Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Kuchnia
ISBN:
Liczba stron: 224
Przez całe lata ulubionymi polskimi zakąskami – szczególnie takimi knajpianymi – były śledziki i tatar. Wszystko jednak się zmienia.
Czytałam już kilka książek pani Hanny Szymanderskiej i zawsze ich lektura jest dla mnie przyjemnością, bardzo dobrze potrafi przekazać swoją wiedzę na tematy kulinarne. Można powiedzieć nawet, ze mam do niej pewną słabość, bo jakoś nie umiem się powstrzymać przed lekturą jej przepisów. W domu mam kilka pozycji autorki a moja córka cały czas korzysta z książki "Kuchnia polska Hanny Szymanderskiej" i jest to jej ulubiona kuchenna lektura.
Czytając te książki i wyobrażając sobie zawarte w nich rewelacyjne przepisy, człowiekowi wprost ślinka cieknie...
W tej książce oprócz tego, że możemy poznać potrawy z różnych stron świata to dodatkowo możemy znaleźć historie ich powstawania oraz kilka słów komentarza autorki. Przeplatane z ciekawymi humorystycznymi wręcz opowieściami. To tak jakbyśmy byli na przyjęciu i w trakcie uczty słuchali dodatkowo miłej i ciekawej a jednocześnie wesołej pogawędki. Można powiedzieć, że to smakowita lektura. A z pewnością pobudza apetyt.
Na pewno nie wiecie co wspólnego z sałatą miał Rossini i Dumas lub kto wymyślił sos beszamel lub popularny majonez...
"(...) sałata odświeża, nie osłabiając, krzepi, nie drażniąc, czyli po prostu... odmładza."
Wśród wszelakich przepisów nie mogło tu zabraknąć moich ulubionych, czyli zup. Jest kilka genialnych wprost przykładów na niespotykane na co dzień dania. Jednak to, czego się dowiedziałam o uwielbianej przez moja rodzinę zupie minestrone, to już całkowicie mnie zaskoczyło. Robiłam tę zupę na wszelkie możliwe sposoby, lecz tu znalazłam super przepis. Mam nadzieję, że w poniedziałek zabiorę się za gotowanie, bo na jutro nie mam wszystkich składników potrzebnych, a jest ich dość sporo.
"Zupo nadobna! Któż dba o ryby,
Drób lub dziczyznę a nawet gdyby
Miał wszystko inne, to czy podobna
By nie chciał ciebie -
Zupo nadobna!
Ten cytat z "Alicji w Krainie Czarów" opisuje Wielką Zupę, nazywaną najwspanialsza zupą jarzynową świata, czyli włoską minestrone. Jak twierdzą znawcy, zupa ta jest dziełem mnichów."
Oprócz przepisów na zupy znaleźć tu można również przepisy na dania główne, desery a także przystawki i różne sosy. To nie jest taka zwyczajna książka kucharska jakich wiele, to dodatkowo wspaniała lektura o powstawaniu różnego rodzaju dań i historia ich nazw oraz wariacje na temat ich przyrządzania.
Ja z pewnością sięgała będę co jakiś czas po wybrany przepis lub żeby się zainspirować przed ważniejszą imprezą...
Polecam wszystkim wielbicielom nie tylko gotowania i spożywania, ale tym lubiącym ciekawe i smakowite opowiastki.
Książka zawiere przepisy na potrawy i napoje, które złagodzić mogą poranny ból po całonocnej zabawie zakrapianej alkoholem. Autorka sięga po stare, sprawdzone...
Jedni zwą go z rosyjska bakłażanem, inni z francuska - oberżyną. Do Europy trafił w XIV wieku najpierw do Włoch, gdzie hodowano go jako roślinę ozdobną...
Zupo nadobna! Któż dba o ryby, drób lub dziczyznę, a nawet gdyby miał wszystkie inne, to czy podobna, by nie chciał ciebie, Zupo nadobna! Ten cytat z "Alicji w Krainie Czarów" opisuje Wielką Zupę, nazywaną najwspanialsza zupą jarzynową świata, czyli włoską minestrone. Jak twierdzą znawcy, zupa ta jest dziełem mnichów.
Więcej