Do pierwszej krwi

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Jest to powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku ,XXI wieku. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i kult pięści powoli awansują do rangi postaw akceptowanych przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej ?inności", ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce.Przede wszystkim jednak książka ta stanowi przestrogę przed dzieleniem świata na ?nasz" i ?obcy" - w takim świecie ?wrogiem" można łatwo nazwać zarówno imigranta z Wietnamu i Afryki, jak i kibica ?nie mojej" drużyny czy mieszkańca innej dzielnicy.

Informacje dodatkowe o Do pierwszej krwi:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8304048148
Liczba stron: 130

więcej

Kup książkę Do pierwszej krwi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Do pierwszej krwi - opinie o książce

Gdy po raz pierwszy przeczytałam pierwszy rozdział książki autorstwa Pana Grzegorza Gortata pt. '' Do pierwszej krwi'' stwierdziłam, że jest to dobry tekst napisany z myślą o młodzieży.

Spodobało mi się samo podejście, z jakim to traktuje swoich bohaterów. Każdego z nich na swój sposób traktuje inaczej.

Przeczytana przeze mnie książka jest, z gatunku literackiego określiłabym powieści o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku XXI wieku.

Bohaterowie zwracają się do siebie nawzajem ksywkami. Tutaj młodzież ma swój świat.

Można w tej powieści spotkać również z nie akceptacją ze strony nieprzyjaciela.

Ważny jest kult pieniądza, marka ubrania.

Autor tej powieści Pana Grzegorz Gortat przedstawił losy Wietnamczyka, ale on nie zdradził do końca, że koledzy z klasy go skrzywdzili.

Z perspektywy czasu uważam, że obecnie jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do słowa tolerancja niż kiedyś.

Nadany tytuł książce '' Do pierwszej krwi'' wskazuje na to, że nie można czuć się bezpiecznie w świecie młodzieży. W realnym świecie zawsze są obawy i nie można wykluczyć tego, że nic się nie stanie w środowisku szkolnym. Jeśli nie mówi, się o istniejącym problemie nawet z zaprzyjaźnionymi osobami to też nie ma gwarancji na to, że można mieć poczucie pewnego bezpieczeństwa.

Wietnamczyk postąpił, inaczej zachowując w trudnej dla niego sytuacji, gdyż nie ujawnił prawdy. Próbowałam znaleźć się w podobnej sytuacji zrozumieć jak on i zastanawiałam się, czy postąpiłabym podobnie.

Obserwując, szkolne środowisko na ogół jest tak, że winni siedzą cicho i śmieją się, z ofiary bacznie się jej przyglądając, co ona zrobi dalej z tym, co się dzieje dalej wokół niej.

Problem owszem jest. Nikt go nie widzi. Dopiero potem pojawia się małe światełko w tunelu w osobach, które nie pokazują swojego prawdziwego ja, ale umieją przyglądać z innej perspektywy na osobę, która tych krzywd doznaje.

To jest silna grupa wsparcia: Baczer, Jolka, Koń, Lacha, Tadek to z nimi nie ma szans, aby nie zginąć, ale czy uda im się pomóc przetrwać znając problemy ofiary?

Owszem nasuną się po przeczytaniu tej książki refleksje i pytania, jak można pomóc młodzieży, która nawet dla siebie wzajemnie jest wrogiem i nie mają właściwej osoby do naśladowania, aby wskazała drogę do bycia dobrym, a nie tym złym.

Autor w doskonały sposób pokazał, że istnieje jednak świat młodzieży, na której można polegać. Znają oni swoje plusy i minusy, mogą na siebie liczyć, chcą się realizować, stworzyć własny zespół, w którym każdy w nim za coś odpowiada.

Należy pamiętać o tym, że nie zawsze społeczeństwo akceptuje inność, obcość.

Młodzież w tej książce łączy specjalna więź i trzymają się tego i wylewają wspólnie krew wspólnie.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo mi się podobała, chociaż na samym początku nie była zachęcająca. Jednak pod koniec akcja się rozkręciła - no i dobrze, bo książka w końcu nie była nudna . W książce zawarta jest sama prawda o realiach blokowisk i typowych "dresów". Wątek rasistowski też doskonale pasuje. Słowem, książka jest cudowna i warta przeczytania.
Link do opinii
Inne książki autora
Piętnaście kroków
Grzegorz Gortat0
Okładka ksiązki - Piętnaście kroków

Przebudzenia mogą być różne: gwałtowne lub łagodne, radosne albo pełne lęku, kiedy nie wiemy, czy to jeszcze sen czy jawa. Ale najbardziej niesamowite...

Zła krew
Grzegorz Gortat0
Okładka ksiązki - Zła krew

To historia pewnego dzieciństwa, którego scenerią była Łódź lat sześćdziesiątych XX wieku. A także opowieść o cieniach przedwojennych żydowskich Bałut...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy