Diabeł i tabliczka czekolady

Ocena: 4.67 (6 głosów)

Paweł Piotr Reszka, ur. 1977 r., ukończył historię na UMCS i podyplomowe dziennikarstwo na UW. Dziennikarz w lubelskim oddziale "Gazety Wyborczej". Opisuje lubelskie historie, choćby dziewce konsekrowane i damskich bokserów...

Na każdy reportaż Pawła P. Reszki czekam jak na wydarzenie. I każdy jest dla mnie niespodzianką. Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga - jest chirurgiem mentalności.

W tej książce pokroił swoim skalpelem Polskę i wyciągnął z jej wnętrza głupotę, nienawiść, mądrość i miłość. Przyjrzyjmy im się. Czego jest więcej i dlaczego?

Mariusz Szczygieł, reporter

Informacje dodatkowe o Diabeł i tabliczka czekolady:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2015-03-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788326813917
Liczba stron: 220

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Diabeł i tabliczka czekolady

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Diabeł i tabliczka czekolady - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-07-13, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Po książkę sięgnęłam z racji tego, że otrzymała nagrodę im. Kapuścińskiego i opowiada o bliskim mi Lublinie. Jest to zbiór krótkich, czasem jednostronicowych reportaży o Lubelszczyźnie. Okazało się, że jestem zupełną ignorantką, tak bliskie mi okolice, a ja o wielu rzeczach nie miałam pojęcia. Polecam wszystkim.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2016-05-10, Przeczytałam,

Znów niewielka książeczka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Paweł Piotr Reszka, tak samo jak kiedyś Wojciech Tochman, czy całkiem niedawno Konrad Oprzędek i Jarosław Mikołajewski, udowodnił, że wcale nie trzeba pisać opasłych tomisk, żeby dogłębnie wstrząsnąć czytelnikiem. W zbiorze "Diabeł i tabliczka czekolady" znalazły się historie z Lubelszczyzny, z okolic dosyć mi bliskich, których perspektywę znam bardzo dobrze, choć nie znaczy to wcale, że ją rozumiem. Bo tego, o czym pisze autor, nie można tak ot sobie przyjąć do wiadomości, zaakceptować.

Polska B - gorsza, zacofana, zabobonna, której wołania nikt nie chce usłyszeć. Ale to przecież obywatele tego samego kraju co Warszawiacy czy mieszkańcy zachodnich województw; wyjątkowo często rozgrywają się tam ludzkie dramaty, o których pisze Reszka. W swoich krótkich, ale dosadnych tekstach pokazuje, że Polska ma jeszcze czego się uczyć, zanim zacznie uważać się za kraj zachodni. Może warto zacząć od wyrównania szans tych, którzy żyją na Lubelszczyźnie przypominającej wieś z lat pięćdziesiątych? Jak pokazują te reportaże, poglądy ludzi nie uległy zbytniej zmianie od tamtych czasów.

Rzeczywistość, która kłóci się z pożądanym obrazem Polski, tutaj ma swoje pięć minut. Błyszczy niczym jasna gwiazda, otwiera oczy uporczywie ignorującym palące problemy tych zapomnianych przez polityków miejscowości. A przecież niewiedza opisywanych przez Reszkę ludzi prowadzi nie tylko do kompromitacji (szkolnych egzorcyzmów), ale też do tragedii (dzieciobójstwa). Bohaterowie Reszki swoim zacofaniem irytują, są jak blizna, która nieznośnie swędzi, a której nie można podrapać. Zdają się śmiać w twarz tym, którzy z takim przekonaniem mówią o nowoczesnej Polsce. Bo tu, gdzie tytułowy diabeł mówi dobranoc, rządzi kto inny. Tu uprzedzenia są ciągle silne, a słowa wygłoszone z ambony to świętość.

Chciałoby się wierzyć, że "Diabeł i tabliczka czekolady" to obraz naszego kraju w krzywym zwierciadle. Niestety, historii prawdziwych nie da się zamieść pod dywan, udać że ich nie ma. Nie teraz, gdy zostały spisane, przeczytane i tkwią głęboko w naszej świadomości; niełatwo będzie się ich pozbyć.

www.book-loaf.blogspot.com

Link do opinii
Avatar użytkownika - JoannaKa
JoannaKa
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Poruszający zbiór reportaży. prawdziwe, mocne historie. Taka Polska o której się nie chce rozmawiać w towarzystwie i której lepiej udawać że nie ma. Polecam tą książkę bardzo tym ciekawym świata dookoła. Można rozbudzic empatie i zrozumienie do inych. Daje do myślenia. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2020-07-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 35 książek 2017,
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2017-03-12, Przeczytałam, Czytam w 2017,
Inne książki autora
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszka0
Okładka ksiązki - Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne

Nie mówię do niego czule, ale w środku tak o nim myślę Zbiór wstrząsających reportaży laureata nagrody Kapuścińskiego i autora głośnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy