Nowele i opowiadania zawarte w tej antologii pochodzą z różnych czasów i kręgów kulturowych. Zostały napisane zarówno przez poczytnych i popularnych do dzisiaj autorów, jak i twórców znanych nielicznym. Łączy je to, że ukazują się w języku polskim po raz pierwszy, a także to, że wszystkie należą do gatunku, który niezmiennie cieszy się popularnością wśród czytelników - literatury grozy.
Antologia zawiera między innymi wigilijną opowieść Kryształ górski pióra XIX-wiecznego klasyka literatury austriackiej Adalberta Stiftera; opowiadania grozy brytyjskich pisarzy epoki wiktoriańskiej Mrs J.H. Riddell i W.F. Harveya oraz amerykańskiej powieściopisarki Ellen Glasgow. Na osobną uwagę zasługuje opowiadanie Tajemniczy obcy napisane przez urodzonego w Zielonej Górze niemieckiego pisarza Karla Adolfa von Wachsmanna, które zdaniem krytyków jest pod wieloma względami prekursorskie wobec powstałej ponad pół wieku później słynnej powieści Brama Stokera Dracula.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2024-12-03
Kategoria: Horror
ISBN:
Liczba stron: 640
Tytuł oryginału: Duch na rozstaju dróg. Bożonarodzeniowa antologia opowieści niesamowitych
#współpracabarterowa
Uwielbiam klasyczne opowieści niesamowite! Są niezwykle nastrojowe, melancholijne i zarazem niepokojące. Pierwsze skrzypce gra niesamowity klimat, który przenosi nas do dawnych czasów. Napisane są urzekającym pięknym, barwnym językiem, jakże odmiennym od obecnego. Bogactwo słów zdumiewa, lekturą po prostu chce się delektować.
Nastrojowe scenerie, piękne opisy przyrody. Stare, rozpadające się domostwa, przeklęte miejsca, nadprzyrodzone zjawiska. Niewyjaśnione zaginięcia, zbrodnie owiane aurą tajemnicy. Duchy i nie tylko!
Znajdziemy tu jedenaście opowiadań, wśród których nie wszystkie mrożą krew w żyłach w taki sam sposób, ponieważ są tu też takie, które bym zaliczyła bardziej do obyczajówki/przygodówki. Ale! Nadrabiają niepodrabialną atmosferą.
Co tu znajdziemy?
Moim faworytem z tego zbioru jest "Kryształ górski" Adalberta Stiftera. Wigilijna, baśniowa przygoda dwójki dzieci. Chłopiec z dziewczynką idą w odwiedziny do dziadków, w drodze powrotnej zastaje ich burza śnieżna. Wszystko wokół nich zostaje pokryte śnieżnym dywanem i gubią drogę do domu. Wędrują w górach coraz wyżej i wyżej, aż trafiają między skały i lód. Przyjdzie im przetrwać noc na górskim szczycie, znajdują schronienie w kryształowej jaskini przypominającej pałac... Czy dotrą do domu? Jakie to jest przepełnione magią! Niesamowite, bajkowe opisy! O rany! Nienawidzę zimy, ale ta czarująca wizja, wręcz poetyckie opisy ujęły mnie.
Intrygującą opowieścią jest "Tajemniczy obcy" Karla Adolfa von Wachsmanna. Enigmatyczny osobnik... wampir! Idealne dla fanów wampirów, dodać należy, że powstało pół wieku wcześniej niż "Dracula" Stokera!
Przesiąkniętą makabrą historyjką, na którą warto zwrócić uwagę jest "Pięciopalczaste monstrum" W.F. Harvey'a. Tajemnicza przesyłka po zmarłym, z upiorną, anomalną uciętą... ręką! Jakie to jest creepy!
Ciekawe są opowieści od Mrs J.H Riddell.
"Nawiedzona rzeka" - podupadły dom, rozpadający się młyn i... tajemnicza postać. Ogromnym plusem jest tu postać twardej bohaterki wyprzedzającej swe czasy. Z kolei "Bukiew" jest klimatyczną opowieścią o duchach, ze świetną atmosferą w sam raz do słuchania zimowymi wieczorami.
"Szepczące Liście" Ellen Glasgow - subtelna groza. Czy bohaterka naprawdę coś widzi, czy traci zmysły?
I wreszcie tytułowy "Duch na rozstaju dróg" Fredericka Manley'a - irlandzka opowieść wigilijna. Po niej zawsze będziecie przydrożne kamienie omijali szerokim łukiem!
Fajnie, że są tu także krótkie notki biograficzne o autorach - uwielbiam takie ciekawostki!
Polecam ten zbiór! Nie tylko w bożonarodzeniowym okresie świątecznym, ale także i w zimowe, czy jesienne wieczory.
Seria zeszytów wspomagających rozwijanie poprawnej wymowy. Fachowe ćwiczenia opracowano w atrakcyjnej dla dzieci formie. Książeczki stanowią znakomitą...
LUBISZ MODĘ I JESTEŚ FANKĄ SERIALU Z BIEDRONKĄ I CZARNYM KOTEM? Ta książka pełna pomysłów i wskazówek jest doskonałym testem na twoją kreatywność...
Przeczytane:2024-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Antologia bożonarodzeniowa to zbiór jedenastu opowiadań i nowel, które wyszły spod pióra znakomitych XIX i XX-wiecznych pisarzy. Mamy zatem do czynienia z klasyką gatunku. Z jakimi tytułami się tu spotkamy? Oto i one...:
"Duch na rozstajach" Frederick Manley
"Kryształ górski" Adalbert Stifter
"Tajemniczy obcy" Karl Adolf von Wachsman
"Bukiew" Mrs J.H. Riddel
"Nawiedzona rzeka"Mrs J.H. Riddel
"Wymierający gatunek" W.F. Harvey
"Pięciopalczaste monstrum" W.F. Harvey
"Szepczące Liście" Ellen Glasgow
"Jordan's End" Ellen Glasgow
"Problem moralny" Ellen Glasgow
"Różnica" Ellen Glasgow
Antologia licząca nieco ponad 600 stron, ma przepiękne wydanie - twarda oprawa i okładka przykuwają oko. Ale nie tylko one. Opowiadania tu zamieszczone są różne pod względem objętości, jak i tematyki. Jednak jedno ich łączy. Autorzy przenoszą czytelnika w zupełnie inny, magiczny świat, który potrafi być czasem śmieszyć, a czasem przyprawić o dreszcze lub urzec pięknem krajobrazu. Niektóre opowiadania były lepsze, niektóre gorsze. Mi najbardziej podobał się "Duch na rozstajach", "Górski kryształ", a zaciekawił "Tajemniczy obcy". Nie mniej jednak, każde opowiadanie coś tu wnosiło - coś odmiennego od reszty. I nie można tu odmówić polotu i wyobraźni ich autorom. Bogate słownictwo, klimat, pewna melancholia, zjawiska nadprzyrodzone, tajemnice, sekrety, zbrodnie, zaginięcia - to wszystko odnajdziemy w tych jedenastu opowiadaniach, które czytanie należy do naprawdę przyjemnych. Łączą one w sobie takie gatunki, jak przygodę, obyczaj, thiller czy horror. Jak zatem widzicie - antologia jest zróżnicowana, też pod względem treści. Jednym słowem - klasyka grozy w pięknym (dosłownie) wydaniu. Na dłuższe wieczory - idealna!