Dobre ciało, kolejna głośna książka Eve Ensler, autorki bestsellerowych Monologów waginy, to wyzwanie rzucone kobiecym obsesjom dotyczącym własnej cielesności. Autorka zjeździła świat od zachodniego wybrzeża Ameryki po Kabul, żeby przekonać się, że bez względu na język, kulturę i stopień zamożności kobiety dręczy ten sam upiór – ideał pięknego ciała. Zebrane przez nią opowieści to niekiedy szczere aż do bólu sprawozdania z samookaleczenia – jak w przypadku Tiffany, trzydziestopięcioletniej modelki, która raz po raz poddaje się skalpelowi swojego męża, chirurga plastycznego, żeby dorównać wizji doskonałego piękna. Niekiedy są to opisy cierpienia zadawanego innym – jak w przypadku irańskich matek, które operują nosy swoim córkom, żeby nie zdradzały ich nieeuropejskiego rodowodu. Nienawiść do własnego ciała, wyrażająca się w desperackich próbach wygładzenia, odtłuszczenia, odchudzenia, ujędrnienia, łączy naczelną kobiecego pisma z Portorykanką z Brooklynu i stateczną żoną z Los Angeles. Na szczęście oprócz maniaczek „samonaprawiania” Ensler poznaje też Priyę z Afganistanu, która regularnie w tajemnicy wymyka się do lodziarni, i Leah, która powtarza córce, żeby polubiła samą siebie. Może przykłady kobiet, które zadomowiły się w swoim ciele, skłonią do buntu te, które stały się zakładniczkami wzorców kulturowych?
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 112
Tytuł oryginału: the Good Body
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Monika Walendowska
Czyta się byłyskawicznie- druku jest mało- jest wąski a między wersami spore odstępy. Rozdziały krótkie, przerw sporo, więc ksiązkę można przeczytać w godzinę.
Dlaczego 3-jka tylko?
Bo lektura nic nie wnosi w życie. Autorka opowiada o kompleksach rozpoczynając od swoich a kończąc na osobach znanych z mediów. To o tym, że każdy jakieś posiada więc żadnego fenomenu nie odkryła.
Książkę w dużym stopniu ratuje poczucie humoru-często czarne, ale czy to wystarczy? Dla mnie niestety nie.
Kolejna po głośnych Monologach waginy i Dobrym ciele książka Eve Ensler, w której fundamentalne miejsce zajmuje ludzkie ciało.Eve Ensler poświęciła całe...
Monologi narodziły się ze zwierzeń kobiet w różnym wieku i różnej narodowości. Jest w nich swoboda i brak zahamowań, a zarazem dalekie są od sprośności...