Drużyna Przyjaciół

„Strzeż się zbirów i samochodówi!” mówi mama małemu wężowi Krokusiowi zanim ten wyruszy na samodzielne poszukiwanie przygód. Na swojej drodze trafi na orzechy laskowe, jabłka, grzyby, ale przede wszystkim na przyjaciela: niedźwiadka Tulipka. Razem zima będzie łagodniejsza, a potwór Wiatropij mniej straszny! Wkrótce do Krokusia i Tulipka dołączy też ptaszek Prymulka i zaproponuje założenie drużyny - Drużyny Przyjaciół!

W każdej z historii trójka przyjaciół odkrywa świat - dowiaduje się, co takiego robi „prask-pyk-pstryk", gdy nadchodzi wiosna i co zrobić, gdy zniknie Tulipek? Dzięki tym małym próbom i trudnościom ich przyjaźń rozwija się, a kiedy tylko robi się zbyt strasznie, zawsze blisko jest mama Tulipka i jej ciasto!

„Drużyna przyjaciół" Sophie Guerrive to mądry i zabawny komiks dla najmłodszych czytelników. Uczący otwartości na świat i innych. Laureat festiwalu w Angouleme w kategorii nalepszy album dla dzieci i młodzieży.

Informacje dodatkowe o Drużyna Przyjaciół:

Drużyna Przyjaciół - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-05-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

W życiu każdego małego zwierzątka przychodzi taki moment, kiedy musi ono opuścić bezpieczne domowe schronienie i wyruszyć na swoją pierwszą przygodę. Wielką wyprawę, której celem jest odnalezienie prawdziwych przyjaciół. Tak właśnie stało się w przypadku małego węża Krukosia. Bohatera, który przemierzając las, natknął się na małego niedźwiadka Tulipka. Oboje bardzo szybko nawiązali nić porozumienia, które mogła przerodzić się w wielką przyjaźń. Na drodze tej dwójki, staną również inne młode zwierzęta, które postanowią dołączyć do tytułowej drużyny.

Na temat komiksu Drużyna przyjaciół #1 nie ma większego sensu mocno się rozpisywać. Jest to bowiem krótka, rozrywkowa, zabawna historia dla dzieci. Album składa się z kilku krótkich opowiadań, gdzie młodzi bohaterowie z ciekawością odkrywają tajemnice świata. Wszystko jest urocze, odpowiednio ugładzone i podane w przystępnej formie dla najmłodszych. Nawet jeśli młode zwierzątka napotykają na swojej drodze jakieś niebezpieczeństwo, to można być pewnym, że i tak wszystko zakończy się dobrze. Nie należy tego jednak uznawać za wadę. Wręcz przeciwnie taka właśnie forma opowieści sprawia, że młody czytelnik będzie ją pochłaniał z ogromną przyjemnością.

Uproszczony scenariusz idzie tutaj w parze z równie prostymi, ale na swój sposób uroczymi rysunkami. Artystka naprawdę nieźle kreśli bohaterów i otaczający ich dość bogaty świat. Do pełni szczęścia brakło tutaj jedynie moim zdaniem troszkę większej palety kolorów (całość tak naprawdę zamyka się w czterech podstawowych barwach).

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-05-09,

Przyjaźń jest niewątpliwie czymś pięknym, magicznym i ze wszech miar wspaniałym. Jednakże jak ze wszystkim w życiu, tak i przyjaźni trzeba się nauczyć w dziecięcym wieku, gdyż tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się nią w pełni. I tu z pomocą przychodzi nam Wydawnictwo Kultura Gniewu, oddając w nasze ręce wspaniałą, komiksową opowieść dla dzieci pt. „Drużyna przyjaciół”!

Opowieść ta znajduje swój początek w osobie, a dokładniej rzecz ujmując postaci malutkiego węża - Krokusia, który opuszcza rodzinny dom i udaje się w podróż po świecie. Pamiętając o radach mamy (by uważał na siebie) kontynuuje on swoją wędrówkę, podczas której spotyka małego niedźwiadka - Tupilka, z którym szybko się zaprzyjaźnia, a nawet zamieszkuje wspólnie z jego mamą w domu misiów. Wkrótce do tej pary dołącza również nieco leniwy ptaszek - Prymulka, z którą również wszyscy się zaprzyjaźniają. I tak też powstaje tytułowa drużyna, która przeżywa razem mnóstwo niezwykłych przygód i która może zawsze na siebie liczyć.

Sophie Guerrive - autorka tej pięknej opowieści, zaprasza nas za sprawą jej lektury do spotkania z piękną bajką dla dzieci, która z jednej strony uczy wartości przyjaźni, zaś z drugiej odsłania niezwykły świat zwierząt i natury. A czyni to ona oczywiście za pomocą barwnej fabuły, wartkiej akcji, wielkiej przygody i ciepłego humoru, który rozbawi każde dziecko. To oczywiście również wspaniałe, malownicze ilustracje, która w kontekście wieku odbiorcy tego tytułu, są szczególnie ważne.

Wąż, niedźwiadek i ptaszek - to właśnie losy tej trójki przesympatycznych zwierzaczków znaczą sobą niniejszą historię, gdzie to m.in. zbierają oni zapasy na czas zimy i przygotowują niedźwiedzią chatkę na czas długiego snu, spotykają przedziwnego gościa, który wpada do ich domku poprzez komin, odkrywają tajemnicę dziwnych dźwięków z lasu, czy też chociażby poszukują zaginionego Tupilka, który nagle zapada się pod ziemię... Poza ludzkimi cechami, jakimi obdarzono tu zwierzęta, nie uświadczymy w tej historii fantastyki, ale za to mamy piękną i mądrą przygodę, która bawi, edukuje i oczarowuje od pierwszych chwil.

Wspaniali są bohaterowie tej opowieści i wspaniałym jest jej leśny świat. Krokuś, Tupilek i Prymulka to takie kochane urwisy, które cechuje dobre serce, chęć niesienia innym pomocy i zamiłowanie do zabawy, które sprowadza na nich czasami wielkie kłopoty. I nie sposób ich nie polubić właśnie za to, jacy są, jak pięknie się różnią i jak bardzo mogą na siebie liczyć. Jeśli chodzi zaś o miejsce akcji tej komiksowej historii, to jest to las - zimowy, wiosenny i letni las, ale też i chociażby to, co kryje się pod nim. I tu także mamy okazję cieszyć się prostą, ale z pewnością piękną i niezwykle malowniczą relacją.

Skoro o malowniczości mowa, to trzeba docenić tu ilustracyjne oblicze tej opowieści, za które również odpowiada sama Sophie Guerrive. To bardzo proste w swojej postaci, pociągnięte lekką kreską i zarazem na wskroś bajkowe rysunki, które idealnie oddają sobą wymowę i przekaz tej opowieści. Ich niezwykłość kryje się właśnie w tym, że przypominają one dziecięce rysunki, które mógłby wykonać niejeden czytelnik tego komiksu. To również dobre kadrowanie, pięknie oddane emocje na obliczach zwierzęcych bohaterów oraz ładne dla oka, lekko stonowane kolory.

Opowieść ta bawi, cieszy czytelnika i gwarantuje mu bardzo przyjemnie spędzony czas. Jednocześnie, jak już wskazywałam powyżej, uczy go ona również tego, co w życiu jest i być powinno najważniejsze – szacunek dla innych, gotowość do niesienia pomocy oraz dbanie o przyjaźń, która jest jedną z najcenniejszych rzeczy w życiu człowieka. To piękna, cenna i z pewnością niosąca dobre owoce na przyszłość, wychowawcza lekcja dla najmłodszych.

„Drużyna przyjaciół” to znakomita, świetnie wykonana i mająca sobą wiele do zaoferowania, komiksowa bajka dla dzieci. Jej strony wypełnia humor, przygoda i emocje, które mają w sobie tylko i wyłącznie same dobre przesłanie. Do tego dochodzą piękne walory edukacyjno-wychowawcze, których także nie można nie docenić. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten świetny tytuł – naprawdę warto!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-05-06, Ocena: 4, Przeczytałem,

CZY PRZYJAŹŃ ZWYCIĘŻY WSZYSTKO?

Skrajnie prosta, ale sympatyczna, tak w skrócie przedstawić można najnowszą propozycję dla najmłodszych od Kultury Gniewu. W tej prostocie tkwi jednak siła całości, nagrodzonej zresztą na festiwalu w Angoul?me w kategorii najlepszy album dla dzieci i młodzieży. I chociaż dorośli raczej nie mają tu czego szukać, dzieci dostaną porcję przyjemnej i pożytecznej rozrywki.

Korkuś to mały wąż, mieszkający na bagnisku. Swoje życie spędza rozmawiając z roślinkami, jakie tu rosną, aż pewnego dnia matka stwierdza, że nadszedł już czas by wyruszył stąd i znalazł sobie przyjaciół. Ma się strzec jednak zbirów i samochodów i to tyle. Krokuś rusza więc w świat, który, jak zapewniła rodzicielka, wcale tak wielki, jak się wydaje nie jest, ale jak ma znaleźć tu przyjaciela? Spotykając na swojej drodze kolejne rośliny i owoce, w końcu zaś trafia na niedźwiadka Tulipka i ptaszka Prymulka. Powoli formuje się drużyna przyjaciół, której niestraszne będą zarówno zima, jak i potwór Wiatropij! Ale czy przyjaźń może pokonać wszelkie przeciwności losu? I czy sama w sobie może wystarczyć?

Avatar użytkownika - isil
isil