i herosach. Jeśli ktoś miał wcześniej do czynienia z tym cyklem, to wie, że poszczególne komiksy radziły sobie z tym zadaniem dosyć różnie. Jak na tle poprzednich tytułów wypada Edyp? Określenie „poprawnie” będzie tutaj chyba najlepszym z możliwych do użycia zwrotów. Komiksowej adaptacji nie można niczego poważniejszego zarzucić, ale nie uniknęła ona powielenia kilku powtarzających się błędów/problemów cyklu.
Opowieść kreślona przez Clotilde Bruneau pod czujnym okiem francuskiego filozofa Luca Ferry’ego (pomysłodawcy całego cyklu) prowadzi czytelnika przez wszystkie najważniejsze etapy życia Edypa. Począwszy od momentu narodzin księcia Teb, przez złowieszczą przepowiednię wyroczni, pozostawienia dziecka na pastwę losu, przygarnięcie go przez króla Koryntu, przejęciu tronu Teb i niezbyt przyjemny koniec jego burzliwego żywota. Zostają więc tutaj przedstawione wszystkie najważniejsze szczegóły popularnego mitu.
Podobnie jak w innych albumach serii, nie można jednak tytułu traktować jako idealnego zamiennika pełnego mitu. Niezależnie jak bardzo autorka starałaby się być wierna oryginałowi, to ograniczona ilość stron komiksu wymusza na niej dużą skrótowość pewnych faktów. Pewne drobne niedociągnięcia prezentuje tutaj również narracja, która toczy się dość płasko. Niektórym scenom brakuje nie tyle dynamizmu ile epickości (charakterystycznej dla mitologii) i większej dramaturgii. Do małych minusów należy zaliczyć również nie zawsze odpowiednie zróżnicowanie poszczególnych bohaterów i należyte oznaczenie ich „roli” w przedstawianej opowieści.
Znacznie większą dawkę wiedzy (dla zainteresowanych) można znaleźć w końcówce albumu. Jak przy każdej części serii znajduje się tam pisany dodatek autorstwa Luca Ferry’ego prezentujący tym razem znaczenie mitu o Edypie.