Czarnobyl. Instrukcje przetrwania

Ocena: 5 (5 głosów)

26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa w dziejach katastrofa elektrowni jądrowej. Natychmiast rozpoczęła się gigantyczna akcja ratunkowa, a przez kolejne miesiące lekarze i niektórzy działacze partyjni z ogromnym poświęceniem walczyli o to, by zminimalizować wpływ eksplozji na zdrowie ludności zamieszkującej skażone tereny. Jednak równocześnie trwały inna akcja - propagandowa - a jej stawką były nie tylko interesy Związku Radzieckiego, lecz także wszystkich państw wykorzystujących energię jądrową.

Kate Brown spędziła lata, wertując dokumenty w archiwach, przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, z politykami, radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia, które nastąpiły po katastrofie, ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego, jak (i dlaczego) rządzący, ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu, którą znamy do dziś.

Informacje dodatkowe o Czarnobyl. Instrukcje przetrwania:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380498402
Liczba stron: 496
Tytuł oryginału: Manual for Survival: A Chernobyl Guide to the Future

Tagi: białoruś

więcej

Kup książkę Czarnobyl. Instrukcje przetrwania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czarnobyl. Instrukcje przetrwania - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2021-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam,

Błąd człowieka przynoszący tragiczne konsekwencje.

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu wydarzyła się 26 kwietnia 1986 roku. Niektórych z nas nie było jeszcze na świecie. Zaliczana do jednego z największych dramatów przemysłowych XX stulecia. Przyczyną takiego stanu rzeczy była awaria reaktora w wyniku jego przegrzania. Eksplodował wodór, substancje promieniotwórcze...

O Czarnobylu napisano i powiedziano już wiele. Powstał nawet film. 
  
Publikacja prof. Kate Brown jest godna uwagi. Autorka wiele lat prowadziła badania w tym zakresie. Odbyła liczne kwerendy w archiwach, rozmawiała z mieszkańcami tzw. Strefy Wykluczenia, z politykami (sowieckimi, zagranicznymi). Próbuje więc zrekonstruować wszystkie wydarzenia mające miejsce po wybuchu. Kate Brown pisze o kłamstwach, matactwach na szczytach władzy. Nie jest żadną tajemnicą, że Gorbaczow tuszował sprawę.


Równocześnie trwała inna akcja- propagandowa- a jej stawką były nie tylko interesy Związku Radzieckiego, lecz także wszystkich państw wykorzystujących energię jądrową.
  
Dokument składa się z poglądów i opinii samej badaczki. Nie wszystkie twierdzenia zostały zweryfikowane u źródła. Nie mniej jednak praca zawiera doskonały portret Związku Sowieckiego i jego dygnitarzy.

Błąd człowieka przyniósł ogromne reperkusje. Odczuwalne do dziś.

Książkę czyta się dobrze, choć to nie jest lektura łatwa, ani przyjemna. Czytajcie!

Link do opinii

Autorka wykonała wielką pracę przegrzebując archiwa, spotykając się z osobami (lub usiłując uzyskać jakąś wypowiedź). O wielu rzeczach nigdy wcześniej nie słyszałam, a dowiedziałam się z tej książki. a rzeczy te są przerażające. Polecam zdecydowanie.

Link do opinii

"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" to nie jest lekki i przyjemny reportaż. Dotyczy trudnego tematu, opowiada o śmierci i chorobach, o zaniedbaniach i kłamstwach. Czyta się go doskonale, choć nie jest to zdecydowanie książka na jeden wieczór. Ten tytuł jest świetnie napisany i trudno się od niego oderwać.

 

Miałam okazję przeczytać również świetną książkę o tej tematyce - "O Północy w Czarnobylu" i obawiałam się że będą bardzo się pokrywać, na szczęście tak nie było. Bardzo podobało mi się, że autorka napisała małą cegiełkę, a mimo to zawarła tutaj wiele nowych i ciekawych informacji. Wykonała kawał dobrej roboty. Już po samej bibliografii można zobaczyć, że wykonała porządny research i dotarła do różnych materiałów.

 

Ten tytuł opowiada nie tylko o wydarzeniach i ich konsekwencjach, przede wszystkim dotyczy ludzi, którzy w jakiś sposób powiązani są z Czarnobylem i katastrofą. Dzięki temu, że autorka skupia się przede wszystkim na ludziach, dociera do wielu interesujących historii, pokazuje różne problemy i próby odnalezienia się. Nie pozwala aby te opowieści zostały zapomniane.

 

Jestem zauroczona tą lekturą (o ile można tak powiedzieć o książce, która dotyczy rzeczy tragicznej). To naprawdę fascynująca pozycja, dowiedziałam się z niej wiele. To tytuł, który zdecydowanie jest warty lektury. To lekcja historii jak i lekcja na przyszłość.

Link do opinii
Inne książki autora
Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne
Kate Brown0
Okładka ksiązki - Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

To opowieść o dwóch miastach, w których produkowano pluton. Oziorsk i Richland leżały po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Powinno je dzielić wszystko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy