Dobre kobiety z Chin Głosy z ukrycia

Inspiracją do napisania Dobrych kobiet z Chin była dla Xue Xinran wypowiedź cudzoziemca, który zapytany, co wie na temat sytuacji kobiet w społeczeństwie chińskim, stwierdził, że panuje w nim równość. Autorka postanowiła pokazać, że Chiny to nie tylko herbata, jedwab i ?rewolucja kulturalna?. A poza znanymi faktami ze społecznego i politycznego życia tego kraju istnieją jeszcze sprawy nieopisane i nieznane, dotyczące życia rodzinnego i seksualnego. Książka Xinran jest wynikiem jej długoletniego doświadczenia reporterskiego oraz rozmów, które przeprowadziła z setkami kobiet. Autorka uważnie śledzi zmiany, jakie dokonały się w sytuacji Chinek na przestrzeni dziejów. Zestawia losy matek, córek i wnuczek. W przejmujący sposób kreśli sylwetkę samobójczyni pojmującej miłość jako ?obrazę moralności?, dziewczyny molestowanej przez ojca oraz tragedię młodych kobiet gwałconych przez hunwejbinów w ramach ?szkolenia?. W te wszystkie historie wplata osobisty wątek, opisując własne doświadczenia z pracy w rozgłośni państwowej.Xinran poprzez silne i niezwykle interesujące bohaterki pokazuje niezapomniany obraz dawnego i obecnego życia chińskich kobiet.?The Limes?Xinran jest pełna współczucia, ale nie sentymentalizmu, co sprawia, że nie można się oderwać od tych niezwykłych historii.?Daily Mail?

Informacje dodatkowe o Dobre kobiety z Chin Głosy z ukrycia:

Dobre kobiety z Chin Głosy z ukrycia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zawolka
Zawolka
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Warto przeczytać. Nie jest to literatura łatwa - towarzyszą jej silne emocje, jednak moim zdaniem pozycja, którą przeczytać należy.
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba