Dziewczyny z Powstania Warszawskiego

Ocena: 6 (1 głosów)

Poznajcie Dziewczyny z Powstania Warszawskiego!

Kobiecy oddział Dywersja i Sabotaż Kobiet (Dysk) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.Stworzony przez porucznik Wandę Gertz kryptonim ,,Lena" DYSK działał od 1942 roku i walczył z okupantem w czasie Powstania Warszawskiego. Oto jego historia.

Fabularyzowana historia ukazuje udział kobiet w akcjach konspiracyjnych. Były to m.in. likwidacje konfidentek, wysadzenie mostu pod Łukowem czy zniszczenie torów kolejowych pod Radomiem. Jak pisze autor: ,,Trzy wybrane na główne, przewijające się przez opowieść postacie ,,Isi", ,,Meli" i ,,Ewy", oparte na biografiach autentycznych uczestniczek akcji i walk ,,Dysku" - pań: Jadwigi Podrygałło, Melanii Aniołowskiej i Ewy Płoskiej - wzięły na siebie w książce ciężar ukazania całości działań formacji".

Marcin Lwowski dotarł do wielu interesujących materiałów, często do tej pory znanych jedynie specjalistom, a teraz dostępnych również czytelnikom w całej Polsce. Jego praca stała się przyczynkiem do popularyzacji wiedzy o stosunkowo mało znanym wycinku działalności kobiet w AK.

Informacje dodatkowe o Dziewczyny z Powstania Warszawskiego:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2023-07-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382894820
Liczba stron: 352

Tagi: Historia

więcej

Kup książkę Dziewczyny z Powstania Warszawskiego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczyny z Powstania Warszawskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Isia, Mela i Ewa to młode kobiety będące częścią oddziału DYSK, czyli Dywersji i Sabotażu Kobiet Warszawskiego Okręgi Armii Krajowej. Ich plany i marzenia na przyszłość przerywa wybuch drugiej wojny światowej. Widząc okropieństwa wojny i okupacji włączają się czynną w walkę z okupantem. Pomimo swojego młodego wielu m.in. biorą udział w likwidacji konfidentek, wysadzają most pod Łukowem czy zniszczą tory kolejowe pod Radomiem a od sierpniu 1944 roku są uczestnikami powstania warszawskiego.
Nie czytałam wcześniej streszczenia tej książki, bo wystarczył mi tytuł a już wiedziałam, że zechcę ją przeczytać. Książki dotyczące Powstania Warszawskiego przyciągają mnie do siebie niczym światło w nocy ćmy.
I kiedy po nią sięgnęłam trochę się zdziwiłam. Okazało się, że Dziewczyny z Powstania Warszawskiego to na wpół fabularyzowana historia napisana na podstawie przeżyć prawdziwych postaci. Zagłębiając się w nią szybko było można było się o tym przekonać. Jednak zapewniam, że nie jest to powód do zmartwienia, bo ta książka jest wartościową pozycją. Przybliża czytelnikom działania kobiecego oddziału AK, który nie bał się podejmować najniebezpieczniejszych zadań. Śledząc losy głównych bohaterek mogliśmy dowiedzieć się, co mogły czuć w poszczególnych sytuacjach, które ich spotykały. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć ich motywacje i rozterki.
Dziewczyny z Powstania Warszawskiego to szczególna pozycja, która nie tylko pozwala lepiej poznać historię naszego kraju, ale dowiedzieć się, co walczące kobiety mogły czuć w chwilach próby. Serdecznie polecam tę książkę czytelnikom, którzy interesują się historią drugiej wojny światowej. I nie tylko im...

 

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski0
Okładka ksiązki - Orkiestra z Auschwitz

Przez lata nikt o tym nie mówił! Historia kobiecej orkiestry w Auschwitz! W roku 1943 roku w Auschwitz II - Birkenau zarządzeniem komendanta obozu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy