Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru


Tom 2 cyklu Dziewczyna z kamienicy
Ocena: 5.67 (3 głosów)

Dalsze losy bohaterów porywającej sagi i mieszkańców niewielkiej kamienicy na tle dwudziestolecia międzywojennego.

Helena wkracza w dorosłe życie, podejmuje pierwszą pracę, rozpoczyna pierwszy poważny związek i żegna przyjaciółkę Ryfkę Gellert, która wyjeżdża na studia do Poznania. Losy dziewczyny nierozerwalnie splecione są z pozostałymi mieszkańcami: Feliksem i jego rodzicami, Żydem ateistą Fridmanem, ciotką Stefanią, która jest szanowaną nauczycielką języka polskiego w Koedukacyjnej Szkole Powszechnej.

W Pleszewie, mimo światowego kryzysu oraz problemów, z którymi borykała się ówczesna Druga Rzeczpospolita, życie toczy się swoim rytmem. Helena spotyka się ze zdolnym i przystojnym cieślą Józkiem Biadałą. Stefania przyjaźni się z Aleksandrem, który po latach stał się uznanym i zamożnym adwokatem. Adela nadal prasuje, mimo sprzeciwów Heleny, która uważa, że to czas najwyższy, by babcia już odpoczęła od pracy.

Spokojne życie mieszkańców kamienicy przy Piłsudskiego 10, niegdyś Gnieźnieńskiej, zostaje zburzone, gdy po pięciu latach studiów do domu powraca Feliks, starszy syn państwa Szewczyńskich, obecnie zdolny i ambitny lekarz. Do mieszkania po Aleksandrze Millerze wprowadza się natomiast lwowski muzyk i niedoszły inżynier, niejaki Eugeniusz Fridman.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, Stefania zapada na tajemniczą, ciężką chorobę.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska opisuje losy zwykłych ludzi, a ich problemy i trudności, z którymi przyjdzie się im zmierzyć, są niezwykle bliskie współczesnemu czytelnikowi. Autorka pokazuje, że szczęścia i miłości nie zawsze trzeba szukać daleko. Czasem jest w tej samej kamienicy.

W powieści nie brakuje trudnych tematów - bohaterowie zetkną się z antysemityzmem i nazizmem. Nie wszyscy potrafią znaleźć się w nowej rzeczywistości, w której dozwolona jest aborcja, zniesiono penalizację homoseksualizmu, a dziewczęta ośmielają się studiować. A mimo to Dziewczyna z kamienicy jest pełna ciepła i miłości. Drobne, codzienne radości i wielkie, narodowe sprawy, tego właśnie czytelnik może oczekiwać.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru:

Wydawnictwo: Słowne
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382512991
Liczba stron: 240
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2023-01-08,

Nie lubię, kiedy powieści kończą się w kluczowym, zwrotnym momencie, albo gdy bohaterowie stają przed decydującymi wyborami, a na ich dalsze losy musimy poczekać do kolejnego tomu. Ale jeśli czas oczekiwania nie jest zbyt długi – jak było to w przypadku „Czasu wyboru” właściwie, mogę zapomnieć o tej niedogodności.

Przeskakując w czasie o dwie dekady, w drugim tomie sagi rodzinnej Dziewczyna z kamienicy, powracamy do Pleszewa – co jest skutkiem zakończenia pierwszej części. Mamy okazję zobaczyć jak potoczyło się życie kilkuletnich bohaterów, dowiedzieć się co przygotował dla nich los oraz jak radzą sobie w dorosłym życiu. Mimo, że akcja powieści przypada na lata międzywojenne, nie brakuje tutaj trudnych tematów i niełatwych decyzji, nieodwracalnie odmieniających ludzkie koleje losu. Jestem zauroczona sposobem, w jaki Autorka opisuje codzienność mieszkańców kamienicy, umiejętnie wplatając w nią obrazy charakterystyczne dla minionych czasów – wspominanie o nowinkach technicznych, ówczesnych utworach muzycznych, kolei, czy sposobach leczenia chorób, w niesamowity sposób potrafi przenieść czytelnika w czasie. Takie podróże uwielbiam!

Dziękuję, że mogłam pobyć w wolnym od okupanta Pleszewie i poznać ciąg dalszy opowieści, opartej na historii babci Ireny. 😊Z radością czekam na nowe pokolenie!

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkowa_patryc
ksiazkowa_patryc
Przeczytane:2024-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane,

Poznajemy dalsze losy mieszkańców kamienicy przy ulicy Gnieźnieńskiej 10, choć nastąpiła nastąpiła zamiana nazwy. To niejedyna zmiana Polska odzyskała niepodległość,  rozpowszechniania się postęp technologiczny, kobiety mają więcej możliwości. 

 

A w kamienicy najmłodsze pokolenie dorosło. Helena zdaje "małą maturę" i poszukuje pracy. Ryfka dostała się na studia prawnicze, Feliks po studiach medycznych wraca do Pleszewa i podejmuje się pracy jako lekarz. Muszą podejmować decyzje nie tylko w strefach zawodowych, ale przede wszystkim sercowych.

Czy różnice społeczne są w stanie stanąć na drodze dwóm zakochanym osobom? 

 

Autorka ukazuje życie zwykłych ludzi w okresie międzywojennym.  Choć następują zamiany mieszkańcy nadal razem przeżywają swoje radosne jak i gorsze chwile, ale każdej chwili mogą liczyć na siebie, tworzą rodzinę. W obliczu choroby jednej z mieszkanek "rusza machina" wsparcia i życzliwości bezinteresownej. 

 

Po zakończeniu pierwszej części byłam ogromnie ciekawa jak potoczą się losy mieszkańców i nie zawiodłam sie, choć ta część jest spokojna, ale to nie umniejsza przyjemności czytania. Autorka ma lekki i przyjemny styl, dodatkowy plus za ówczesną gwarę lokalną. Poruszono tutaj też początki antysemityzmemu i nazizmu.

 

Jestem ogromnie zaciekawiona co przyniesie los bohaterom, co wydarzy się jeszcze w ich życiu.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2024-12-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2024r.,

Dzisiejsza recenzja dotyczy drugiego tomu serii ,,Dziewczyna z kamienicy" pt. ,,Czas wyboru", który z całego serca polecam. Czy trzeba czytać tomy po kolei? Wydarzenia z pierwszej części mają swoje konsekwencje, a ich znajomość wzbogaca lekturę. Nie zdradzę, czy są one negatywne, czy pozytywne. W poprzedniej części poznajemy życie lokatorów kamienicy, gdzie codzienność bywa pełna nerwów, ale także sielanki, głównie za sprawą młodych mieszkańców, których problemy są równie istotne jak te dorosłych.

 

W drugim tomie nasi bohaterowie stają się młodymi kawalerami i pannami, którzy zaczynają wkraczać w świat dorosłości. Niektórzy kontynuują naukę, inni po ukończeniu szkoły rozpoczynają kariery zawodowe, a także nawiązują pierwsze poważne związki. W fabule pojawiają się śluby, a także nowe pokolenie, które tchnie w kamienicę nowe życie. W Pleszewie życie toczy się swoim rytmem, mimo że problemy polityczne, antysemityzm i nazizm dotykają niektórych mieszkańców, dając się we znaki nasi bohaterowie wykazują się ogromnym wsparciem dla siebie.

 

 Akcja rozgrywa się w okresie dwudziestolecia międzywojennego, co oznacza nadejście nowego - z wykrzyknikiem! Nowe technologie, nowe możliwości dla kobiet, a także rzeczywisty ,,obraz" polskich szpitali, z którymi zmagają się nasi bohaterowie i ich rodziny. Możesz zapytać swoją rodzinę, jak to było i co najbardziej utkwiło im w pamięci z tamtego okresu. Kochani, nie chcę zdradzać tego, co was czeka, ale książka to taki powrót do przeszłości, który powoduje, że zaczynasz doceniać to, co masz, albo uświadomi tobie, że nic nie jest stracone i trzeba wielkiej determinacji i chęci, żeby osiągnąć wybrany cel. Zaczynając pierwszy tom, nie spodziewałam się, że historia tak mnie wciągnie, że z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnych części. Zazdrościłam lokatorom ich życia, tego, że wszyscy się znali, a klasy społeczne nie miały tam najmniejszego znaczenia. Sami przyznajcie, ilu mieszkańców ze swojego bloku czy okolicy znacie z imienia i nazwiska? Komu oddalibyście klucze, aby podlewali kwiatki podczas waszej nieobecności? Smutne, prawda? Chyba że jesteście w gronie szczęśliwców, którzy mają to lokatorskie szczęście.

 

W książce mam swoich faworytów, którym kibicuję od pierwszych rozdziałów. Nie chcę myśleć, że za chwilę będę trzymać w ręku finałowy tom i już nie spotkam się z Helenką, Feliksem, Ryfką i innymi. A może historia tak się spodoba, że autorka zdecyduje się na opisanie losów bohaterów w osobnej serii?! To byłoby fantastyczne! Kochani, uprzedzam, że jeśli planujecie wręczyć tę książkę jako prezent, lepiej od razu zaopatrzyć się w całą serię, czyli trzy tomy. To idealna lektura na zimne, deszczowe dni, spędzone pod kocem z kubkiem kawy, kakao lub herbaty w ręku. Gratuluję autorce wspaniałej historii, którą z nami się podzieliła. <3

 

Link do opinii
Inne książki autora
Nikomu nic nie mów
Dagmara Leszkowicz-Zaluska0
Okładka ksiązki - Nikomu nic nie mów

Jaką cenę trzeba zapłacić za miłość? Rok 1967. Dwudziestoletnia Tonia Gollab przylatuje na kilka dni z Londynu do Poznania, by jako stażystka polskiej...

Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei

Pierwszy tom porywającej sagi historycznej porównywanej do Stulecia winnych. Powieść o zwykłych ludziach, którzy w przededniu Powstania Wielkopolskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy