Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wersja dla młodzieży

Ocena: 5.11 (19 głosów)
Inne wydania:

Bestsellerowa książka Viktora E. Frankla w wersji dla młodych czytelników!

Człowiek w poszukiwaniu sensu to klasyczne dzieło literatury obozowej, które przykuwa uwagę od lat. Arcydzieło Frankla jest ponadczasowym studium życia w nazistowskich obozach zagłady ukazujące okrucieństwo Holokaustu. Jednocześnie to uniwersalne lekcje dotyczące radzenia sobie z cierpieniem i znajdowania celu w życiu.

Wydanie dla młodych czytelników zawiera całość wspomnień autora i skróconą wersję jego pism z zakresu psychologii. Książka została wzbogacona fotografiami, mapkami, słownikiem terminów, wyborem listów i przemówień Frankla, a także kalendarium jego życia i ważnych wydarzeń Holokaustu. Te dodatkowe materiały ożywiają historię autora i są cennym narzędziem do przyswojenia wiedzy i nauki płynącej z jego dzieła.

Informacje dodatkowe o Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wersja dla młodzieży:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788382525205
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: Mans Search For Meaning: Young Adult Edition

więcej

Kup książkę Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wersja dla młodzieży

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wersja dla młodzieży - opinie o książce

"Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności"

Chciałam polecić książkę, która sprzedała się w milionach egzemplarzy i zaliczana jest to dziesięciu najbardziej znaczących książek w Ameryce. A mowa o duchowym dziecku Victora Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.


Na początku warto napisać dwa słowa o samym autorze. Był on wiedeńskim psychiatrią, twórcą tzn. III wiedeńskiej szkoły psychoterapii. Przed II wojną światową pracował w Wiedniu w szpitalu psychiatrycznych na oddziale samobójstw. Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a później do Dachau. Obozy przeżył i doczekał wyzwolenia, a po wojnie kontynuował pracę naukową i tworzenie logoterapii czyli terapii sensu.


Pierwsza część książki to spisane na świeżo wspomnienia z obozu. Opis tragicznej codzienności przeplata się tu z opisem przeżyć autora i próbą psychologicznej analizy sytuacji więźniów i strażników. Czyta się to świetnie, Frankl ma bardzo dobry styl. Chociaż świadomość piekła, w którym znajdowali się więźniowie obozów koncentracyjnych była dla mnie przytłaczająca. Nie raz przerywałam czytanie i zastawiałam się czy dałabym radę.


Drugi rozdział to streszczenie tego na czym opiera się stworzona przez Frankla logoterapia, czyli terapia sensu. Zdaniem tego psychoterapeuty ludzie coraz częściej nie wiedzą po co żyją, jaki jest sens ich bycia tu na ziemi. „Sens zmienia się nie tylko z dnia na dzień i z godziny na godzinę lecz także z człowieka na człowieka. Dlatego liczy się przede wszystkim nie jakiś ogólny sens, lecz to, co w danym momencie ma znaczenie w życiu konkretnej jednostki”. Frankla stoi na stanowisku, że ludzkie życie sens ma zawsze, sens ma też cierpienie i trudności, które człowieka spotykają. Autor zachęca w tej książkę, ale również w innych napisanych przez siebie, do wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoje życie, gdyż nikt nie zrobi tego za nas. „Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności za znalezienie właściwego rozwiązania problemów i zadań, jakie stale stawia ono przed każdym z nas”.

Link do opinii
Tak wygląda mój egzemplarz książki Frankl'a po przeczytaniu: notatki na marginesach, setki podkreślonych słów. Nawet nie wiem za bardzo co mam teraz napisać, w jaką refleksję zamknąć moje uczucia. Może takie, że moje serce już dawno przeczuwało, że sensem mojego istnienia jest miłość. Że szukanie prawdy, dobra i piękna w ludziach i świecie, przyrodzie i kulturze jest głęboką potrzebą mojego serca. I to, że nawet cierpienie, któremu nada się sens wznosi człowieka ponad jego ludzkie ograniczenia. Jestem bardzo wzruszona po tej lekturze. Gdzie okładka- piękny ptak, który przysiadł na moment na drucie kolczastym obozu koncentracyjnego to symbol i zaledwie przeczucie tego, z jaką opowieścią będziemy mieć do czynienia. Holocaust jest tu tylko najbardziej znamiennym początkiem drogi do samego siebie. A każdy ma inną drogę do przejścia. Nie uciekniemy przed żadnym z kamieni, a i niejedna tęcza może nas ominąć, jeśli sobie na to pozwolimy. Autor podkreśla wagę własnej odpowiedzialności za życie nasze i bliskich, ogromną rolę poczucia humoru i auto dystansu. Życie jest nam dane po coś, a nasze myśli są naszą siłą. Bardzo się cieszę, że mogłam odkryć tę książkę i poznać dokładniej zasady logoterapii, którą przecież, wcale jej nie znając, stosowałam we własnym życiu. Oprócz ogromnej wrażliwości, którą dostałam od losu, mam syna, który zmienił mnie w innego człowieka. Wojownika, który przestał uciekać przed tym, czego się obawiał. Wszystkim serdecznie polecam, by nie tylko przeczytali, by kupili sobie tę książkę i wracali do niej jak najczęściej, po to, by móc zmienić swój los na lepszy.
Link do opinii
Niesamowita, przejmująca, wręcz trudna do uwierzenia opowieść mężczyzny, który przetrwał obóz dzięki temu, że patrzył na otaczającą go rzeczywistość z perspektywy lekarza robiącego badania. Był zwykłym więźniem jednym z tysięcy, wyróżniała go niesamowita wręcz trudna do uwierzenia umiejętność dystansu. Umiał rozpoznać psychiczne symptomy zbliżającej się śmierci, pierwsze objawy załamywania się współwięźniów i moment w którym stracili sens by trwać dalej. I to o sensie jest ta książka! Póki znamy sens swoich działań, swego życia o tyle jesteśmy w stanie przejść wszystko więcej niż sami siebie podejrzewamy. Jeśli jednak sensu w naszym życiu zabraknie tracimy wolę życia! Polecam wszystkim tym, którzy zagubili gdzieś poczucie sensu, poczucie mocy sprawczej w swoim życiu, którzy zgubili się w labiryncie reklam, konsumpcjonizmu, pragnień narzucanych przez świat, by na nowo odleźć sens!
Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2023-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktor E. Frankl

 

Autor był profesorem neurologii i psychiatrii, który przetrwał pobyt w  obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau.

Opowiada o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach. Jakie postawy może przyjąć człowiek wobec traumy, nowej okrutnej rzeczywistości. Opracował logopedię, terapię opierającą się głównie na poszukiwaniu sensu życia.Książka warta uwagi, wciąż aktualna, ponieważ pokazuje też inne sytuacje, w których może znaleźć się człowiek.

Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2022-06-25, Ocena: 6, Przeczytałem,

Trudno tę książkę ocenić ,bo jak wziąć pod ocenę tak tragiczne przeżycia?..Ten dokument należy do tych o których mówi się "ciężki" ",mocnego kalibru " i "nie dla każdego". A ja z tym się nie zgodzę,bo żyjemy w czasach , w których nie można zamiatać pod dywan tematów trudnych, ważnych i niewygodnych. Nie ma już tabu - wiemy już też, że wojna to nie historia, która się nie powtórzy.
"Nigdy nie powinniśmy zapominać, że sens życia można odnaleźć nawet wtedy, gdy znajdziemy się w beznadziejnej sytuacji, twarzą w twarz z przeznaczeniem, którego nie sposób zmienić."
,,Człowiek w poszukiwaniu sensu" to pozycja ambitna, nietuzinkowa, którą trzeba poznać, i którą szczerze polecam. Szczególnie powinny przeczytać ją osoby zainteresowane tym, co skrywają zakamarki ludzkiej psychiki

Link do opinii
Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2022-04-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Nie lubię książek psychologicznych, ani poradników. Rady typu "zacznij myśleć pozytywnie" lub "odnajdź swoje wewnętrzne dziecko" doprowadzają mnie do szału. Jednak ta książka jest inna. Opowiada o tym jak być człowiekem. Jest opowiadziana przez kogoś, kto człowiekiem potrafił pozostać w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dlatego też chylę czoło i polecam,

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2021-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tematyka obozowa, jednak tym razem nie od strony historycznej, a psychologicznej. Nie padają tu żadne nazwiska, natomiast ekstremalne sytuacje są opisywane wyłącznie w celu analizy psychologicznej ich uczestników. Autor opisuje mechanizmy obronne pomagające przetrwać w skrajnie nieludzkich warunkach, a także reakcje wynikające z funkcjonowania w silnie stresujących okolicznościach. Przytacza przykłady, których był świadkiem, a nawet głównym podmiotem. Przypomina jak trudno jest zapanować nad emocjami i wykazywać się empatią, gdy grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo oraz jak łatwo dać się ponieść pokusie zemsty. Jednocześnie zwraca uwagę na wolę czy zanikającą wolę (prze)trwania i na czynniki ją determinujące.
Viktor Frankl to nie tylko były więzień obozów koncentracyjnych, ale też psychiatra. Opracował metodę psychoterapii - logoterapię, którą po krótce też opisuje w niniejszej książce. Logoterapia, oprócz rozbudzania motywacji do życia i pomocy w dostrzeganiu sensu różnych jego elementów, świetnie radzi sobie też z zachowaniami kompulsywnymi czy lękami. Moim zdaniem bardzo skuteczna i powinna być stosowana na równi z terapią poznawczo-behawioralną.
Książka warta przeczytania.

Link do opinii
Inne książki autora
Psychoterapia na co dzień. Wykłady radiowe
Victor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Psychoterapia na co dzień. Wykłady radiowe

W czasach nadmiaru dóbr ludzie mają za co żyć. Ale wielu ludzi nie wie, po co żyć. W latach 1951-1955 na zaproszenie sekcji naukowej Rozgłośni Wiedeńskiej...

Gdy życie zdaje się nie mieć sensu. Psychoterapia na dziś
Victor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Gdy życie zdaje się nie mieć sensu. Psychoterapia na dziś

Kto myśli, że ludzkie życie musi kroczyć od sukcesu do sukcesu, jest jak głupiec, który stoi na placu budowy kręcąc głową, bo jest zdziwiony, że kopią...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy