Dni bez końca

Ocena: 5 (2 głosów)

Głośna, przejmująca powieść dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera, za którą otrzymał prestiżową Costa Award, po raz drugi w karierze!

Siedemnastoletni Thomas McNulty w latach 50. XIX wieku przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z ogarniętej plagą głodu Irlandii. Zaprzyjaźnia się z Johnem Colem, obaj zaciągają się do armii i biorą udział w wojnie z Indianami. Dramatyczne wydarzenia zbliżają mężczyzn do siebie. Przygarniają dziewczynkę z indiańskiego plemienia i jako rodzina zamieszkują z dala od cywilizacji. Jednak nadciągająca wojna secesyjna szybko się o nich upomina...

Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata w historii Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zdumiewająco pięknym, lirycznym językiem - wszystko to sprawia, że nową powieść wybitnego irlandzkiego pisarza uznano w świecie anglosaskim za jedno z największych wydarzeń literackich 2017 roku.

Informacje dodatkowe o Dni bez końca:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328060142
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Days Without End
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jędrzej Polak

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Dni bez końca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dni bez końca - opinie o książce

Skusiłam się na nią ze względu na nominację do nagrody Bookera.

I powiem Wam, że ja już po pierwszej stronie wiedziałam, że to będzie dla mnie prawdziwa uczta literacka. Jest w ciekawy nietypowy sposób napisana. W stylu gawędziarskim, prosto, bez dialogów i ma ciekawe porównania, jakbym miała cytować to bym musiała chyba prawie całą książkę przepisać. Jestem pod wrażeniem kunsztu tłumacza, odwalił niezłą robotę!

Wiem, że nie każdemu tematyka tej książki przypadnie do gustu, ja nie mam żadnych uprzedzeń więc nie mam z nią problemu.

Historia jest opowiadana z perspektywy siedemnastolatka Thomasa McNulty’ego Irlandczyka, który uciekł przed głodem do Stanów Zjednoczonych i poznał tam też Johna Cole’a. Trafili do Daggsville, gdzie byli sami mężczyźni i tam zostali najęci do przebieranych tańców. Tańczyli przebrani jako kobiety i z braku kobiet budzili zachwyt, lepsze to niż nic. Później trafili na okrutną wojnę Secesyjną. Po wielu zawirowaniach wojennych adoptowali Indiańską dziewczynę Winonę i byli niczym pełnoprawna rodzina.

To momentami okrutna wojenna historia, momentami westernowska i z dawką czarnego humoru. Porusza ogrom trudnych tematów: rasizm, homoseksualizm, transeksualizm, okrucieństwo wojny, pogrom Indian, nienawiść i miłość, poszukiwanie własnego miejsca na ziemi i wiele innych.

Link do opinii
Avatar użytkownika - peachesandplums
peachesandplums
Przeczytane:2023-08-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,
Inne książki autora
Po stronie Kanaanu
Sebastian Barry0
Okładka ksiązki - Po stronie Kanaanu

Lilly Bere, osiemdziesięciodziewięcioletnia irlandzka emigrantka, pogrążona w żałobie po śmierci ukochanego wnuka, wspomina swoje burzliwe życie. Urodziła...

Czas starego Boga
Sebastian Barry0
Okładka ksiązki - Czas starego Boga

Policjant Tom Kettle niedawno przeszedł na emeryturę i zamieszkał w zaciszu nowego domu, przybudówki do wiktoriańskiego zamku z widokiem na Morze Irlandzkie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy