Intrygująca podróż po świecie niedoskonałości, które czynią nas ludźmi.
My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Skoro jednak jesteśmy najdoskonalszym wytworem ewolucji, to dlaczego nasze kolana są tak wadliwe? Dlaczego tak często się przeziębiamy? Dlaczego przeważająca część naszego genomu niczemu nie służy? Czy naprawdę musimy oddychać i przełykać tą samą cienką rurką?
Profesor biologii Nathan Lents wyjaśnia, że historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek - a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna. Ludzki organizm jest niezwykłą mozaiką kompromisów. Zarazem jednak świadczy to o naszej wielkości, gdyż - jak pokazuje badacz - mając tak wiele wad konstrukcyjnych, stajemy się mistrzami w ich obchodzeniu.
Człowiek i błędy ewolucji to bardzo atrakcyjnie opowiedziana, pouczająca historia niekonwencjonalnego bilansu kosztów naszego sukcesu.
W tej książce Nathan Lents odkrywa przed nami niedoskonałości naszej biologii ze swadą, humorem i mądrym optymizmem. Po jej lekturze na nowo docenicie ludzkie słabości, które - w przewrotny nieraz sposób - kształtowały nasz niezwykły gatunek. -Deborah Blum, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka książki Mózg i płeć.
Każdy, komu kiedyś wypadł dysk, wie, że człowiek nie jest zbyt mądrze skonstruowany, większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy ze skali tych niedoskonałości. Nathan Lents wypełnia tę lukę [...] wnikliwą i zabawną wędrówką po miriadach odstępstw od inżynierskiego ideału [...], a także ich często zaskakujących wyjaśnieniach. - Ian Tattersall, paleoantropolog, autor m.in. I stał się człowiek. Ewolucja i wyjątkowość człowieka oraz Dzieje człowieka od jego początków do IV tys. p.n.e.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-11-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: Human Errors
"Człowiek i błędy ewolucji" Nathan H. Lents
Świetna lektura. Wady konstrukcyjne, błędy genetyczne, pomyłki i kompromisy w ludzkim organizmie. Gorąco polecam.
Bardzo miłe zaskoczenie.
Pozycja opisuje "niedociagnięcia" w konstrukcji człowieka. Poszczególne organy, układy, procesy na poziomie komórkowym a także mechanizmy zachodzące w psychice człowieka.
Pierwsza połowa książki nieco bardziej przypadła mi do gustu, jest bardziej o fizycznej stronie działania człowieka. Co jest źle zrobione, co niedopracowane, co z czego wyewolułowało, i dlaczego tak trudno byłoby to zmienić. Końcówka traktuje bardziej o mechanizmach w psychice człowieka, o wrodzonych cechach i przywarach naszego charakteru, wynikających z ewolucji.
Książka napisana na tyle prostym językiem, że przeciętnie wykształcony człowiek nie powinien mieć żadnych problemów z jej zrozumieniem - i to uważam za bardzo duży plus. Można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, nie potrzebując do tego fachowej wiedzy. Styl pisania autora bardzo luźny, momentami chyba pokusił się o jakiś dowcip, ale niektórych nie łapałam. Ogólnie bardzo przyjemna lektura, niby naukowa a jednak czyta się ją lepiej, niż niejedną powieść.
Przeczytane:2019-03-10,
Nie myślcie sobie, że ta książka sprawi, że stracicie pewność siebie i zaczniecie szerzyć przekonanie, że człowiek to marna istota, która nie zasługuje na nic dobrego (dobra, poniosło mnie trochę z tymi wizjami). Nie o to tutaj chodzi, aczkolwiek trzeba przyznać, że warto mieć świadomość swoich słabości – w tym przypadku nawet nie tych osobistych, ale gatunkowych. Takich, z którymi boryka się praktycznie każdy z nas – prędzej czy później. Lents porusza różnorodne tematy, drąży je do granic możliwości, dlatego mamy tutaj do czynienia z naprawdę rzetelną wiedzą, zaprezentowaną w świetny sposób. Zdecydowanie polecam! Jestem pod ogromnym wrażeniem!
Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com