Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 384
Książka zawiera przykładowe wypracowania z języka polskiego, skonstruowane według formuły Nowej Matury. Tematy odnoszą się do lektur z podstawy programowej...
Wizjoner, który wymyślił życie. Nie tylko swoje. Pierwsza pełna biografia Piotra Skrzyneckiego. Spadł z nieba prosto na Rynek, wymyślony przez Stwórcę...
Przeczytane:2019-05-19,
Ktokolwiek od teraz będzie chciał pokusić się o pisanie na temat Dymnego, mierzyć będzie musiał się z doskonałym opracowaniem Moniki Wąs.
W końcu coś tam zawsze o Dymnym wiedzieliśmy. Że wszechstronnie uzdolniony, że niezależny artysta, a to znowu że buntownik, czy ikona Piwnicy pod Baranami. Dotąd ukazała się na ten temat choćby publikacja autorstwa Joanny Olczak Ronikier. Ale książki Moniki Wąs zdecydowanie brakowało na półkach bibliotek i księgarń.
Poza tym, że cieszy mnie potrzeba i pomysł wydania biografii Wiesława Dymnego, mnóstwo radości sprawiło mi samo jej czytanie. Monika Wąs potrafi opowiadać jak mało kto. Znacie to uczucie, kiedy biograf zmusza Was do ominięcia kolejnych piętnastu stron, na których rozwodzi się na temat prapradziadków postaci, którą opisuje? Albo, co gorsza, historii miejscowości, z których pochodzili rzeczeni prapradziadkowie? No cóż…ja znam. I zna je chyba każdy, kto od czasu do czasu sięga po biografie. Ale na szczęście, nie jest to ten przypadek. Monika Wąs przeprowadza czytelnika przez zawiłości życiorysu Dymnego zupełnie bezboleśnie, nie pozwalając na znużenie szczegółem. Dzieje się tak dlatego, że w godny podziwu sposób snuje opowieść, nie zaś odnotowuje fakty. To biografia niezwykle dokładna, ale przy tym dynamiczna. Sięgająca do wielu różnorodnych źródeł, a zatem obiektywna.