NAGRODA PULITZERA 2023 ZA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ BELETRYSTYCZNĄ
Laureatka Women's Prize for Fiction
,,Nadzwyczajna powieść" - OPRAH WINFREY
,,[Autorka] zamierza nas uratować, opowiadając nam rozmaite historie... Udaje jej się to lepiej niż jakiejkolwiek innej znanej mi osobie" - ANN PATCHETT
,,Książka o elektryzującej mocy... Każde zdanie tutaj iskrzy" - DAILY MAIL
,,To książka wręcz EPICKA. Powodowana strasznym gniewem, GŁĘBOKO poruszająca i znakomicie napisana" - MARIAN KEYES
,,Demon Copperhead" to genialna powieść, która zachwyca, przykuwa uwagę i porusza do głębi, opisując niezwykłą podróż młodego bohatera ku dojrzałości.
Rozgrywająca się w południowych Appalachach powieść ,,Demon Copperhead", to historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie mieszkalnej, który nie ma nic poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą, zjadliwym dowcipem i nieposkromionym darem przetrwania. Demon opisuje własnym, bezlitośnie szczerym głosem problemy współczesnego świata, doświadczenia opieki zastępczej, pracę dzieci, zaniedbane szkoły, sukcesy sportowe, uzależnienia, zgubne miłości i druzgocące straty. Jednocześnie musi zmierzyć się z tym, że sam pozostaje niewidzialny w kulturze popularnej, bo nawet superbohaterowie opuścili prowincję i wolą wielkie miasta.
Wiele pokoleń wstecz Charles Dickens przy pisaniu ,,Davida Copperfielda" posiłkował się własnym doświadczeniem, bo z pierwszej ręki znał zjawisko ubóstwa i jego szkodliwy wpływ na dzieci. Problemy nękające współczesne mu społeczeństwo po dziś dzień pozostają nierozwiązane.
Przenosząc wiktoriańską powieść w realia współczesnego amerykańskiego Południa, Barbara Kingsolver odwołuje się do gniewu i współczucia dziewiętnastowiecznego autora, a przede wszystkim do jego wiary w to, że dobra historia może odmienić rzeczywistość.
,,Demon Copperhead" przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych chłopców i tych wszystkich osób urodzonych w pięknych, choć przeklętych miejscach, których nie potrafią opuścić.
,,Demon Copperhead" to powieść z gatunku: jedna na pokolenie, która łamie twoje serce, a potem je naprawia w taki sposób, w jaki potrafią tylko najlepsze powieści.
* Jedna z dziesięciu najlepszych książek 2022 roku według ,,New York Timesa"
* Poleca ją Klub Książki Oprah Winfrey
* Bestseller ,,New York Timesa"
* Bestseller ,,Wall Street Journal"
* Bestseller ,,Washington Post"
,,David Copperfield rodem z Appalachów. . . . Demon Copperhead na nowo opowiada stworzoną przez Dickensa, tym razem osadzoną na współczesnej amerykańskiej prowincji, borykającej się z biedą i uzależnieniem od opioidów. Kingsolver i Dickensa łączy wiele podobieństw: oboje piszą żywiołowe powieści społeczne z silnym przesłaniem politycznym i troską o niższe klasy... Książka Kingsolver wciąga równie mocno, jak jej pierwowzór".
- ,,New York Times"
,,To może być najlepsza powieść 2022 roku... W równym stopniu zabawna i chwytająca za serce, to historia niepokornego chłopca, którego nikt nie chce, ale którego czytelnicy pokochają.... Przypomina on innego sierotę, który przemyka przez zarośla, starając się unikać kłopotów: Hucka Finna. W postaci Demona Kingsolver stworzyła wyrzutka na równi przypominającego arcydzieło Twaina, posługującego się naturalną poetyką amerykańskich kolokwializmów... W dorobku Kingsolver to najlepszy jak dotąd dowód na to, że powieść może jednocześnie bawić, wzruszać i nawoływać do reform".
- Ron Charles, ,,Washington Post"
,,To narracja w najlepszym wydaniu. Głos brzmi autentycznie, podobnie jak poszczególne wydarzenia".
- Stephen King
,,Niewiele może się równać z zagłębieniem się w powieść Kingsolver. . . . Demon [to] najodważniejsze i najbardziej ambitne dzieło autorki".
