Czterdzieści lat minęło jak z knuta strzelił i ludzie boją się wpaść z jednej skrajności w drugą, co ponoć leży w naszym narodowym charakterze. Czas pooddychać pełną pierwszą. Nie dziwię się więc fali antyklerykalizmu, uważam ją jednak za chwilowy odruch bezwarunkowy, choć tematyka religijna w fantastyce z pewnością nie zniknie tak szybko. Potężna organizacyjnie instytucja kościelna kusi, aby zaatakować ten monolit, rozpoczynając atak najlepiej od podstaw, czyli dogmatów wiary... Wojtek Sedeńko (fragment wstępu)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1992 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 344
W środku nocy Donald i Diodak odbierają pilne wezwanie... Sknerus otrzymał złe wieści od agentów szpiegujących Magikę de Czar! Oj, będzie gorąco, oj będzie...
Violetta została wybrana do uczestnictwa w internetowym reality show ,,You Mix" i chociaż boi się, że ojciec odkryje jej sekret, postanawia, że nic jej...
Przeczytane:2018-07-19, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,
Mariaż fantastyki z tematyką religijną i eschatologiczną może wydawać się karkołomny i niestrawny. Zważywszy jednak na fakt, że fantastyka jest “herezją wobec normalnego świata” niniejsza antologia broni się. Wybór opowiadań odzwierciedla nastroje panujące w Polsce w 1990 roku i nie przyjmuje jednoznacznej postawy za, czy przeciw wobec religii, Kościoła etc.
Autorzy piszą o duchowej pustce i niemocy współczesnego człowieka, o przemianach w jego duchowości, a właściwie, jak to trafnie ujął Jacek Inglot “od tej duchowości desperackiej ucieczce”.
Tytuł należy traktować jako “ponurą metaforę upadku kultury na rzecz wszechogarniającej i ogłupiającej, komercyjnej właśnie, pop kultury”.