KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ EMIGRACJI!
Malcolmowi i Stomilowi udało się wyrwać ze szponów śmierci czającej się na polach kapusty i powrócić do ojczyzny. Tylko co dalej? Studia? Praca? Bezrobocie? Uniwersytet życia? Największy fenomen polskiego rynku literackiego powraca z nową powieścią. Tym razem osadzonej w mieście stołecznym Warszawa i przyległościach. O edukacji, rekinach biznesu, incelach, wariacikach, dzikim wschodzie, pionierach polskiej klasy średniej i arabskich szejkach w zajazdach przy autostradzie.
ODRADZAMY CZYTANIE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH!
Jak wiadomo, w polskiej historii po roku 1989 przez dwie dekady panowała pedagogika wstydu. Po niej nastała pedagogika dumy. A potem zadebiutował Malcolm XD i stworzył pedagogikę śmieszności. "Emigracja" (2019) mówiła o Anglii, która coraz bardziej przypomina Europę Środkowo-Wschodnią. Kroniki koronawirusowe opowiadały o pięciu osobach, które w początkowej fazie pandemii wyruszają z Warszawy do Syrii, dźwigając po dwieście rolek papieru toaletowego na głowę... W "Edukacji" poznajemy dwóch takich, co postanowili sprzedać ojczyznę Żydom. Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy. Z samych siebie.
prof. Przemysław Czapliński
Polsko, zasłużyłaś (sobie) na to! Malcolm XD niby o sobie, a jednak trochę o wszystkich. Bo przecież w sumie wszyscy przychodzimy bardziej z tych miast między 10 000 a 19 999 mieszkańców niż z tych innych.
Anna Dziewit-Meller
"Edukacja" to książka wesoła z wierzchu i smutna w środku. Podczas lektury wybuchałem śmiechem, a potem robiłem się markotny - uświadamiałem sobie, co tak mnie rozbawiło. Są tu Polacy, Polska, nasze lęki i nadzieje. Warto o nich przeczytać.
Łukasz Orbitowski
Malcolm XD - najbardziej nieznany człowiek w Polsce, legenda rodzimego internetu. Twórca past o Patologu, Paulinie i psie, Borach Tucholskich oraz kultowej historii o starym fanatyku wędkarstwa, która doczekała się nawet ekranizacji. Na papierze zadebiutował Emigracją, która z miejsca stała się bestsellerem i zdobyła uznanie krytyków. Ukłonem wobec najwierniejszych fanów i analogowych odbiorców literatury był wydany niedługo później zbiór najlepszych past o niezbyt odkrywczej nazwie Pastrami. W pierwszej fazie lockdownu charytatywnie umilał ludziom życie za pomocą Kronik koronawirusowych, ale nie docenił rozmiarów epidemii i wymyślił za krótką historię. Na spotkaniach autorskich siedzi w automacie, wywiadów udziela przez internet, złośliwi twierdzą, że jest osobowością zbiorową.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 324
Była „Emigracja” wg Malcolma XD to teraz czas na „Edukację”. Malcolm, narrator i główny bohater w jednej osobie, z pustymi kieszeniami ale za to z pokaźnym bagażem tzw. doświadczeń życiowych wraca z Londynu na łono ojczyzny. A w kraju czekają na niego wręcz rewolucyjne zmiany. Po pierwsze przeprowadzka z miasta liczącego między 10000 a 19999 do samej stolicy. Po drugie rozpoczyna studia na „gównokierunku humanistycznym”, które to niespecjalnie go interesują i tym samym nie zaprzątają zbyt wiele jego cennego czasu. Na całe szczęście są jeszcze imprezy studenckie i wierny przyjaciel Stomil, który dzielnie pomagał Malcolmowi podbić Londyn, a dziś oswaja wraz z nim Warszawę. Trzeba chłopcom przyznać, że zaznajamiają się z nią prężnie, systematycznie i wytrwale. Zaczynając od zakrapianych spotkań z bracią studencką na podejrzanych pracach zarobkowych kończąc. I choć tytuł tejże książki sugeruje, że będzie tu mowa głównie o meandrach polskiej nauki to należy wziąć pod uwagę, że z Malcolmem XD nic nie jest takie jakie by się wydawać mogło lub powinno. „Edukacja” traktuje bowiem przede wszystkim o wkraczaniu młodego człowieka w dorosłe życie w polskich realiach i z naszą żyłką do robienia „interesów życia”.
W „Edukacji” Malcolma XD, jak zawsze u autora, dużo się dzieje i niejednokrotnie w trakcie lektury można płakać ze śmiechu. Pozwólcie, że chwilę zatrzymam się na owych łzach. Talent autora do przerysowań i ubarwień w opisywanej przez niego polskiej rzeczywistości bawi czytelnika do wspomnianych już wcześniej łez zmuszając go jednocześnie do refleksji nad samym sobą. I kochani, niestety, po dokonaniu malcolmowego rozliczenia się z naszym "tu i teraz" można niejednokrotnie nie tylko zapłakać, ale i załamać ręce z rozpaczy. Powiedzmy sobie szczerze, że jeśli chcemy dorównać swoim wyobrażeniom o samych sobie to długa droga przed nami i jeszcze więcej pracy.
Każdy kto tylko lubi i nie boi się śmiać sama z siebie a przy tym preferuje inteligentny humor to powinien jak najszybciej sięgnąć po tę książkę.
Empik Go przedstawia książkę "Kroniki Koronawirusowe" Malcolma XD, autora autora rewelacyjnie przyjętej powieści "Emigracja" oraz zbioru "Pastrami". W...
Malcolm xD jest najbardziej nieznanym człowiekiem w Polsce, a jego debiutancka powieść robi furorę na rodzimym rynku literackim. Zdobyła nie tylko uznanie...
Przeczytane:2021-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie zliczę ile razy śmiałam się w głos podczas lektury "Edukacji". A Ile razy czytałam fragmenty mężowi i zaśmiewaliśmy się wspólnie.
Nie czytałam natomiast pierwszej części "Emigracji", więc ta napisana z humorem, lekkością i polotem książka zachwyciła mnie od pierwszych stron.
Autor w sposób nieco przejaskrawiony, prześmiewczy przedstawia swoje perypetie podczas stażu w firmie związanej z warszawskim rynkiem nieruchomości, który musi zaliczyć by ukończyć studia. Jego wyobrażenia zderzają się z brutalną, polską rzeczywistością. Z pewnością jednak nauczy się tu wielu umiejętności przydatnych w życiu. Między innymi lawirowania, manipulowania i kombinowania. I zdobędzie kilka patentów na ciekawe przekręty.
Jeżeli macie ochotę na dobrą rozrywkę i mały reset od otaczającej nas rzeczywistości, a jednocześnie nie boicie śmiać się z siebie samych, to ubawicie się równie mocno jak ja. W przeciwnym razie, jeśli podejść do książki bardziej refleksyjnie, może nas przygnieść ogrom naszych narodowych przywar, które autor umiejętnie punktuje.