Czy to sen?

Historia, w której granica między snem, a rzeczywistością przestaje istnieć. Opowieść o miłości, przyjaźni i niedopasowaniu. O tym, że głęboko skrywany sekret może okazać się śmiertelnie niebezpieczny.

Łucja, na pozór zwyczajna osiemnastolatka, spędza czas na spotkaniach z przyjaciółmi, nauce i niekończących się konfliktach z rodzicami. Jednak szybko okazuje się, że jej problemy mocno różnią się od problemów ,,normalnej nastolatki". Od dziecka ma niezwykle realistyczne sny, które ciężko jej odróżnić od rzeczywistości. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pewnej nocy spotyka tajemniczego chłopaka, który wywraca jej życie do góry nogami.

Natalia Klewicz - wokalistka, była członkini zespołu My3, obecnie występująca w duecie TWENTY. Czy to sen? Jest jej debiutem książkowym.

Informacje dodatkowe o Czy to sen?:

Wydawnictwo: Ya!
Data wydania: 2022-02-09

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży bóg

Kup książkę Czy to sen?

Czy to sen? - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo lubię sięgać po debiuty i zazwyczaj staram się patrzeć na nie przychylniejszym okiem. Debiut, który dziś wam pokazuje jest powieścią udaną pod względem zamysłu fabularnego. "Czy to sen?" pokazuje nam historię dziewczyny, która jest w trudnym wieku i choć życie stwarza dla niej niełatwe sytuację stara się z nich wybrnąć. Życie na skraju jawy i snu, oraz tego co wyobrażone i wyimaginowane jest bardzo dużym obciążeniem dla psychiki naszej bohaterki. I za to ja polubiłam, za poruszenie trudnych tematów... trudny wiek, dojrzewanie, problemy natury emocjonalnej i psychicznej, czyli wszystko to o czym warto i trzeba mówić. Kolejna rzecz to relacja rodzic - dziecko. Uwielbiam czytać o zrozumieniu, szacunku i miłości rodzicielskiej. Łucja to osobliwa bohaterka, która trzeba zrozumieć żeby ją polubić, ponieważ momentami jej zachowanie, myślenie czy czynu, mogą irytować. Wartka akcja wciągała, i zwłaszcza w drugiej połowie książki.
Zakończenie sprawiło że czułam niemałe zaskoczenie, zmieszanie i zdezorientowanie, dlatego bardzo cieszę się że mam przy sobie drugą część tej historii. Ogólnie ten debiut oceniam całkiem nieźle. Książka może nie chwyta że serce i nie wzbudza ogromu emocji, ale czyta się dosyć przyjemnie.

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2022-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

Bohaterka książki, Łucja, ma 18 lat i jest uczennicą klasy maturalnej. Ma przyjaciółkę Alex i kochającego chłopaka Kubę, przed którymi ukrywa prawdę. O jej „kłopotach” wiedzą tylko rodzice. Od dziecka uczęszcza na terapię. Powodem tego są niezwykle realistyczne sny, które wywołują u niej atak paniki oraz depresję, z której udało jej się wyleczyć. Tylko czy na pewno…
Bardzo często Łucja nie potrafi snu odróżnić od jawy. I choć ataki paniki są już rzadsze to nadal wywołują strach wśród najbliższych, którzy szukają pomocy wyszukując coraz to nowych terapeutów. Wierzą, że w końcu uda im się znaleźć właściwego, który pomoże ich córce.
Wydaje się, że wszystko jest ok., bo Łucja chodzi do szkoły, ma przyjaciół i nienajgorsze oceny. Dzieje się tak do czasu, kiedy po raz pierwszy śni jej się pewien tajemniczy chłopiec. Każda noc przynosi kolejne spotkanie z Nikodemem. Zauroczenie, fascynacja i dziewczyna zaczyna żyć snem, odrzucając rzeczywistość. Jej życie wywraca się do góry nogami.

Pomimo tego, że jestem nastolatką i książka jest skierowana do mnie, nie było mi ją łatwo czytać. Może to dlatego, że ja nie wiem co znaczy chorować na depresję i też niewiele wiem na temat realnych snów, a za romansami nie przepadam. Nie rozumiałam podejmowanych decyzji przez bohaterkę, ani też nie potrafiłam wczuć się w jej sytuację. Za to szkoda mi było jej przyjaciół, a przede wszystkim rodziców, którzy co by nie robili to napotykali mur, którego nie mogli przebić, bo dziewczyna nie chciała pomocy. Koniec książki mnie zaskoczył i jednocześnie zasmucił.
Książka uczy, że nie należy bać się czy wstydzić szukać pomocy u specjalisty, z którym powinno się być szczerym. Nie należy zatajać przed najbliższymi swoich problemów, bo kto jak nie oni zareagują i nam pomogą. Nie od dziś znane jest powiedzenie, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Często trudne sytuacje weryfikują prawdziwość więzi łączącej ludzi.

Polecam książkę, bo wiem, że każdy z niej wyciągnie dla siebie coś cennego.
Mam nadzieję, że Was zaciekawiłam.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2022-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Czy to sen?" to dość mroczny, intrygujący debiut Natalii Klewicz. Historia osiemnastoletniej Łucji, która z zewnątrz wygląda na zwykłą nastolatkę. Czeka ją napisanie matury, spotyka się z idealnym chłopakiem, najlepszą przyjaciółką, kłóci się z rodzicami. Mówi to Wam coś? Codzienność każdego nastolatka. Jednak Łucja nie jest zwyczajną nastolatką. Skrywa pewną tajemnicę przed rówieśnikami, demony, które istnieją w jej życiu od dawna. O czym mowa?
Mowa o snach tak realistycznych, że dziewczyna chce spać, by móc żyć tym drugim życiem. Chodzi do specjalisty, który ma pomóc znaleźć przyczynę pojawiania się tychże snów, radzenia sobie z nimi. Gdy Łucja poznaje Nikodema, chce więcej czasu przebywać z chłopakiem ze snów, niż ze swoimi bliskimi. Pytanie więc, czy to tylko sen?
Lubię wątek snów w książkach, tak samo jak pamiętniki czy zanik pamięci. Dodają powieści wyrazu, emocji, tajemniczości. "Czy to sen?" to książka literatury młodzieżowej, po której spodziewałam się, że będzie ocierała się o fantastykę. Dwa światy, do których dostęp ma młoda dziewczyna. Jak bardzo się myliłam...
Książka porusza bardzo ważny temat, jakim jest niechęć sięgania po pomoc specjalisty. Jak życie wymyka się z rąk osoby, która ma problemy natury psychicznej. Denerwuje ją opiekuńczość rodziców, spotkania z lekarzem, a w końcu odsuwa się od przyjaciół i znajomych. W przypadku Łucji nie pomaga fakt, że w tej drugiej "rzeczywistości" poznaje chłopaka, który ją intryguje, przez co częściej chce zamykać oczy i przenosić się do drugiego świata, z pozoru tego lepszego.
"Czy to sen?" to młodzieżówka wywołująca refleksje nad którymi powinni pochylić się nie tylko nastolatkowie, ale także rodzice. Prosty język sprawia, że książkę czyta się szybko, a narracja pierwszoosobowa pozwala towarzyszyć nastolatce i poznać emocje, rozterki, które nią kierują. Historia Łucji mówi o tym, by nie bać się szukać pomocy u specjalisty. Nadal jest to temat tabu, który niejedną młodą czy dorosłą osobę pozbawił życia. Ciężko dostrzec samemu skalę problemu, a ciągłe odpychanie pomocy prowadzi do katastrofalnych skutków.
Uważam, że jest to naprawdę dobry debiut i coś czuję, że Natalia Klewicz jeszcze zaskoczy czytelników. Warto poruszać trudne tematy, zwłaszcza wśród nastolatków. Sami dobrze wiemy, że okres dojrzewania jest burzliwy i wystarczy czasami mała iskra, by doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

Czytacie czasami młodzieżówki? Ja od jakiegoś czasu tak i muszę wam powiedzieć, że jestem z nich zadowolona. Tym razem sięgnęłam po debiutanckie dzieło Natalii Klewicz ,,Czy to sen?".
Czy czasami macie wrażenie, że nie pasujecie do tego świata?
Łucja ukrywa przed swoimi przyjaciółmi prawdę o sobie. Ma 18 lat. Kłóci się ze swoimi rodzicami. Ma przerażające sny, po których płacze i krzyczy. Nie może dojść do siebie. Jej rodzice muszą ją uspokajać. Chodzi na różne terapie, po których nie ma efektów. Zmienia co chwilę terapeutów. Nie o wszystkim im mówi.
Poznaje tajemniczego chłopaka, w którym się zakochuje ze wzajemnością. Co z tego wyniknie? Co na to wszystko powie jej chłopak?
Czy wiecie co to są marzenia senne? Łucja takie ma i za wszelką cenę nie chce przestać marzyć. Zatraca się w tym. Myli rzeczywistość ze snem. Czy uda się ją z tego stanu wyleczyć? Czy może zatraci się w tym całkowicie?
Bardzo przejmująca historia, która mną wstrząsnęła. Współczułam Łucji. Nie jest łatwo walczyć z chorobą, której nie widać. Na końcu książki moje serce stanęło. Tego się nie spodziewałam. Jeszcze do teraz jestem w szoku. Czy nastąpi dalszy ciąg tej powieści? Mam nadzieję, że tak. Genialny debiut. Gratulacje.
W tej książce znajdziecie pomieszanie jawy ze snem. Łucja tak naprawdę nie odróżnia swojego prawdziwego życia od tego co śni.
Bardzo tajemnicza historia, która wciąga od samego początku.
Dlaczego Łucja ukrywa prawdę o sobie? Myślę, że to dlatego, że nikt by jej nie zrozumiał. Boi się nawet w pełni otworzyć przed swoimi terapeutami. Co byście pomyśleli jakby ktoś wam mówił, że codziennie ma realistyczne sny i nie wie czy to się działo naprawdę czy to tylko były marzenia senne? Łucja cały czas pragnie spać. Dlaczego?
Czy jej przyjaciółka poznając prawdę odwróci się od niej?
Można powiedzieć, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Czy Łucja posiada idealnych przyjaciół?
Nie zawsze zgadzałam się z postępowaniem głównej bohaterki. Postąpiłabym inaczej niż ona.
Takiej historii jeszcze nie czytałam. Autorka ma duży potencjał. Z niecierpliwością czekam na jej kolejne dzieło.
Z całego serca polecam wam powieść ,,Czy to sen?" Natalii Klewicz.
Gratuluję debiutu. Takich debiutów nam potrzeba.

Avatar użytkownika - smylowa
smylowa