- ,,Los Angeles Times"
,,Obszerna, pomysłowa, poruszająca i zabawna opowieść Kingsolver o przetrwaniu to wirtuozerska współczesna wariacja na temat Dickensowskiego ,,Davida Copperfielda"... Dzieło Kingsolver to pełna zwrotów akcji, wciągająca opowieść o głębokim wymiarze i istotnym wydźwięku".
- Booklist
,,Epicka... pełna żywotności i oburzenia... Rzadki przypadek, kiedy masz nadzieję, że ponad 500-stronicowa książka nigdy się nie skończy".
- People ,,Book of the Week"
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-10-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 608
Tytuł oryginału: Demon Copperhead
Mam dla Was propozycję książki "cegłóweczki" , którą będziecie przeżywać i poruszy Wasze czytelnicze serduszka.
"Demon Copperhead" to historia o chłopcu, którego urodziła nastoletnia narkomanka w przyczepie u podnóża Appalachów. Chłopiec musi stawić czoła życiu, które rzuca mu kłody pod nogi. Razem z chłopcem przeżywałam jego wzloty i upadki. Historia Demona łamie serce, a emocje sięgają zenitu. To historia, która daje nadzieję, bo pokazuje nam, że zawsze jest jakieś rozwiązanie i możemy wyjść z kłopotów. To książka, która jest dosyć przygnębiająca. Autorka otwiera nam oczy na pewne trudne tematy. Bohater tej książki nie miał życia usłanego różami. Intensywnie przeżywałam losy Demona. Tragedie, które spotykały dorastającego Demona złamały moje serce. Autorka potrafi uderzyć w emocje czytelnika. Przekonacie się, że łezka zakręci się w Waszych oczach.
Jeśli lubicie poruszające historie i chcecie przekonać się jak poradził sobie Demon z trudnościami życia to przeczytajcie tę książkę.
Zdecydowanie polecam!
BRUNETTE BOOKS
Tyle zachwytów, tyle pozytywnych recenzji! A ja nie bardzo zachwycona. Sama nie wiem dlaczego, ale nie porwała mnie ta książka tak jak bym tego chciała. Początek był świetny, druga połowa mnie trochę przytłoczyła, a zakończenie rozczarowało.
Trzeba przyznać, że to kawał dobrej prozy jest, a to że mnie nie poruszyło to już inna kwestia. Na ponad 600 stronach poznajemy historię chłopca, który skazany jest na klęskę. Matka-narkomanka, dzieciństwo w przyczepie kempingowej, później rodziny zastępcze – Demon nie ma łatwo.
„Małe życie” i „Shuggie Bain” to książki, których nie czytałam, ale które zdają się poruszać podobną tematykę – uzależnień, trudnego dzieciństwa. Być może ci, którzy czytali te poprzednie powieści, będą mieli poczucie, że „to już było”. Dla mnie to temat nowy i świeży, ale też dotąd go unikałam (i chyba przy unikaniu pozostanę nadal 😉).
Trzeba koniecznie zauważyć doskonałą pracę tłumaczki – przez ten potok tekstu po prostu się płynie, wielkie brawa dla Kai Gucio – dokonała niemożliwego!
Porywająco napisana powieść. Pewnie też w tym zasługa po trosze Dickensa, bo mamy tu uwspółcześnioną historię Dawida Copperfielda. I chociaż dotyczy trudnych tematów jak bieda, za młoda matka nie radząca sobie ze swoim życiem i uzależnieniem, obraz rodzin zastępczych, w których dzieci są bezpłatną siłą roboczą, niewydolny system opieki społecznej, ofiary oksykodonu, leku przeciwbólowego od którego uzależniło się tysiące Amerykanów, przemocą to nie brakuje w niej też światełek w tunelu i autentycznych wzruszeń. A napisane jest to wszystko i z lekkością, niebywałą swadą i z wrażliwością. Doskonale spędzony czas. Pan Dickens byłby zachwycony Panią Kingsolver.
Wydarzenie literackie minionego roku! Autorka bestsellerów ,,New York Timesa", nagrodzona w 2010 roku Orange Prize i nominowana do Nagrody Pulitzera,...
Książka laureatki Pulitzera, porównywana przez krytyków z powieścią „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza. Gorący, tętniący kolorami...
Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,
„Demon Copperhead” Barbary Kingsolver to poruszająca, pełna głębokich emocji powieść, która rozgrywa się w surowym krajobrazie Appalachów. Tam bieda, brak perspektyw i plaga opioidów są codziennością, a życie młodych ludzi wydaje się z góry skazane na porażkę.
Autorka, inspirowana „Davidem Copperfieldem” Charlesa Dickensa, odmalowuje historię dorastania chłopca, który od samego początku mierzy się z niesprawiedliwością losu.
Demon, główny bohater książki, od najmłodszych lat zmaga się z rzeczywistością, która nie pozostawia mu wiele nadziei. Urodzony w biedzie, wychowany przez uzależnioną od narkotyków matkę i brutalnego ojczyma, od najmłodszych lat zostaje uwikłany w amerykański system opieki społecznej – system, który zamiast zapewniać ochronę i wsparcie, często przysparza dzieciom jeszcze więcej bólu i cierpienia.
Kingsolver w swojej książce obnaża absurdy amerykańskiego systemu społecznego, ukazując jednocześnie, jak mało zmieniło się od czasów Dickensa. Demon, podobnie jak wielu jego rówieśników, wchodzi w jego tryby jako bezradne dziecko, a wychodzi jeszcze bardziej poturbowany. Zamiast otrzymać wsparcie, które umożliwiłoby mu normalne dorastanie, chłopiec wpadł w tryby patologicznego systemu opieki zastępczej, gdzie dzieci stają się źródłem bezpłatnej siły roboczej (Farma Kraksa) lub narzędziem do osiągania zysków.
Zatem dzieło Kingsolver jest głosem w sprawie tych, których życie rozgrywa się na marginesie społeczeństwa – dzieci porzuconych przez rodziców, zapomnianych przez państwo, ale walczących o godność i prawo do szczęścia. Bardzo poruszył mnie ten aspekt powieści! Podobne, ogromne i przytłaczające emocje wzbudziły we mnie opisy nadużywania opioidów, tej okrutnej plagi, która rozprzestrzeniła się po Ameryce. Wiarygodność i naturalizm, z jakim Kingsolver oddaje desperackie próby zdobycia tych „leków” oraz ich druzgocące konsekwencje, poruszyły mnie do głębi. Czytając o tym, czułam zarówno współczucie, jak i silny sprzeciw wobec tej rzeczywistości, która pozwala na takie cierpienie i degradację.
Kingsolver w mistrzowski sposób ukazuje codzienność amerykańskiej prowincji, w której marzenia o lepszym życiu często zostają zdeptane przez brutalną rzeczywistość. Narracja pierwszoosobowa, pełna naturalnych dialogów i gawędziarskiego tonu, pozwala na głębokie zanurzenie się w świat Demona i jego rówieśników. Choć powieść momentami przytłacza mrocznymi obrazami, Kingsolver potrafi wpleść w nią subtelny humor i ironię, co nadaje jej lekkości i czyni lekturę bardziej przystępną. Muszę przyznać, że czytałam tę powieść całą sobą i przeżywałam każde zdanie – od gniewu i buntu wobec niesprawiedliwości, po momenty nadziei, i to wszystko sprawiło, że nie potrafiłam się od niej oderwać.
“Demon Copperhead ”Barbary Kingsolver stał się dla mnie opowieścią o walce z niesprawiedliwością i okrucieństwem dorosłych, którzy zamiast chronić dziecko, tylko pogłębiają jego cierpienie. To także historia o niezwykłej sile ducha, który, mimo przeciwności, wciąż szuka nadziei. Choć Demon wielokrotnie zostaje porzucony i zdradzony przez tych, którzy powinni go wspierać, nie pozwala sobie na całkowitą utratę wiary w przyszłość, stąd pewien optymizm, który towarzyszy mu w najciemniejszych chwilach i daje siłę do dalszej walki o lepsze jutro.
„Demon Copperhead” to powieść otwierająca oczy na brutalną rzeczywistość, odsłaniająca prawdziwe oblicze amerykańskiego snu. Mimo swojej surowości, ta książka jest szczera do bólu, poruszająca i niezapomniana. To literatura przez duże „L”, wciągająca od pierwszej do ostatniej strony, zmuszająca do refleksji nad systemem, który zawodzi najmłodszych. Kingsolver z niezwykłą wnikliwością ukazuje odwrócony sen o Ameryce, w którym marzenia stają się koszmarami, a nadzieja splata się z bezradnością. To lektura wzruszająca, porywająca i głęboko zapadająca w pamięć, która zostaje z czytelnikiem na długo.