Gdzie zniknął Cyryl? W której książce zatrzasnął się Maryl? I jak znaleźć węża morskiego w jeziorze? Przed wami najbardziej zwariowane śledztwo w historii polskiej literatury dziecięcej. I kultowa książka w brawurowym opracowaniu graficznym Bohdana Butenki.
,,Tatuś wyjechał nad jezioro Bzdrynie w związku z wężem morskim.
Mamusia, jak to mamusia, fruwa.
Lutek i Ludka zostali sami".
I właśnie wtedy następuje seria tajemniczych zdarzeń. W telefonie odzywa się dziwny głos. Cyryl przepada bez śladu. Ktoś próbuje otruć Olimpiadę.
Kto za tym wszystkim stoi? Lutek i Ludka, dwunastoletnie bliźniaki, postanawiają to sprawdzić. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, coraz bardziej się komplikuje i nawet autor nie zawsze wie, co będzie dalej. Dokąd ich zaprowadzi? I kim właściwie jest ten Cyryl?
,,Cyryl, gdzie jesteś?", wydany po raz pierwszy w 1962 roku, to książka legenda. Jeden z najoryginalniejszych tytułów polskiej literatury dziecięcej. Wyjątkowy przykład doskonałego połączenia błyskotliwego tekstu i pomysłowej oprawy graficznej. Fenomen literacki i ikona polskiej grafiki książkowej w jednym.
Absurdalne poczucie humoru, trzymająca w napięciu akcja i zaskakujące zabiegi formalne złożyły się na powieść, jakiej jeszcze nie było: eksperymentalny dziecięcy kryminał. Kongenialny projekt graficzny Bohdana Butenki uczynił go jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich książek dla dzieci. Sprawił, że zapisała się w wyobraźni wielu pokoleń i zajęła ważne miejsce w kanonie polskiej ilustracji.
Ta niezwykła książka nie była wznawiana w oryginalnej oprawie graficznej od ponad 30 lat. Teraz powraca w pełnym blasku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wiktor Woroszylski (1927-1996) - poeta, prozaik, tłumacz i popularyzator literatury rosyjskiej. Laureat Nagrody Kościelskich (1965). Autor literatury dla dzieci i młodzieży, w tym popularnych powieści (,,I ty zostaniesz Indianinem", ,,Cyryl, gdzie jesteś?", ,,Mniejszy szuka Dużego"), w których wciągająca fabuła łączy się z błyskotliwym poczuciem humoru i skłonnością do narracyjnych eksperymentów. Większość z nich ukazała się w oprawie graficznej Bohdana Butenki. W historii polskiej książki dziecięcej zapisały się również wiersze Woroszylskiego zilustrowane przez wybitnych twórców polskiej szkoły ilustracji, takich jak Henryk Tomaszewski (,,Gabryś, nie kapryś") czy Józef Wilkoń (,,Dużo śmiechu, trochę smutku, to historia o mamutku").
Bohdan Butenko (1931-2019) - artysta grafik, uczeń Jana Marcina Szancera. Twórca Gapiszona, Kwapiszona, autor ilustracji i opracowań graficznych do ponad 200 książek. Stworzył własny niepowtarzalny styl - dowcipny i lapidarny. Znany z całościowego podejścia do graficznej pracy nad książką i pomysłowych projektów dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach. Wiele z nich - jak ,,Dong, co miał świecący nos" Edwarda Leara czy ,,Cyryl, gdzie jesteś?" Wiktora Woroszylskiego - stało się ikonami polskiej grafiki książkowej. Uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i za granicą, w tym Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości i Orderem Uśmiechu. Tworzył także plakaty, projekty lalek i scenografii teatralnych oraz telewizyjnych (m.in. do ,,Kabaretu Starszych Panów").
Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2024-09-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 288
Przewrotny wiersz o kapryśnym chłopcu zilustrowany przez wielkiego artystę plakatu. Gabrysiowi nic się nie podoba. Mam prosi, tata prosi, babcia prosi...