Dom dzienny, dom nocny

Ocena: 4.84 (19 głosów)
Inne wydania:

Literacka, imaginacyjna oda do pogranicza, nie tylko geograficznego, fizycznego, ale w najszerszym rozumieniu tego pojęcia... Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści Olgi Tokarczuk.

,,W tej mieszance pięknych, uderzających obrazów odnajdziemy portret wyjątkowego miejsca, w którym skupiają się rozmaite kultury, jednostkowe losy i osobne punkty widzenia". Z UZASADNIENIA WERDYKTU NOBLOWSKIEGO KRÓLEWSKIEJ SZWEDZKIEJ AKADEMII NAUK

,,Olga Tokarczuk udowadnia, że granice są po to, by je przesuwać. Nienaturalne przeszkody, takie jak ograniczenia literackiego gatunku czy społeczne konwenanse, wymazuje bez zawahania, by móc naszkicować swoim piórem świat ze wszech miar zachwycający, nietuzinkowy, inny od wszystkich". ,,LE MONDE"

,,Tokarczuk czaruje, stwarza z pustki, dopisuje dalsze ciągi do tego, co jej wiadomo. Trudniej mi nazwać tę przedziwną umiejętność przykuwania do lektury. Jej powieść czyta się chciwie i pospiesznie..." PIOTR ŚLIWIŃSKI

Informacje dodatkowe o Dom dzienny, dom nocny:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308073025
Liczba stron: 392
Język oryginału: polski

Tagi: Polska

więcej

Kup książkę Dom dzienny, dom nocny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom dzienny, dom nocny - opinie o książce

"Dom dzienny, dom nocny" to książka o dwoistości ludzkiej natury, o sprzecznościach tworzących jedność - jak dzień i noc. Jest tu m.in. historia Paschalisa, mnicha, który pragnął być kobietą i nie stronił od cielesnych uciech. Historia młodego małżeństwa zakochanego w sobie do szaleństwa, które następnie przechodzi taką metamorfozę, że każde z nich uważa się już za zupełnie innego człowieka, któremu tylko imię pozostało to samo. Historia Kummernis, legendarnej świętej z męską twarzą (Chrystusa). Historia Ergo Suma, który po traumatycznym wspomnieniu spożycia ludzkiego mięsa przemienia się w wilkołaka. Historia niepozornej Krysi, która uwiedziona omamami sennymi jedzie do obcego miasta i spędza noc z "wyśnionym" mężczyzną. Historia Marty zasypiającej na zimę, postaci tajemniczej i raczącej nas całkiem niezłymi złotymi myślami. Całość splata narratorka, opowiadająca, wysłuchująca lub czytająca (np. żywot Kummernis). Zamysł ciekawy, niektóre historie również, jednak rozmywają się one w ogólnej "nijakości". Część bohaterów mamy okazję poznać tylko na kilku stronicach, potem znikają bezpowrotnie, a nie są AŻ TAK wyraziści, by zapaść w pamięć. Chyba, że to moja pamięć jest już słaba ;-)

Link do opinii
kolejna książka, która z pewnością zyskałaby na wartości gdybym miała ją w ręku: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/272116/dom-dzienny-dom-nocny/opinia/33800694#opinia33800694
Link do opinii
To jedna z dziwniejszych książek, jaką czytałam ostatnio. Nie jest "liniowa" ;), akcja - czy tu w ogóle jest jakaś akcja? Raczej garść luźnych, rozbudowanych dygresji, które - o dziwo - składają się w logiczną całość. Wszystkie te opowieści krążą wokół Nowej Rudy, w której mieszka autorka/narratorka. Jest tu galeria przedziwnych postaci : od sąsiadki Marty, która kiedyś robiła peruki i która Bóg wie gdzie spędza zimy?, poprzez nieuznaną przez Watykan "świętą" Kummernis, po zakonnika, opisującego historię tejże świętej. Osoby z przeróżnych epok, z różnych miejsc - a mimo to opowieści o nich jakoś się uzupełniają, sprawiają, że książka ma sens. Nie czyta się jej jednym tchem (jak np. "Prowadź swój pług przez kości umarłych"), warto się zastanawiać nad tym, co się właśnie przeczytało.
Link do opinii
wprowadza w niesamowity świat na pograniczu świata realnego i świata naszych snów. Sny to temat przewodni opowiadań, utykają rozdziały jak szczelny kit, skrzętnie i po cichu przenoszą nas w poszczególne miejsca w zaświatach i światach.
Link do opinii
Cudowna książka. Olga Tokarczuk jak nikt inny potrafi muskać słowami opowieść, stojąc gdzieś z boku, nie wpływać w żaden sposób na nurt wydarzeń. Ona nie próbuje zagłębiać się w historię, nie wyjaśnia niczego na siłę. Przedstawia rzeczy takie, jakimi są, a przynajmniej jakimi Ona je widzi, jednocześnie pozostawiając nam patrzeć na wykreowany przez Nią świat własnymi oczami. Za to ją uwielbiam! I tą książkę też :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - pj_aga
pj_aga
Przeczytane:2013-03-20,
Ksiazka dobra, ale nie czyta sie jej z przyjemnoscia. Nie dla mnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AniaHa
AniaHa
Przeczytane:2020-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Obecnie jest to moja ulubiona książka, której się nie czyta, tylko smakuje po rozdziale, a opisy zwykłych, codziennych czynności są mistrzowskie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-05-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

Fantastyczna, cudowna, najlepsza rzecz Olgi Tokarczuk, jaką przeczytałem do tej pory. Ktoś użył bardzo trafnego sformułowania: "magiczna". Tak. To najlepsze określenie tej książki. To jest właśnie literatura piękna. Można ją przeczytać raz i nic nie zrozumieć, a można czytać kilka razy i za każdym razem odnależć w niej coś interesującego i nowego. Gorąco polecam wszystkim tym, którzy w książkach poszukują czegoś więcej, niż tylko wartkiej akcji i "liniowości" w losach bohaterów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kaori_czyta
Kaori_czyta
Przeczytane:2024-10-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2020-01-22, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 2, Przeczytałem,
Inne książki autora
Szafa
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Szafa

"Szafa" składa się z trzech krótkich opowiadań, które powstały przed kilku laty, a teraz po prostu ktoś wpadł na pomysł, żeby zebrać je w jednym...

Opowiadania bizarne
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Opowiadania bizarne

Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk. Premiera w kwietniu 2018!  Świat staje się coraz bardziej bizarny. Najnowszy zbiór opowiadań...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy