Dom pod Kogutami

Ocena: 5 (1 głosów)

Gdy Victoria Belim miała piętnaście lat, wraz z rodzicami opuściła Ukrainę i wyjechała do Chicago. Nigdy jednak nie zapomniała o swoim kraju i błogim dzieciństwie spędzonym na ukraińskiej wsi. W 2014 roku, na początku wojny, poczuła potrzebę powrotu do miejsca, które wciąż nazywa swoim domem. Przybyła do wsi Berig, gdzie mieszka jej babcia Valentina. Porządkując rzeczy po pradziadkach, znalazła zeszyt z przekreślonym zdaniem: ,,Brat Nikodim zaginął w latach 30., walcząc o wolną Ukrainę".

Victoria studiowała politykę postsowiecką i zdawała sobie sprawę, że odkrycie starych tajemnic podczas nowej wojny będzie skomplikowane. Nie spodziewała się jednak, że najsilniejszy opór stawi babcia, która zabroni jej zaglądać w przeszłość.

W Połtawie KGB już dawno zniknęło, ale jego siedziba, Dom pod kogutami, wciąż przyprawia Ukraińców o dreszcze. Victoria za wszelką cenę chce dotrzeć do prawdy i zrozumieć tamtą Ukrainę, nawet jeśli doprowadzi to do konfliktów w rodzinie.

Po części pamiętnik, po części śledztwo, ,,Dom pod kogutami" opowiada o podróży Victorii przez Ukrainę i o jej zaciętości w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co stoi za zniknięciem wuja. Jak się okazuje, jeden sekret prowadzi do następnego.

Informacje dodatkowe o Dom pod Kogutami:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383213040
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: The Rooster House

Tagi: wspomnienia

więcej

Kup książkę Dom pod Kogutami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom pod Kogutami - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-05-14,

Victoria urodziła się w radzieckiej Ukrainie, ale młodość spędziła w Stanach, a następnie w Brukseli. Kobieta postanawia poznać historię swoich bliskich i w związku z tym jedzie do Ukrainy, aby mimo panującej tam wojny, móc dowiedzieć się więcej o swoim pradziadku Serhiju. Victoria przy okazji odkrywa więcej, niż by chciała — własną tożsamość i cząstkę swojego serca, które mimo emigracji, zawsze biło w Ukrainie.


“Dom pod kogutami” to w malowniczy sposób fabularyzowana autobiografia. Ta książka jest tak bardzo potrzebna, zwłaszcza teraz, abyśmy mogli dowiedzieć się nieco więcej o naszych wschodnich sąsiadach, za którymi stoi trudna historia, ale i piękne tradycje, które są tak mocno zakorzenione w mentalności i kulturze Ukraińców. Victoria Belim nakreśliła nie tylko sielski obraz kraju, ale na przykładzie swojego wujka Władimira, który będąc na emigracji, uważa, że upadek Związku Radzieckiego był porażką, pokazuje kontrasty panujące w poglądach społeczeństwa.


To jednocześnie po trosze polityczna, a po trosze historyczna powieść, w której determinacja bohaterki w odkryciu swoich korzeni, rodzinnych tajemnic i ducha Ukrainy jest wzruszająca i zasługuje na uznanie. Kiedy Victoria decyduje się na zgłębienie rodzinnych historii, jest już po wydarzeniach na Majdanie, a wojna, która niedługo po tym wybuchła nie napawa optymizmem. W powietrzu wyczuwalny jest strach, ale i nadzieja, że wszystko, co złe szybko się skończy, a Ukraina w końcu odzyska siebie.


Mamy rok 2023… Ukraina nadal nie odzyskała należnego jej spokoju.


Sięgnijcie po tę książkę, bo naprawdę warto poznać bliżej historię, kulturę i mentalność naszych sąsiadów. Victoria Belim pisze tak pięknie, że ma się wrażenie przemierzania obok niej, ramię w ramię tych ukraińskich wiosek, w których zakamarkach poukrywały się cząstki jej historii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2023-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Czym jest dla Was ,,dom"? Dom to ludzie? Miejsce? Korzenie?

Dziś przychodzę do Was z książką ,,Dom pod Kogutami". Victoria Belim ukazuje nam ukraińską historię rodzinną... bardzo osobistą historię. ,,Mój portret Ukrainy jest osobisty, pokazuje drogę, jaką przebyłam przy odkrywaniu własnej historii pośród wzburzonych fal ukraińskich dziejów. Równocześnie książka przedstawia skomplikowaną naturę ukraińskiej tożsamości i trudną relację kraju z radziecką przeszłością". To niesamowita podróż nie tylko po Ukrainie, nie tylko w przeszłość, ale również w głąb siebie. Ten reportaż kieruje nas na drogę ku odkrywaniu własnych korzeni, fundamentów własnego ja oraz filarów człowieczeństwa.

To wejście do domu pod kogutami... domu, który cała rodzina zawsze omijała. Dlaczego?

,,Dom pod Kogutami nie wyglądał przerażająco. Symbolika feniksa - stworzenia, które spala się, a potem odradza, była ironicznie stosowana dla organizacji w czasach radzieckich zajmujących Dom pod Kogutami. Na początku była nazywana Komisją Nadzwyczajną (Czeka), potem Państwowym Zarządem Politycznym (GPU), później Ludowym Komisariatem Spraw Wewnętrznych (...NKWD), który ostatecznie przekształcił się w Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (...KGB). Jakkolwiek nazwać, tajna policja."

Poszukiwania zaginionego w tajemniczych okolicznościach Nikodima rodzą liczne pytania, a gniewna reakcja rodziny podsyca ciekawość, lęk i potrzebę odkrycia prawdy. Jednak ta wyprawa w przeszłość nie będzie łatwa. To droga usłana tajemnicami... tajemnicami własnej rodziny, tajemnicami głęboko ukrytymi i bolesnymi... ,,z każdym dopasowanym elementem puzzli odsłania się kolejna, jeszcze większa tajemnica". To poruszająca historia o docieraniu do prawdy... prawdy o bliskich... o historii... o sobie. Otrzymujemy obraz drogi do poznania siebie, swojej motywacji, swoich obaw i pragnień.

Ta historia wyostrza nasze patrzenie w przyszłość, właśnie dzięki poznaniu przeszłości. Uzmysławia, jak ważne jest pielęgnowanie wspomnień... ,,podczas gdy mężczyźni walczą na wojnach, kobiety przejmują funkcję strażniczek wspomnień".

Gorąco polecam lekturę, bo to historia szczera, bolesna, zmuszająca do refleksji. Wyrażona słowami pełnymi emocji... dumy, bólu i strachu o przyszłość. Książka otoczona zapachami i wspomnieniami.

,,Ludzkie serce to dziwne urządzenie (...) przywyka do bólu i ma nadzieję wbrew wszelkiej nadziei".

We współpracy z Wydawnictwem Mova.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy