Droga lodowa. Od zesłania do wolności - odyseja Polaków

Ocena: 5 (1 głosów)

W Drodze lodowej jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940 roku do ZSRR, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy - od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości - z pamiętnikarskiej relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały...

,,Polskie wspomnienia o II wojnie światowej są dla mnie, historyka, źródłem głębokiej fascynacji i podziwu. Ukazują bowiem przeciwności losu trudne do wyobrażenia. (...) Droga lodowa jest godna polecenia (...), jest wzruszającą opowieścią o triumfie ludzkiej determinacji nad przeciwnościami losu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stanowi pozycję odzwierciedlającą doświadczenia Polaków jako narodu".

                                                                        Ze wstępu Normana Daviesa

,,Doprawdy wyjątkowa książka".

                                                                       Anne Applebaum

,,Od pierwszych fragmentów wiedziałem, że książka pochłonie mnie bez reszty... zadziwiająco świeża, szczegółowa i osobista".

                                                                      ,,The Sunday Times"

,,Ważne osobiste świadectwo i dzieło wyjątkowo uzdolnionego pisarza".

                                                                       ,,The Cosmopolitan Review"

Stefan Waydenfeld urodził się w 1925 r. w Otwocku. W 1940 r. wraz z rodziną został deportowany do ZSRR. Po długiej tułaczce po terenach sowieckiego imperium, zwolnieni na mocy ,,amnestii", przedostali się do Iranu. Tam Stefan poznał swą przyszłą żonę. Wstąpił do wojska i brał udział w walkach we Włoszech, także pod Monte Cassino. Po wojnie podjął naukę, studiował w Bolonii, Paryżu, a w końcu ukończył medycynę w Dublinie. Nie chcąc wracać do Polski pozostającej w strefie wpływów ZSRR, razem z żoną osiadł w Anglii. Zmarł w Londynie w 2011 roku.

Informacje dodatkowe o Droga lodowa. Od zesłania do wolności - odyseja Polaków:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-09-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788375109962
Liczba stron: 464

więcej

Kup książkę Droga lodowa. Od zesłania do wolności - odyseja Polaków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Droga lodowa. Od zesłania do wolności - odyseja Polaków - opinie o książce

Avatar użytkownika - GosiaK
GosiaK
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
,,Droga Lodowa" to książka niezwykła. Mimo braku zaskakujących zwrotów akcji, czyta się ją jednym tchem. Można w skrócie powiedzieć, że jest to historia człowieka, którego Historia zastała w złym miejscu i czasie. Wybucha wojna. Nastoletni Stefan wyrusza, by odnaleźć ojca i wstąpić do wojska. Jak się jednak okazuje, nie jest to takie proste. W wyniku zbiegów okoliczności trafia na ziemie, które wkrótce przechodzą pod jurysdykcję ZSRR. Los jest jednak ,,łaskawy" i wkrótce do Stefana dołączają jego rodzice. Rodzina Waydenfeldów pragnie wrócić do domu. Jednak na skutek nieczystej polityki Związku Sowieckiego droga powrotna okazuje się długa, trudna i bolesna. Zesłani w głąb Rosji, próbują odnaleźć drogę powrotną. Tytułowa droga lodowa, Kwasza, Astrachań, Czykment, Turkmenistan, Teheran to tylko część przystanków w ich podróży. Należę do pokolenia, dla którego wojna czy PRL są tylko hasłami, wspomnieniami rodziców czy dziadków; lekcją historii, który nigdy nie została opowiedziana, bo rok szkolny był za krótki, a poznanie istoty rewolucji francuskiej ważniejsze, niż chociaż podstawowa znajomość historii własnego kraju. Zsyłki na Sybir, gułag... kolejne hasła, które niby mówią wszystko, ale tak naprawdę wielu młodym Polakom nie mówią nic. Historycy mogą stawiać tezy, przedstawiać suche fakty, jednak nic nie przemawia do drugiego człowieka jak opowieść świadka historii. A Stefan Waydenfeld robi to w rewelacyjny sposób.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy