reklama

David Bowie w komiksie

Biografia artysty w powieści graficznej. Pierwszy z albumów z cyklu poświęconym największym gwiazdom muzyki przełomu XX/XXI wieku. Zbiór nowel opowiadających o życiu i karierze Bowiego, autorstwa kilkunastu zaproszonych franko-belgijskich autorów, różniących się przez to kreską i kadrowaniem. Całość dopełniają liczne komentarze i zdjęcia.

Informacje dodatkowe o David Bowie w komiksie:

David Bowie w komiksie - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-08-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

Na pewno do zalet tytułu należy fakt, że scenarzysta (Thierry Lamy) w przeciwieństwie do wielu innych twórców nie traktuje życia opisywanej osoby w sposób nazbyt wybiórczy. Rozkłada on życie i kluczowe momenty Bowiego na cały album, dobrze pokazując złożoność jego charakteru i przy okazji starając się go wyjaśnić przez pryzmat jego muzyki. Może brzmieć to troszkę skomplikowanie, ale jest naprawdę bardzo przystępne i przyjemne w odbiorze. W kolejnych rozdziałach, obok typowo biograficznych faktów, można znaleźć również wiele ciekawostek, o których mogli nie słyszeć nawet fani artysty (co stanowi dodatkową zaletę tytułu).

Pozytywna strona dzieła niestety psuta jest przez formę przekazu. Kolejne rozdziały głównie opierają się na materiale pisanym (dodatkowo okraszonym zdjęciami). Dopiero dodatkiem do tego jest kilkustronicowy komiks, którego fabularna strona najdelikatniej pisząc jest przeciętna. Autor rezygnuje z klasycznych dialogów na rzecz ramek z opisami, które są za bardzo „jałowe” (jak na mój gust). Jeśli już pojawiają się jakieś rozmowy, to są one strasznie banalne. Nie ma co ukrywać, że taka forma przekazu wpływa bardzo mocno na dynamikę fabuły, a tym samym odczucia samego czytelnika.

Bardzo intrygująco prezentuje się za to oprawa wizualna albumu. O ile scenariusz stworzony został przez jedną osobę, to za wizualną stroną kolejnych rozdziałów stali inni artyści. Cała plejada nazwisk oznacza bardzo duże wizualne zróżnicowanie (podobnie jak sama twórczość DB). Oczywiście nie wszystkie prace artystów będą tutaj zachwycać, kilka z nich jest dosyć prostych i niekoniecznie przykuwających uwagę. Jest jednak sporo rozdziałów, w których nie można nie docenić świetnego zwizualizowania konkretnego etapu życia DB i dopasowania stylu rysowania do jego muzyki. Zarówno styl rysunku, jak i zastosowana paleta barw mocno wpływa na odbiorcę i zachęca go do odpalenia konkretnego albumu, aby dodatkowo uprzyjemnić sobie lekturę i jeszcze mocniej się w niej zagłębić.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

David Bowie - wspaniały artysta, charyzmatyczny człowiek i postać, która wpisała się na zawsze nie tylko w dzieje światowej muzyki, ale też i kultury. Trudno uwierzyć, że nie ma go z nami już sześć lat..., ale na szczęście pozostała jego wybitna twórczość. I to właśnie o niej i tym wyjątkowym człowieku opowiada komiksowa biografia pt. ,,David Bowie w komiksie", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Scream.

Thierry Lamy - to właśnie ten francuski scenarzysta stanął tu przed niełatwym wyzwaniem, jakim było przedstawienie jakże barwnego życiorysu Davida Bowie na polu współczesnego komiksu. Jednakże w mej ocenie udało mu się tu tego dokonać w iście znakomitym stylu. Otóż z jednej strony mamy chronologiczną linię relacji - od narodzin, poprzez dzieciństwo, młodość i wiek średni tytułowego bohatera, gdzie ujęto najważniejsze momenty jego życia, muzyczne sukcesy i trudne chwile..., z drugiej zaś niezwykłą różnorodność tej relacji, która objawia się obrazem. Mamy tu bowiem kilkunastu rysowników, którym powierzono kolejne rozdziały tej opowieści, tak by te były dla nas wielką niespodzianką...

