Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy

Ocena: 5 (1 głosów)

Oto portrety niezwykłych kobiet, które wymknęły się swojej epoce

Izabela Horodecka była najskuteczniejszą wywiadowczynią kontrwywiadu AK; przygotowała likwidację 23 zdrajców i szmalcowników.

Niuta Tajtelbaum jako 25-latka zorganizowała w warszawskim getcie kobiecy pluton bojowy; miała reputację bezwzględnej maszyny do zabijania.

Wanda Gertz podczas I wojny światowej walczyła w męskim mundurze, ale w czasie II już nie ukrywała swojej płci; szkoliła dziewczyny w wojskowym rzemiośle

Anna Szarzyńska-Rewska przygotowała słynny zamach na Kutscherę. Historia skazała ją na zapomnienie.

***

Michał Wójcik, historyk i dziennikarz, jak nikt inny potrafi pisać o przeszłości tak porywająco, że nie sposób oderwać się od lektury. Tym razem kreśli portrety 12 żołnierek, które brały czynny udział w krwawych walkach o słuszną sprawę. Odkrywa nieznaną część polskiej historii, w której to kobiety zabijały z zimną krwią.

Gdy pociągały za spust, ich płeć nie miała znaczenia.

Informacje dodatkowe o Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324071890
Liczba stron: 304

Tagi: wspomnienia

więcej

Kup książkę Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Często były niedoceniane i ignorowane. Wielu nie wierzyło, że są w stanie walczyć za ideały w taki sposób jak płeć przeciwna. Dla wielu mężczyzn kobieta była synonimem płci słabszej. Nic bardziej mylnego. Te bohaterki udowodniły, że walka z bronią w ręku nie jest tylko domeną mężczyzn. Dzięki książce można zapoznać się z takimi postaciami jak m.in. Izabella Horodecka, Niuta Tajtelbaum, Wanda Gertz, Anna Szarzyńska-Rewska oraz Letycja Elżbieta Ostrowska.
Przez wieki kobiety były traktowane niczym bezwolne lalki i wiele z nich na takie traktowanie sobie pozwalało. Oczywiście od czasu do czasu trafiały się takie, które chciały decydować same o sobie i robić rzeczy, które w mniemaniu wielu nie były ich domeną. Nie brano ich na poważnie. A szkoda, bo potrafiły wykazać się odwagą, hartem ducha, umiały niezłomnie dążyć do realizacji postawionego sobie celu. Niczym lwice walczyły za swoje ideały. Takie były bohaterki książki Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy. Panie, które w niej można poznać nie były kryształowe. Tak, z całą pewnością miały wady, ale były wierne sobie oraz swoim ideałom. I wątpię, że było dla nich ważne co pomyślą o ich czynach potomni.
 Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy w moim przekonaniu jest lekturą interesującą i wartościową. Co prawda, było w niej sporo dygresji, które nieco przeszkadzały w jej odbiorze, ale w pewnym momencie przymknęłam na nie oko.
Dzięki niej mogłam dowiedzieć się czegoś nowego na temat naszej historii a na niektóre dobrze znane mi kwestie spojrzeć z innej perspektywy. Warto też podkreślić, że autor przedstawił historie bohaterek w miarę obiektywnie. Ani nie starał się ich wybielać ani nie robił z nich czarnych charakterów. To sprawiło, że można było spojrzeć na przedstawione bohaterki jak na osoby z krwi i kości a nie postaci rodem z legend. Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy polecam wszystkim, którzy lubią pragną dogłębniej poznać historię naszego kraju. 

Link do opinii
Inne książki autora
Badanie podłoża budowli. Metody polowe
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Badanie podłoża budowli. Metody polowe

Obserwowany w ostatnich latach rozwój badań polowych gruntu - zarówno w odniesieniu do technologii ich wykonywania, interpretacji wyników, jak ich praktycznego...

Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim

Nie znamy Józefa Piłsudskiego. Ten z rocznicowych plakatów (sumiasty wąs, krzaczaste brwi, dziarska postawa) to nie cała prawda. Ziuk już jako trzydziestolatek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy