reklama

Czarnolas

Ocena: 5 (3 głosów)

Miejscem wydarzeń tej baśni dla dorosłych jest zwykła, nienazwana polska wieś. Życie tam przypomina drzemkę przeplataną codziennością. Jest leniwe, spokojne, ziewające. W życie to wkrada się chichot śmierci, który zabiera głównemu bohaterowi, małemu chłopcu, rodziców, ukochanego psa a na samym końcu Wuja. Wszystkie te straty, skłaniają chłopa do podjęcia decyzji by spróbować przywrócić to, co odeszło, odwrócić nieodwracalne. Postanawia więc ukryć się w trumnie swojego Wuja i razem z nim zamieszać gdzieś na styku światów. I nauczyć się "sztuki tracenia", mimo że ona tak bardzo boli. 

Informacje dodatkowe o Czarnolas:

Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2021-04-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366571334
Liczba stron: 88
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Czarnolas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czarnolas - opinie o książce

„Czarny las, czarnolas, tu się gubi sens, tam się mieszał czas”.

Mała i niepozorna książeczka, gubiąca się między innymi książkami. Ale to tylko jeżeli chodzi o rozmiary. Natomiast poraża i przebija wiele z innych pozycji swoją prostotą, innością i niezwykłością przekazu. Mała, ale z wielką treścią …

Czarnolas to piękna i wzruszająca baśń. Baśń dla dorosłych, aby zrozumieli, że w życiu nie wszystko jest proste, przyjemne i oczywiste. Nie wszystko można nazwać dosłownie i przekazać. Nie sposób wszystkiego poczuć, liczy się intuicja i przeczucie. Fabuła w tej baśniowej opowieści toczy się jak w realnym życiu, ale powoli i sennie, z dystansem do doczesności. Ujęty przez autorkę podział na pory roku doskonale odzwierciedla nasze życie. Począwszy od narodzi, dorastania, starości i … śmierci. Pory roku są doskonałym obrazem ukazującym ulotność życia i przemijanie.

Bohater opowieści, Książe, stracił bliskich, ojca, matkę i Wuja. Został sam, tęskni za nimi i marzy o spotkaniu z bliskimi. Ale nie zdaje sobie sprawy, że oni już nie wrócą. Chyba, że we śnie … Dotyka go bolesna śmierć ukochanych. Chłopiec, nie godzi się z tym, i wyrusza przed siebie, na spotkanie z nimi. Wędruje pośród ciemnego i szeleszczącego lasu, zmroku i szczekania psów. Czy w końcu pogodzi się ze stratą? Jak przyjmie to ostateczne informacje o stracie bliskich na zawsze?

„Czarnolas. Czarny las. Nie pospieszaj, przyjdzie czas – szeptały liście”.

Niesamowity styl i język, pełen domysłów i niedopowiedzeń. Czytelnicy mają ogromne pole do własnych interpretacji, autorka nic nie narzuca i do niczego nie zmusza. Każdy może sam dopisać do tej bardzo skromnej w słowa opowieści własne doznania i wyobrażenia. Ukazać plastycznie wizję świata, do którego zabiera nas autorka. Niezwykła forma poetycka, delikatnie głaszcze nasze zmysły i pozwala im się rozbudzić. Nastrój mglisty i mroczny, smutny i przeraźliwy. Bo czy powinno się pisać o śmierci na wesoło? Autorka nadała jej odpowiednią rangę i doniosłość, doceniła jej nieuchronność i nieprzewidywalność.

W Czarnolasie Jaga Słowińska ujmuje bardzo ważne i istotne tematy. Takie, które są zawsze blisko – na wyciągnięcie ręki, dotykają nas i często żyjemy nimi na co dzień. Śmierć, ból, strach i tęsknota. Marzenia i pragnienia, potrzeba kochania i bycia kochanym. Potrzeba posiadania i dążenia do szczęścia.

Mądra książeczka, do własnej interpretacji, do głębokich i intymnych przemyśleń. Każdy w niej znajdzie nie tylko coś dla siebie, ale każdy w niej znajdzie cząstkę samego siebie. Polecam, lekturą, z którą warto się zaprzyjaźnić na dłużej.

A do refleksji niech zachęci was cytat z tej mądrej baśniowej opowieści:

„Wielki niepokój ma w sobie spokój”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022,

Ta króciutka książka przeniosła mnie na niewiele ponad godzinę w świat baśni, otulająco poetyckiego języka, w realistyczno-magiczną historię o stracie, buncie i pogodzeniu. Odnalazłam w niej słowa proste, ale takie, które wszystko to, co w życiu najważniejsze porządkują: ,,Przeszłość należy do przeszłości, teraźniejszość do teraźniejszości, młodość do młodości, starość do starości, życie do życia, a śmierć do śmierci." Byłam z Czarnolasem na chwilę, ale zostanie ze mną na długo. Wspaniały debiut. 

Link do opinii

Taka objętościowo niepozorna książeczka, ale o potężnym ładunku emocjonalnym.
Cała historyjka ta rozgrywa się w spokojnej nienazwanej polskiej wsi. Ludzie mieszkający tam są prości. Żyją w zgodzie z przyrodą. Zmieniające się pory roku wyznaczają ich tryb życia.

Początkowy sielankowy obraz w miarę rozwoju sytuacji zmienia się w niepokojący i mroczny. To smutna historia o małym chłopcu, który powoli traci kolejnych członków rodziny i jego poczuciu tęsknoty za nimi.

Miłość i marzenia mają ogromną moc. Cud narodzin niesie pociechę. Śmierć przynosi dojmujący żal i smutek. Traktuje o przemijaniu w baśniowy sposób. W przyrodzie, wraz z zmianami pór roku wszystko rodzi się i umiera, tak i w życiu ludzkim, naturalna, nieunikniona kolej rzeczy: rodzimy się, żyjemy i odchodzimy.

Jak silna może być rozpacz po stracie bliskich i pragnienie odwrócenia skutków śmierci?
Napisana jest w ciekawy sposób, ma niezwykłą formę, poetycko i wierszowo. Baśniowa i oniryczna. Ta historia snuta jest w bardzo obrazkowy i plastyczny sposób, można to wszystko sobie wyobrazić i poczuć.
Warto znaleźć na nią chwilę. To coś niesamowicie pięknego i niepowtarzalnego, nie da się w pełni oddać słowami tego, jakie emocje wyzwala ta historyjka.
Polecam!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy