O czym jest ta książka?
Oddajmy głos autorce – Aleksandrze Srokowskiej-Ziółkowskiej:
“Powinieneś się cieszyć, przecież jest fajnie!”
“No co ty, wstydzisz się cioci?”
“Nie smuć się, nie ma się czym przejmować”
“No co ty, brata się brzydzisz?”
“Nie złość się tak, bo twojej mamusi będzie przykro”
“Powinieneś być wdzięczny”
Zauważyliście, jak często mówi się dzieciom o tym, co powinny a czego nie powinny czuć? Ukryte przesłanie, które się z tym wiąże brzmi: “Coś jest z tobą mnie tak. Czujesz coś innego niż powinnaś/powinieneś”.
Co więcej, kiedy negujemy, podważamy albo oceniamy emocje dziecka, sprawiamy, że zaczyna ono być mniej pewne swojej wartości i bardziej zależne od otoczenia.
Dorośli próbują sterować uczuciami dziecka – zazwyczaj w dobrej wierze. Cel najczęściej jest taki sam – sprawić, żeby dziecko zaniechało zachowania, które wynika z przeżywania pewnych emocji. Problem polega na tym, że chcąc zmienić zachowanie dziecka, celujemy w jego odczuwanie, przyczyniając się do utraty przez nie poczucia własnej wartości.
Bywa też tak, że chcemy (również w dobrej wierze) oszczędzić dziecku nieprzyjemnych emocji. Zapominamy jednak, że każda z nich pełni jakąś funkcję, a akceptowanie różnorodnych emocji jest niezbędne do zachowania zdrowia psychicznego. […]
Książka “Czy wszystko ze mną w porządku?” powstała, aby dać dzieciom konkretne narzędzie do dbania o siebie. Jeżeli, na przykład, nauczycielka powie przedszkolakowi, żeby się nie smucił, będzie on mógł pomyśleć: “Mam prawo się posmucić, smutek też jest czasem potrzebny”. Jeżeli ktoś wyśmieje wstyd dziecka będzie ono mogło sobie na ten wstyd dać przyzwolenie.
Dziecko, które wie, że to co czuje jest w porządku, ma szansę nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą, nie szukając na każdym kroku akceptacji otoczenia.
Małe dzieci rzadko kiedy są od czegoś ekspertami.
Pomóżmy im uwierzyć, że są ekspertami od własnych uczuć.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-11-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 88
Język oryginału: polski