Dlaczego rozstrzelali Stanisławów

Ocena: 4 (1 głosów)
"Dla mnie upadek komunizmu w Europie Wschodniej zaczął się 18 sierpnia 1980 roku. Tak, dokładnie tamtego dnia”. Martin Pollack, wtedy jeszcze nieznany reporter, który chciał pisać o strajku Solidarności w gdańskiej stoczni, nie został wpuszczony do Polski. Ale tak zazwyczaj butni i aroganccy funkcjonariusze na lotnisku w Warszawie sprawiali tym razem całkiem inne wrażenie, wydawali się niepewni, ba, przestraszeni. Coś się zachwiało. Dla Martina Pollacka, wielokrotnie nagradzanego autora, tłumacza i reportera, pojedyncze przeżycia i osobiste kontakty zawsze były tym, co pozwala lepiej rozumieć wielkie wydarzenia. Pollack potrafi budować w swoich reportażach wielowątkową panoramę transformacji, a zarazem pisze manifest przeciwko hasłu mówiącemu o końcu historii.

"Niniejsze teksty upamiętniają poszczególnych ludzi, takich jak Julian Leszczyński, Stanisław Grzanka i Stanisław Mędrek, bezimienni Żydzi w nieznanym polskim miasteczku, pewien tłumacz z Białorusi, bośniaccy uciekinierzy, Żyd, który przeżył na Ukrainie, przyjaciel z okresu studiów w Warszawie, ale także obersturmbannführer SS Rolf Heinz Höppner czy mój ukochany dziadek z Amstetten. Rzecz w tym, aby ich losy i czyny nie popadły w zapomnienie."
Martin Pollack

Informacje dodatkowe o Dlaczego rozstrzelali Stanisławów:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2009-02-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7536-071-4
Liczba stron: 200

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dlaczego rozstrzelali Stanisławów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dlaczego rozstrzelali Stanisławów - opinie o książce

Martin Pollack mierzy się z trudną historia swojego narodu. Mówi głośno, to co inni woleli by przemilczeć. Prostuje to co inni obrócił na swoją korzyść. Przywraca godność ofiarą, tych co sami przypisują sobie dziś rolę pokrzywdzonych. I co ciekawe ma odwagę zmierzyć się także z ciążącej na swojej rodzinie odpowiedzialności historycznej i brzemieniu ich narodowościowych przekonań.

Link do opinii
Inne książki autora
Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki
Martin Pollack0
Okładka ksiązki - Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki

Kronikę Dolnej Styrii tworzy wielowiekowe współistnienie dwóch żywiołów narodowych. Do I wojny światowej dominowali mieszkańcy niemieckojęzyczni, próbujący...

Cesarz Ameryki Wielka ucieczka z Galicji
Martin Pollack 0
Okładka ksiązki - Cesarz Ameryki Wielka ucieczka z Galicji

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy