Dziecko z walizki

Las, noc i porzucona walizka. Mazury, jakich nie chcielibyście poznać.

Klara porzuca swoje olsztyńskie życie, by podjąć wymarzoną pracę. Jednak etat w wiejskiej szkole okazuje się pułapką, z której nie ma ucieczki.

Rozwikłanie sekretu czerwonej walizki porzuconej na szosie staje się obsesją młodej nauczycielki, a mieszkańcy klaustrofobicznej wsi niczego nie ułatwiają. Niebawem Klara nawiązuje znajomość z jednym z nich, dużo bliższą, niż początkowo planowała.

NN – tak oznaczane są osoby pochowane bez ustalonej tożsamości. W Polsce jest niemal cztery tysiące
takich grobów, co przeraża bardziej niż najstraszniejsze książki. Powieść Pauliny Cedlerskiej kiełkuje właśnie z tego strachu.

Informacje dodatkowe o Dziecko z walizki:

Wydawnictwo: Stara Szkoła
Data wydania: 2023-09-13
Język oryginału: Polski

Tagi: morderstwa

Kup książkę Dziecko z walizki

Dziecko z walizki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2024-06-23, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Podróż na Marduka ?? Serio ???

Nie przeczę, że szukałam sobie na letni czas, w te trudne do zniesienia upały, jakiejś lekkiej i przyjemnej w czytaniu lektury. A dostałam taki stek bzdurnych idiotyzmów, że już żałuję, że straciłam czas na tę książkę.

Oto główna bohaterka, Klara pracownica biurowa z aspiracjami nauczycielskimi, w długoletnim związku z korpoludkiem dostaje szansę zadebiutowania w małej szkole w niejakich Goślicach. Pełna sloganów i górnolotnych wywodów serwowanych w rozmowie z narzeczonym, przeforsowuje swoją rację, czyli mówiąc krótko, stawia na swoim i wyjeżdża do Goślic. Mimo wyraźnej niechęci swojego chłopaka. Ale przecież trzeba spełniać swoje marzenia, prawda?

Klara więc rozpoczyna pracę w małomiasteczkowej szkole i... znajduje tytułowe dziecko w walizce i co dalej zapytacie, ano nasza nauczycielka włóczy się po łąkach, wpada w jakieś bajorka i... zdradza swojego chłopaka, jednocześnie czepiając się go, bo nie zadzwonił, bo nie przyjechał, bo tamto i siamto. Klara to zwykła zdzira histeryczka, która mówi; "Nie wiem, dlaczego zdradzam chłopaka, który jest miłością mojego życia. " Ta dam !! A może wy to wiecie ?? W ogóle nasza "nauczycielka" zachowuje się jak małolata z okresem, a nie jak ktoś, kto ma być jakimś wzorem, ktoś, kto czegoś te dzieciaki miałby nauczyć. Bez kitu, pomyślałam sobie w pewnym momencie "Boże chroń nasze dzieciaki przed takimi nauczycielami"

Zapytacie zapewne, co z tym dzieckiem z walizki? Ano nic, rozmyło się w oparach wina, tudzież innych nalewek, smrodzie wypalanych fajek, tych legalnych i tych trochę mniej legalnych i pokazowej histerii Klary. Bo to są właśnie główni bohaterowie tej opowieści. Wino, fajki i histeria, które zdominowały i zeżarły z kretesem naprawdę świetny pomysł. Owszem, coś tam niby się wyjaśnia na końcu, ale te wyjaśnienia są jeszcze bardziej absurdalne niż to, co do tej pory w tej książce przeczytałam.

Mam na czytatniku jeszcze chyba z jedną książkę pani Cedlerskiej i właśnie się zastanawiam, czy ją wyrzucić i dać sobie spokój z tą autorką, czy uznać "Dziecko z walizki" za wypadek przy pracy i jednak coś jeszcze przeczytać?

Lalkarz
Paulina Cedlerska0
Okładka ksiązki - Lalkarz

Gdy Łucja wraca po zmroku przez las do wynajętego w podolsztyńskiej wsi pokoju, staje się świadkiem morderstwa. Zamiast pomóc ofierze, ucieka, zachowując...

Ciało obce
Paulina Cedlerska0
Okładka ksiązki - Ciało obce

Weronika i Miłosz uciekając przed bolesnymi wspomnieniami przeprowadzają się z krakowskiego mieszkania do niespodziewanie odziedziczonego domu na Wzgórzach...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski