Dwanaście srok za ogon

Ocena: 4.6 (5 głosów)

,,Dwanaście srok za ogon" to zbiór tekstów o przyrodniczych i okołoprzyrodniczych zainteresowaniach, które miały początek w dziecięcej ciekawości i pasji. Najpierw było samodzielne podglądanie ptaków przez rosyjską lornetkę, potem coraz poważniejsze obserwacje i lektury, wyjazdy na Węgry, do Skandynawii, w deltę Dunaju. Później ornitologia stała się źródłem inspiracji do pisania o sztuce, literaturze, filmie.

Autor zabiera czytelnika w prozatorską wyprawę śladami ptaków. Obrazy Chełmońskiego spotykają się tu osiedlowymi wróblami, wypatrywanie puszczyka uralskiego z tropieniem historii pruskiego ornitologa Friedricha Tischlera, a wszystko to razem otwiera przed czytelnikiem bogaty świat dźwięków, barw i znaczeń, wciągając go w poszukiwania nowego języka do opisu przyrody.

Informacje dodatkowe o Dwanaście srok za ogon:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-02-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380492356
Liczba stron: 176

więcej

Kup książkę Dwanaście srok za ogon

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dwanaście srok za ogon - opinie o książce

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki,
Dla miłośników ptaków i ciekawych świata.
Link do opinii

Ja chyba nie rozumiem tej książki. O co w niej chodzi i po co autor ją napisał. Świetnie się czyta, jest napisana prosto i lekko, a jednocześnie dla mnie nic z niej nie wynika. Nie interesuje mnie czytanie o ornitologii, nie wiem jaki jest cel tych opisów. Po prostu nie wiem, nie dla mnie. Nie daję gwiazdek, bo to nie dla mnie lektura. Jedno, w czym się upewniłam, to że nadal nie jestem fanką wydawnictwa Czarnego, mimo, że jest modne.

Link do opinii

Autor pisze o swojej pasji dotyczącej obserwacji dzikich ptaków (ang. birdwatching). Opisuje kształtowanie się hobby w dzieciństwie, wycieczki, prowadzenie dziennika obserwacji, ale też inne aktywności związane z ptakami jak liczenie bocianów, obrączkowanie, miejskie patrole interwencyjne. Dowiadujemy sie wiele o ptakach wędrownych i czyhających na nie zagrożeniach, z człowiekiem i przemysłem na czele. Poznajemy specyficzne środowisko hobbystów - ich rywalizacje, a nawet lekkie spaczenia (twitching). Dla urozmaicenia oglądamy ptaki na obrazach polskich malarzy i w literaturze. Pisane bardzo przystępnym językiem i z humorem. Nie dziwię się, że książka warszawskiego autora zdobyła Nike Czytelników 2017.

Link do opinii

"Dwanaście srok za ogon" jest książką niewątpliwie sprawiającą kłopot w ocenie. Bo jak ma ją ocenić osoba, która o ptakach nie ma zielonego pojęcia? 

Sama nie wiem, dlaczego sięgnęłam po tę powieść. Prawdopodobnie zachęciła mnie okładka, może opis. Książka długo czekała na to, aż w końcu po nią sięgnę. Przyszedł jednak czas i na nią.

I cóż... Początkowo było ciężko. Nawet lekki i przyjemny styl pisania autora nie sprawił, że czytało mi się to dobrze. Może to przez to, że najzwyczajniej na świecie nudziłam się w niektórych momentach, nie zainteresowało mnie to, o czym czytam.

Potem było lepiej- z przyjemnością odwracałam strony i dowiadywałam się coraz to nowszych informacji. Ciekawostek jest tu naprawdę sporo i to zasługuję na pochwałę. Oprócz tego odwołania do sztuki, do obyczajowości, do historii. Świetnie.

Po przeczytaniu zapoznałam się z wszystkimi ptakami, o których autor wspomniał. A było ich mnóstwo! I może to trochę podczas czytania mnie przytłoczyło- ilość nazw i gatunków wymienianych sprawiała, że trochę się gubiłam.
Sama nie wiem, jak powinnam ocenić tę pozycję. Z jednej strony- szczególnie do gustu mi nie przypadła. Z drugiej- miałam ochotę, po jej przeczytaniu zagłębić temat i iść do lasu oglądać ptaki. A chyba takie miała zadanie prawda?

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryna
kryna
Przeczytane:2017-10-01, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Inne książki autora
Książka o śmieciach
Stanisław Łubieński0
Okładka ksiązki - Książka o śmieciach

Od dzikich wysypisk w każdym polskim lesie i zaśmieconych przydrożnych rowów po apokaliptyczne obrazy azjatyckich plaż, które przypływ zalewa...

Pirat stepowy
Stanisław Łubieński0
Okładka ksiązki - Pirat stepowy

Był chorowity i drobny, mówiono, że przypominał dziecko albo brzydką kobietę. Urodził się jako człowiek wolny, choć jeszcze jego ojciec zginał kark pod...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy