Od 1939 roku do połowy lat 50. XX w. około miliona Europejczyków zostało wywiezionych w głąb ZSRS - część do obozów pracy, inni do rozrzuconych po pustkowiach specjalnych wiosek - tysiące kilometrów od ojczyzny i domu. To właśnie o tej części historii - przez wiele lat skrywanej, a i teraz nie do końca znanej - opowiada ta książka, złożona z opowieści ofiar sowieckich zsyłek.
W poszukiwaniu relacji ostatnich żyjących świadków historycy współtworzący tę książkę przemierzyli niezliczone szlaki Europy, Rosji i Kazachstanu. Zebrane przez nich historie pozwalają dostrzec, jak złożonym przeżyciem była deportacja: gwałtowne załamanie dotychczasowego życia, cierpienie, skrajne emocje, ból rozpaczy i przebłyski nadziei, w końcu życie na nowym miejscu - próby przystosowania się i oporu.
Utkany ze świadectw ofiar wyjątkowy materiał historyczny jest nieodzownym wkładem w studia nad stalinowskimi deportacjami. Wraz z multimedialną stronąmuseum.gulagmemories.eu przybliża historię czystek i wywózek, wspólną wszystkim Europejczykom zostawionym na pastwę Związku Sowieckiego.
Deportowani do ZSRS. Relacje ofiar gułagu jest pracą zbiorową pod redakcją Alaina Bluma, Marty Craveri i Valérie Nivelon, przy współpracy Mirela Banicy, Juliette Denis, Marca Elie, Catherine Gousseff, Malte Griesse, Emilii Koustovej, Anne-Marie Losonczy, Jurgity Mačiulyté, Françoise Mayer, Agnieszki Niewiedział i Isabelle Ohayon.
Wydawnictwo: Dialog
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 294
Tytuł oryginału: Deportes en URSS: Recits d'Europeens au goulag
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Brzozowska Elżbieta
"Konstruktywizm jako nurt w literaturoznawstwie wykształcił się stosunkowo późno po okrzepnięciu w innych dziedzinach w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych...
Kot Gustaw jest zły. Ma kwaśną minę, nie chce się bawić - woli być sam. Jest bardzo senny. Chce iść spać, ale wszystko wokół nie pozwala mu zasnąć...
Chcę przeczytać,