Dom nad Oniego. Dziennik północy

Ocena: 4 (2 głosów)

W Domu nad Oniego Mariusz Wilk oprowadza czytelnika po magicznym świecie Północy. Tym razem t r o p a zawiodła Autora do Karelii, do starego, obmywanego falami jeziora Oniego domu, który ożywia zamieszkujący w nim człowiek. Książka — napisana przy jednym z trzydziestu siedmiu okien tego niezwykłego domu — to osobisty pamiętnik-esej, w którym Autor sugestywnie i głęboko, barwnym, wyrosłym z archaicznej wspólnoty rosyjskich i polskich znaczeń językiem pisze o wszystkim, czego doświadczył — od zmagań z naturą, przez spotkania z ludźmi, po fascynację kulturą japońską. Dziwna, niejednoznaczna rzeczywistość Północy, istniejąca na granicy tego, co swoje i tego, co obce, jest dla Autora przedmiotem zauroczenia i namiętności. Pozwala inaczej spojrzeć na świat — bo każdy szczegół odkrytego przez Wilka „peryferyjnego centrum” zbliża do tego, co najbardziej nieuchwytne.

Dom nad Oniego otwiera kilkutomowy Dziennik Północy. Kolejny tom opowiadał będzie o nieznanej cywilizacji Saamów.

Mariusz Wilk (ur. 1955) — prozaik, dziennikarz, od kilkunastu lat mieszka na północy Rosji.

Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki Konspira: rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na Wyspach Sołowieckich, by po dziesięciu latach przenieść się nad jezioro Oniego, a ostatnio powrócić na Daleką Północ. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „Rzeczpospolitej” – te podróżnicze eseje złożyły się na książki: Wilczy notes (1998) i (2005).

Informacje dodatkowe o Dom nad Oniego. Dziennik północy:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: b.d
Liczba stron: 206

więcej

Kup książkę Dom nad Oniego. Dziennik północy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom nad Oniego. Dziennik północy - opinie o książce

Avatar użytkownika - aishiteru
aishiteru
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2014, Mam,
Jestem pełna podziwu dla drogi życiowej, jaką obrał autor. Mariusz Wilk w swoim "Domu nad Oniego" oprowadza czytelnika po malowniczej Karelii. Sposób życia, jaki tam praktykuje wydaje się wręcz niemożliwy w dzisiejszych czasach. Autor nie potrzebuje telewizora, radia, czy wiadomości z pierwszych stron gazet. Tym, co jest mu do życia potrzebne jest... pieczka, czyli ruski piec z miejscem leżącym, który jest niezastąpiony podczas mroźnych zim. To właśnie tam można się wyleżeć i ogrzać. Historia o pieczce mnie zachwyciła, a w "Domu nad Oniego" jeszcze kilka takich zachwycających historii przeczytamy. Na początku nie przypasował mi język autora - archaizmy i rusycyzmy są u niego na porządku dziennym. Czytelnik niezaznajomiony zwraca uwagę na każde słowo, co nieco zakłóca odbiór powieści. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. "Dom nad Oniego" nie jest reportażem, lecz dziennikiem osobistym autora, który porzucił cywilizację wiele lat temu. Dzieli się on z czytelnikami mnóstwem ciekawostek na temat Karelii, codziennego życia, ludzi tam mieszkających. Ale nie tylko - opowiada o swoich ulubionych filmach, czy dzieli się przemyśleniami na temat przeczytanych książek. Mimo iż autor ma kontrowersyjne poglądy, jego inteligencja i oczytanie budzą podziw. Z tej pozycji wyłania się obraz silnego mężczyzny, który mieszka jakby na końcu świata i tam zmaga się z codziennością. Skutecznie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2013-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wilczy notes
Mariusz Wilk0
Okładka ksiązki - Wilczy notes

Wilczy notes to pierwsza książka Mariusza Wilka o Rosji (ukazała się w 1998 r.). Dokładnie – o Sołowkach, wyspach na Morzu Białym. W carskiej Rosji...

Lotem gęsi
Mariusz Wilk0
Okładka ksiązki - Lotem gęsi

W poprzednim tomie „Dziennika północnego” Mariusz Wilk „tropami rena” śledził tajemniczy lud Saamów, zamieszkujących...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy