Dzieciństwo w haremie: sny o wolności

Ocena: 5.25 (4 głosów)
Fatima Mernissi prowadzi nas w świat własnych wspomnień oraz w świat marzeń i fantazji otaczających ją kobiet. To cudowne, mądre i pogodne indywidualistki, próbujące zapomnieć o granicach i barierach, o murze oddzielającym je od reszty świata. Nauczyły się cieszyć widzianym nad dziecińcem skrawkiem nieba, melodią usłyszaną w niedozwolonym dla nich radiu. Ich ulubioną bohaterką jest Szeherezada, toteż autorka układa swe wspomnienia, na wzór "Księgi tysiąca i jednej nocy", w pełną humoru i metafor przypowieść, wzbogaconą na maseczki piękności oraz zasadami sztuki uwodzenia. Wydawnictwo Bertelsmann Media

Informacje dodatkowe o Dzieciństwo w haremie: sny o wolności:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7227-975-6
Liczba stron: 213

więcej

Kup książkę Dzieciństwo w haremie: sny o wolności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieciństwo w haremie: sny o wolności - opinie o książce

Pojęcie haremu jako skupiska partnerek jednego mężczyzny, np. władcy jest błędne. Harem to miejsce w wielopokoleniowym domu muzułmańskim, gdzie przebywają kobiety z jednej rodziny: matka, żona/żony, ciotki, córki. W książce ,,Dzieciństwo w haremie. Sny o wolności" opisane jest właśnie wspólne życie towarzyszek swego losu, kobiet które nie mogąc samodzielnie opuszczać domu, próbują urozmaicić sobie przebywanie w tej wspólnocie. Na przykład odgrywają scenki z ulubionej książki, dzielą się mądrością życiową, a na otwartym dziedzińcu jeden raz w tygodniu dbają o swą urodę stosując różnego rodzaju maseczki i nakładając hennę na włosy. Pani Fatima Mernissi przedstawiła w książce wspomnienia z własnego dzieciństwa. Nie znajdziemy w tej pozycji dramatu kobiet więzionych przez brutalnego władcę i wykorzystującego je cieleśnie, jak mógłby sugerować tytuł, jeśli wzięto by pod uwagę potoczne określenie haremu. Wręcz przeciwnie: akcja (jeśli w ogóle można w tym przypadku tak napisać) toczy się leniwie i spokojnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Qchcia
Qchcia
Przeczytane:2019-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 2019,

,,Dzieciństwo w haremie. Sny o wolności" autorstwa Fatimy Mernissi

 

Fatima Mernissi, Marokanka urodzona w 1940 roku wspomina swoje dzieciństwo w feskim haremie i opowiada o nim z perspektywy ośmioletniej dziewczynki.

Ku zaskoczeniu większości czytelników, akcja toczy się powoli, spokojnie w nastrojowym klimacie. Autorka opowiada o problemach kobiet tamtych lat - zakazach i nakazach oraz budzącym się tam feminizmie, wzbogacając to wszystko arabską sztuką uwodzenia oraz dbania o urodę. Bohaterkami są zarówno młode, wyzwolone Arabki, jak i ich tradycyjne babki i ciotki, które nie rozumieją idei wyzwolenia i odpowiada im życie w jednym, wielkim, wielopokoleniowym domu.

 

Polecam zdecydowanie każdemu zainteresowanemu kulturą arabską i islamem, gdyż książce tej daleko do wielu ,,zachodnich bestsellerów" o bezdusznych Arabach znęcających się nad swoimi kobietami!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2017-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki w 2017,
Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2009-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy