„(…) Jak nigdy dotąd bardzo potrzebne okazują się nowe interpretacje, analizy i uogólnienia, a także projekcje rozwoju społeczeństwa wiedzy, gospodarki wiedzy i spójności społecznej zarówno w Unii Europejskiej, jak i w świecie.
Rośnie znaczenie intelektualnego dyskursu prowadzonego przez teoretyków i praktyków szeroko rozumianej edukacji, zdolnych do generowania różnorodnych, w tym metafizycznych interpretacji możliwych trendów cywilizacyjnych zwłaszcza w obszarze humanistyki, technologii, kultury i wielokulturowości. W ich głównym nurcie coraz bardziej znaczący jest udział teoretycznego i praktycznego dorobku naukowego Augustowskich Spotkań Naukowych. (…)
Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo interesująco ukazana ciągłość dyskursu pedagogicznego prowadzonego podczas Augustowskich Spotkań Naukowych od 2001 roku, co jest zasługą prof. dr hab. Anny Karpińskiej, autorki Wprowadzenia do książki (…). To głęboko przemyślana synteza dotychczasowego dorobku kolejnych konferencji (cyklicznych seminariów pedagogicznych). To intelektualnie zaawansowany i otwarty na poszerzenie obszarów rozumienia współczesnej
i przyszłej rzeczywistości edukacyjnej, swoisty monodialog, bez którego trudno byłoby do końca zrozumieć całość rozważań ujętych w książce.
(…) wobec ogromnej złożoności i bogactwa zjawisk oraz procesów społecznych, kulturowych i wielokulturowych potrzebny jest stały, pojmowany dialogicznie, dyskurs pedagogiczny na temat edukacji we współczesnej polskiej szkole. Jego świadectwem jest z pewnością recenzowana książka. Stanowi ona wartościowe teoretycznie i uwzględniające realia praktyki oświatowej dzieło, które bez zbędnej pretensjonalności, ale w duchu dialogu i troski o przyszłość edukacji w społeczeństwie wiedzy, ukazuje czytelnikowi nie tylko najnowszy dorobek środowiska naukowego skupionego wokół Augustowskich Spotkań Naukowych, ale także zachęca do kreatywnego, opartego na zaufaniu i nadziei współdziałania w skutecznym reformowaniu oświaty w Polsce.
Pomimo widocznego zróżnicowania poglądów, jakie wyrażają Autorzy poszczególnych opracowań, wielości podejść metodologicznych
i stosowanej aparatury pojęciowej powstała praca zbiorowa o szczególnej wartości poznawczej i edukacyjnej, której rolę w kształceniu zwłaszcza młodej kadry pedagogicznej i studentów trudno przecenić”.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Ryszarda Stępnia
Informacje dodatkowe o Dialog o edukacji wobec zmian w globalizującym się świecie :
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Pedagogika
ISBN:
978-83-61209-44-7
Liczba stron: 740
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,