Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet? Łukasz Modelski wysłuchał jedenastu niezwykłych historii kobiet, których młodość upłynęła pod znakiem drugiej wojny światowej. Są wśród nich córka marszałka Piłsudskiego i wnuczka księcia Lwowa, premiera rewolucyjnego rządu rosyjskiego, która pokochała legendę polskiego podziemia - majora Łupaszkę). Nie chcą, by nazywać je bohaterkami, ale ich historie zapierają dech w piersiach - akces do oddziału żywych torped, udział w akcjach egzekucyjnych AK, ratowanie żydowskich dzieci. Pozostają zarazem młodymi, pięknym kobietami, które chcą kochać w tych nieludzkich okolicznościach, a do Powstania Warszawskiego idą w najlepszych sukienkach, aby być gotowymi na paradę zwycięstwa.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-09-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 336
Historia kobiet, które miały odwagę walczyć o wolność dla naszej ojczyzny. Prawdziwe, wzruszające, a nieraz szokujące opowieści kobiet uczestniczących w II wojnie światowej.
Może i te konkretnie historie potrafią wciągnąć czytelnika, ale ewidentnie nie mnie. Właściwie całą książkę przeczytałam pobieżnie, tak, że nie byłabym w stanie określić które anegdoty dotyczyły których dziewczyn, a nawet nie jestem pewna, czy bym nie stworzyła zupełnie innej historii tylko z fragmentów. Tylko trzy wspomnienia jakkolwiek mnie zainteresowały, a i tak nie mogłam się powstrzymać od skrótów wzrokowych, tj. latania na szybko do kolejnego akapitu. Myślę, że powieść podpasuje raczej pasjonatom historii, oraz ludziom, którzy przynajmniej częściowo żyli podczas wojny. Nie wiem, czy ją polecić. To już chyba kwestia indywidualna.
11 historii z życia wziętych. 11 kobiet, które najpiękniejsze lata swojej młodości przeżyły w czasach II wojny światowej. Tak naprawdę 11 tragedii, bo pomimo tego, że udało im się dotrwać do końca, to ogrom bólu i cierpienia, którego doświadczyły powala na kolana. 11 fascynujących, bo prawdziwych, opowieści jak wyglądał świat podczas II wojny światowej i po niej. 11 różnych kobiet, od prostej dziewczyny ze wsi po córkę Piłsudskiego. 11 powodów by sięgnąć po "Dziewczyny wojenne", by zanurzyć się w ich codzienności, by uwierzyć, że rzeczy o których my uczyliśmy się na historii wydarzyły się naprawdę.... Polecam!
OPOWIEŚCI OSTATNICH KSIĘŻOWSKICH GOSPODYŃ. WOKÓŁ JEDZENIA, TRADYCJI I CZASÓW. Zasobne plebanie, osiem wspaniałych gospodyń i dwieście wyśmienitych...
Biblia smakoszy i erudytów, czyli rozmowy o literaturze i kuchni. Co jada szatan u Bułhakowa? Jak gotuje Julian Barnes? Czy przy politycznych dysputach...
Przeczytane:2017-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Książka zawiera jedenaście wspomnień kobiet,które przeżyły czas wojny i okupacji. Każda z nich opowiada historie swojego życia w czasie okupacji i po niej. Autor postanowil podjac watek pokazania wojny i okupacji z perspektywy kobiet a nie jak dotychczas w innych publikacjach tylko mezczyzn. Pokazal ,ze w walce z okupantem w obronie wolnej Polski i w obronie wlasnej godnośi i niezależnośi kobiety takze braly udzial z narażeniem wlasnego życia .Swietna ksiazka. Dopelnieniem calosci jest pokazanie dalszych losow powojennych tych kobiet ,ktore przezyly wojne i okupacje.