Czyściciele

Ocena: 5 (1 głosów)

Warszawa sprzed afery reprywatyzacyjnej.

Kolejne kamienice przejmowane są przez czyścicieli, którzy dręczą mieszkańców by osiągnąć cel założony przez kupców.

Krzysztof musi stawić czoła trudnej sytuacji nie tylko związanej z możliwością utraty miejsca zamieszkania, ale też z własnymi demonami.

Mieszkańcy zmagają się z przeciwnościami i często wystawiani są na ciężką próbę, gdy dochodzi do niecodziennych i nowych sytuacji ze strony oprawców.

,,Czyściciele" stanowią odwrócony topos zbrodni i kary. Czy możliwa jest zatem zbrodnia, która uchodzi na sucho? A może to tylko złudzenie?

Informacje dodatkowe o Czyściciele:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2024-09-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788383296128
Liczba stron: 320

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Czyściciele

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czyściciele - opinie o książce

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Spotkałeś/-aś się kiedyś z terminem ,,reprywatyzacja"? Może obiło Ci się coś o uszy o aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie? ? 

Muszę przyznać, że temat ten to mój ,,konik" po pierwsze ze względu na to, że skończyłam na studiach kierunek Inwestycje i nieruchomości, a po drugie moja praca magisterka dotyczyła właśnie reprywatyzacji i skupiała się w dużej mierze na owej aferze. Dlatego, gdy zobaczyłam najnowszy reportaż Piotra Otrębskiego ,,Czyściciele" wiedziałam, że muszę po niego sięgnąć. 

 

,,Czyściciele" to naprawdę świetnie napisany reportaż o reprywatyzacji w Warszawie. Autor ma bardzo lekkie pióro, którym posługuje się w taki sposób, aby od lektury nie dało się oderwać. Dodatkowo całą historię przedstawił bardzo wiarygodnie i osobiście nie znalazłam niczego co mogłoby się minąć z prawdą, a nawet dowiedziałam się kilku ciekawych faktów. 

 

Piotr Otrębski w swojej książce przedstawia smutną, a nawet wręcz przerażającą historię wielu ludzi, którzy musieli stawić czoła reprywatyzacji. Ich dotychczas poukładane życie zmieniło się o 180 stopni, a codzienność była usłana zastraszaniem, wzmożonym lęk, obserwacją przez szemranych typów, a nawet śmiercią... Autor genialnie ukazuje jak drastycznymi metodami posługiwały się osoby przeprowadzające reprywatyzacje i wprowadza nas w bezwzględny świat bezdusznych ludzi dla których nie ma nic ważniejszego niż kasa, władza i własny interes. 

 

Historia naprawdę mnie porwała i zjednoczyłam się mieszkańcami, którzy opowiedzieli swoje historie. To co musieli przeżyć było okropne, ale patrzenie na to jak się jednoczą było cudowne. Najgorsze tylko, że byli w tym jednoczeniu naiwni i zbyt ufni...

 

Przerażające jest jeszcze to, że książka ta jest reportażem, a nie fikcją na podstawie której możnaby nagrać świetny film pełen akcji, szemranego towarzystwa, tuszowania spraw, mataczenia w papierach, układów politycznych i niszczycielskiej siły nieodpowiedniej znajomości... Taka afera naprawdę miała miejsce, a prawda jest taka, że ,,czyścicieli" do tej pory można spotkać w wielu miastach. Kupują kamienice w świetnych lokalizacjach za bezcen i robią wszystko aby wykurzyć mieszkańców, przerobić kamienice na luksusowe apartamenty i zarobić kupę kasy...

 

Jeżeli lubisz klimat dawnych lat i historie oparte na faktach to ,,Czyściciele" zdecydowanie są dla Ciebie! Serdecznie polecam!

Link do opinii
Inne książki autora
Wiersze pisane w Warszawie. Ekfrazy i inne rozpoznania
Piotr Otrębski0
Okładka ksiązki - Wiersze pisane w Warszawie. Ekfrazy i inne rozpoznania

Tytus Brzozowski, architekt, malarz: Przed Państwem niezwykły zapis namiętności wielbiciela i znawcy Warszawy. Piotr Otrębski przedstawia zbiór swych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy