Czarni

Ocena: 4.71 (7 głosów)

Paweł Reszka, autor bestsellerowego cyklu o lekarzach „Mali Bogowie” tym razem wszedł w środowisko księży, żeby zobaczyć od środka, co tak naprawdę sprawia, że kapłani popadają w największe patologie i prowadzą niemoralne życie.

W ramach reporterskiego eksperymentu założył sutannę, żeby poczuć, jaką reakcję wywołuje koloratka w czasach, gdy Kościół coraz częściej jest synonimem grzechu.

Informacje dodatkowe o Czarni:

Wydawnictwo: Czerwone i czarne
Data wydania: 2019-09-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788366219137
Liczba stron: 336
Język oryginału: polski

Tagi: Duchowieństwo katolickie ; Kapłaństwo ; Postawy ; Powołanie kapłańskie ; Życie codzienne ; Polska ; Wywiad dziennikarski

więcej

Kup książkę Czarni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czarni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Książka składa się z wypowiedzi, fragmentów listów i wywiadów księży, duchownych oraz eks-księży. W zasadzie autor nam zostawia interpretację tego co czytamy- nie ma jego komentarzy.
I tak jak w "świeckim świecie" spotykamy mądrych, głupszych, degeneratów i prawych, tak w stanie duchownym również. Sporo jest mądrych wypowiedzi- na temat dlaczego wierni odchodzą od Kościoła, gdzie tkwi problem w mentalności księży, ale też z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Niestety, dużo duchownych bez żalu, skruchy i wyrzutów sumienia opowiada o najpodlejszych grzechach, w tym pedofilii. Ciekawa okazja aby zajrzeć za kulisy "świętych miejsc pełnych świętych ludzi"- seminariów, zakonów, plebanii. 

Link do opinii

Po przeczytaniu tego reportażu, poczułam współczucie względem duchownych. Uczucie to to trochę wbrew samej sobie, bo Kościół jest dla mnie szkodliwą instytucją, całkowicie pogrążającą nasz kraj. Czasami trudno zachować spokój, gdy słyszy się szowinistyczne, mizoginiczne i homofobiczne wypowiedzi hierarchów Kościoła.

 

Autor w książce przekazuje pałeczkę duchownym i cały materiał składa się głównie z ich przytoczonych wypowiedzi. Z ich relacji przebija się głównie jeden wspólny punkt: OGROMNA SAMOTNOŚĆ! Samotność przez duże "S".

 

Skazani na łaskę lub niełaskę biskupa, zamknięci w hierarchicznej instytucji, gdzie nadrzędną wartością jest POSŁUSZEŃSTWO - swoje problemy i smutki topią w alkoholu albo prowadzą podwójne życie. Jak zauważa jeden z rozmówców: świeccy mogą sobie umeblować mieszkania jak chcą, mieć dzieci, żony, wyjeżdżać na wakacje, a księżą skazani są na samotne wieczory. Mogą pooglądać pornole, przejrzeć internet, obejrzeć filmy albo poczytać. Ale ile czasu można tak egzystować? Ile można oszukiwać samego siebie, że ta samotność to dar wyjątkowej bliskości i miłości z Bogiem?

 

Ta książka uzmysłowiła mi, że sam kler jest ofiarą instytucji, która początek miała 2000 lat temu. Jeśli oglądaliście jakikolwiek film dokumentalny o sektach zauważyliście, że charakteryzują się one:

- Odizolowaniem człowieka od rodziny, przyjaciół.
Tak jest przecież z księżmi. Już w seminarium zabrania im się korzystania z telefonów komórkowych, odcina od świata zewnętrznego (muszą prosić o pozwolenie wyjścia poza budynek), odcina od literatury, filmów i innych treści poza tymi religijnymi. Później zaś księży przenosi się z jednaj parafii do drugiej, żeby nigdzie nie zapuścili korzeni, do niczego się nie przyzwyczajali. Dlatego jeden z bohaterów tej książki mówi, że nie ma sensu kupować sobie nawet mebli.

Posłuszeństwem wobec przełożonych.
Szeregowi księża są skazani na łaskę biskupa. To jemu ślubują posłuszeństwo i cześć. A on może skutecznie utrudnić im życie przenosząc na inną parafię. Wszystko zależy od jego widzimisię. Dlatego lizusy bez kręgosłupa robią w Kościele zawrotną karierę. W sytuacji, gdy biskup nadużywa władzy i jest człowiekiem niegodziwym - ksiądz nie ma gdzie zgłosić się po pomoc. Widzieliśmy to zresztą na przykładzie niedawnej afery ze Sławojem Głodziem.

TEn reportaż pokazuje, że minęły czasy, że nawet zwykły ksiądz żył ponad stan i zarabiał lepiej od świeckich, jak to było w latach 90. Teraz owszem, biskup pławi się w bogactwie, ale zwykły wikary zarabia tyle, ile ludzie świeccy. Czasy, że przychodziły dary z zagranicy już dawno minęły. Teraz ksiądz może i kupi sobie iPhona, lepszy samochód, ale już nie żyje jak pączek w maśle. Ludzie są coraz mniej hojni, coraz mniej z nich chodzi do Kościoła, co raz mniej przyjmuje kolędę. Bycie księdzem robi się coraz mniej "opłacalne".

Książka rzuca też ciekawe światło na świeckich. Oni również potrafią doprowadzić człowieka do furii :) Dobrze, postawić się na stanowisku drugiej strony, co zrobił autor tej książki, gdy postanowił ubrać sutannę i obserwować reakcje ludzi.

Polecam książkę "Czarni". Tu nie ma lania wody. Większość stron zajmują relacje samych księży.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2020-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2020-09-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 2020,
Inne książki autora
Miejsce po imperium
Paweł Reszka0
Okładka ksiązki - Miejsce po imperium

Jak wygląda miejsce po imperium - po ZSRR? Gruzini i Ukraińcy by je pogrzebać na zawsze wyszli na ulice, a Rosjanie zrozumieli, że takiej demokracji nie...

Stolik z widokiem na Kreml
Paweł Reszka0
Okładka ksiązki - Stolik z widokiem na Kreml

W MOSKWIE NIE SŁYCHAĆ PŁACZU Ta książka nie jest reportażem, chociaż wszystko, co w niej opisałem, zdarzyło się naprawdę. Dzieje się przy kawiarnianym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy