Na Dzieje duszy składają się Rękopisy A, czyli wspomnienia św. Teresy obejmujące czas od wczesnego dzieciństwa do wstąpienia do Karmelu i złożenia pierwszej profesji (1895-1896), Rękopis B stanowiący podsumowanie rekolekcji, napisany w formie listu do Jezusa (8 IX 1896) i poprzedzony listem do s. Marii od Najświętszego Serca; Rękopis C z ostatnich miesięcy życia, który jest zapisem rozważań i obserwacji z życia w Karmelu.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie
Data wydania: 2012-02-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 0
Przeczytałam, Mam,
W krótkim czasie można przeżyć wiele.
Można być młodym i mieć głębokie przemyślenia.
Można być młodym, zamkniętym w klasztorze, zwykłą zakonnicą, oblubienicą Chrystusa, przez siostry uważaną za zwykłą, chorowitą i przy tym można po śmierci otrzymać tytuł doktora Kościoła.
Św. Tereska za namową przełożonej, co ciekawe swojej starszej siostry zaczyna spisywać swój życiorys. Można powiedzieć, że co ona mogła przeżyć umierając w tak młodym wieku wstępując do klasztoru w wieku 15 lat? Mogła, chociażby śmierć matki, chorobę ojca, rozstania z bliskimi jej siostrami, które też udawały się na służbę Panu do Karmelu. A jednak... w tym wypadku nie ważne są życiowe przeżycia, ale przeżycia duchowe. Teresa będąc kobietą wielkiej duszy spisuje swoje duchowe przeżycia, tworzy swoją Małą Drogę.
Polecam wszystkim, którzy nie wiedzą jak stać się znowu dzieckiem... dzieckiem w Bożym ręku. Wyraźne dziecięctwo duchowe małej i jednocześnie wielkiej Tereski pomoże zrozumieć jej duchowość i nas przybliżyć o mały krok do Stwórcy.
Stańmy się jak dzieci, a wtedy wszystko będzie jaśniejsze.