Spotkania z niezwykłymi ludźmi - w tym gwiazdami muzycznej sceny, najważniejsze piosenki i albumy, kluczowe decyzje Bowiego, jego skomplikowane relacji na polu osobistego życia, liczne związki z kobietami, czy też wreszcie choroba... - to wszystko wypełnia strony tej opowieści, których rozdziały poprzedzają ciekawe dane biograficzne o Davidzie. Całość wieńczy zaś symboliczna rozmowa Bowiego z jednym z najważniejszych bohaterów jego piosenek, w której mieści się tak wiele prawdy, mądrości i emocji, iż nie sposób przejść wobec niej obojętnym.

Tak, jaką była muzyczna (ale też i chociażby filmowa) twórczość Davida Bowiego - symboliczna, metafizyczna, niezwykle poetycka..., takim jest również język tej komiksowej relacji. I choć nie ma tu wiele dialogów, to jednakże każde wypowiadane słowo oraz każdy fragment narratorskiej relacji cechuje niezwykła głębokość wyrażania znaczeń, doznań i emocji, gdzie są odwołania do kosmosu, wiary, ale też i prawdy o ludzkim losie, co w mej ocenie musiało tu zaistnieć, by oddać również prawdę o tym wyjątkowym artyście.

Przede wszystkim zachwycają nas jednak ilustracje w tym komiksie - autorstwa takich sław i tuz, jak Martin Trystram, Thomas Gilbert, Marcello Quintanilha, Christelle Pécout, Jérémie Royer, Nicolas Pitz, Monsieur Iou, Christopher, Claire Fauvel, Léonie Bischoff, Joël Alessandra, Samuel Figui?re. Każdy rozdział jest inny, gdyż powstały za sprawą kreski jednego z tych artystów, gdzie to mamy chociażby klasyczną i surową formę, innym razem coś na kształt sennych marzeń z bardzo rozmytymi konturami, a jeszcze niekiedy niemalże filmowe kadry, gdzie musi się zgadzać realizm i każdy szczegół. Różne są również sposoby kadrowania oraz kolory, jakie wypełniają te obrazy, aczkolwiek dominują tu raczej jaskrawe barwy. To sztuka, jakość i niezwykle wysoki poziom komiksowego ilustratorstwa.

Nie można nie wspomnieć o muzyce, tak bardzo obecnej na stronach tej pozycji. Ukazują ją oczywiście kolejne kadry z życia tytułowego bohatera, ale też i wspominane już biograficzne notatki, które odnoszą się chociażby do tytułów konkretnych płyt i utworów z repertuaru Bowiego. I w mej ocenie udało się tu autorowi oddać nie tylko rolę muzyki w życiu Davida, ale też jej piękno, magię, niezwykłą moc oddziaływania na człowieka.

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ta komiksowa opowieść pozwala poznać nam Davida Bowiego. Poznać takim, jakim wydawał się być on naprawdę - poza światłami sceny i blaskiem fleszy, czyli niezwykle wrażliwym, skomplikowanym i od pewnego etapu chyba także samotnym człowiekiem, którego nie koniecznie rozumiał świat. Jednocześnie lektura tej pozycji jest dla nas wielką i fascynującą przygodą, która niesie nam wspaniała rozrywkę, zapewnia autentyczne wzruszenia i skłania do tego, by oto zajrzeć do sieci i poszukiwać tam jego muzyki.

Niniejsza opowieść pt. ,,David Bowie w komiksie", to coś więcej niż tylko interesująca rozrywka. To w jakiejś mierze piękny hołd dla wyjątkowego artysty i człowieka, który przybiera odważną i nowoczesną postać - dokładnie taką, jaką była jego twórczość. I mam też nadzieję, że po tytuł ten sięgną zarówno wierni fani muzyki Bowiego, jak młodsi czytelnicy, którzy być może za sprawą tego czytelniczego spotkania odkryją jego twórczość. Polecam - naprawdę warto!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung