Głośna, przejmująca powieść dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera, za którą otrzymał prestiżową Costa Award, po raz drugi w karierze!
Siedemnastoletni Thomas McNulty w latach 50. XIX wieku przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z ogarniętej plagą głodu Irlandii. Zaprzyjaźnia się z Johnem Colem, obaj zaciągają się do armii i biorą udział w wojnie z Indianami. Dramatyczne wydarzenia zbliżają mężczyzn do siebie. Przygarniają dziewczynkę z indiańskiego plemienia i jako rodzina zamieszkują z dala od cywilizacji. Jednak nadciągająca wojna secesyjna szybko się o nich upomina...
Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata w historii Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zdumiewająco pięknym, lirycznym językiem - wszystko to sprawia, że nową powieść wybitnego irlandzkiego pisarza uznano w świecie anglosaskim za jedno z największych wydarzeń literackich 2017 roku.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Days Without End
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Policjant Tom Kettle niedawno przeszedł na emeryturę i zamieszkał w zaciszu nowego domu, przybudówki do wiktoriańskiego zamku z widokiem na Morze Irlandzkie...
Roseanne McNulty dożywa swoich dni w szpitalu psychiatrycznym, w którym została umieszczona przed kilkudziesięcioma laty jako młoda kobieta. Szpital jest...
Przeczytane:2020-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2020, 12 książek 2020, 26 książek 2020, 52 książki 2020, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2020, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku,
Skusiłam się na nią ze względu na nominację do nagrody Bookera.
I powiem Wam, że ja już po pierwszej stronie wiedziałam, że to będzie dla mnie prawdziwa uczta literacka. Jest w ciekawy nietypowy sposób napisana. W stylu gawędziarskim, prosto, bez dialogów i ma ciekawe porównania, jakbym miała cytować to bym musiała chyba prawie całą książkę przepisać. Jestem pod wrażeniem kunsztu tłumacza, odwalił niezłą robotę!
Wiem, że nie każdemu tematyka tej książki przypadnie do gustu, ja nie mam żadnych uprzedzeń więc nie mam z nią problemu.
Historia jest opowiadana z perspektywy siedemnastolatka Thomasa McNulty’ego Irlandczyka, który uciekł przed głodem do Stanów Zjednoczonych i poznał tam też Johna Cole’a. Trafili do Daggsville, gdzie byli sami mężczyźni i tam zostali najęci do przebieranych tańców. Tańczyli przebrani jako kobiety i z braku kobiet budzili zachwyt, lepsze to niż nic. Później trafili na okrutną wojnę Secesyjną. Po wielu zawirowaniach wojennych adoptowali Indiańską dziewczynę Winonę i byli niczym pełnoprawna rodzina.
To momentami okrutna wojenna historia, momentami westernowska i z dawką czarnego humoru. Porusza ogrom trudnych tematów: rasizm, homoseksualizm, transeksualizm, okrucieństwo wojny, pogrom Indian, nienawiść i miłość, poszukiwanie własnego miejsca na ziemi i wiele innych.