Najnowsza książka Shauna Tana to historia cykady, pracownika biurowego, którego nikt nie ceni. Cykada pracuje w biurowcu, dzień w dzień sumiennie wykonując nudne i powtarzalne czynności.
Cykada pracuje w wysoki budynek.
Wprowadza dane.
Siedemnaście roków.
Bez chorobowe.
Bez pomyłka. Tok, tok, tok!
Nie ma jednak co liczyć na wdzięczność szefostwa, a współpracownicy go prześladują. Aż pewnego dnia cykada udaje się na dach wysokiego budynku, gdzie wydarzy się coś niezwykłego...
Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2018-06-22
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 36
Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
„Zdarzyło się to kilka lat temu, pewnego zwyczajnego dnia przy plaży. Niewiele się działo. Jak zwykle niestrudzenie uzupełniałem swoją kolekcję kapsli...
„Zgubione, znalezione” to trzy niezwykłe książki słynnego Shauna Tana – „Czerwone drzewo”, „Zguba” i „Króliki”...
Przeczytane:2019-03-10,
PIĘKNA SZAROŚĆ
Shaun Tan, autor specyficzny, niezwykły i raczący nas niesamowicie pięknymi ilustracjami, powraca ze swoją nową książką. Cykada, bo taki tytuł nosi owo dzieło, to, jak to wcześniej bywało, historia opowiedziana w bardzo prosty sposób, bardzo oszczędnym językiem, za to graficznie niemal doskonała. I chociaż morał, jak i wnioski płyną z niej dość oczywiste, a całość przeczytać można – i to bez spieszenia się – dosłownie w dwie minuty (i nie, nie przesadzam tu ani nie koloryzuję), jak po każde dzieło tego twórcy warto jest sięgnąć.
Opowieść Cykady to opowieść prosta, że nawet człowiek zrozumie. Opowieść, że każdy się w niej odnajdzie – mały, duży, młody, stary. Cykada żyje. Cykada pracuje. Czy trzeba coś więcej? Od siedemnastu lat na tym samym stanowisku, w tym samym wielkim budynku, bez dnia zwolnienia, bez pomyłki wprowadza dane, ale nikt jej nie docenia. Wręcz przeciwnie, szefostwo odmawia jej właściwie wszelkich przywilejów, nie pozwala nawet korzystać z toalety w biurze, dlatego Cykada jeździ do centrum – ale za stracony przez to czas, traci także obcinane z wypłaty pieniądze. Jedyne, na co wszyscy przymykają oko to fakt, że Cykada mieszka w biurze, bo nie stać jej na czynsz. Po godzinach wykonuje prace, których nie wykonali ludzie, a i tak spotyka ją jedynie bicie i poniżanie z ich strony. Czy jej życie już zawsze będzie tak wyglądać?
Całość mojej recenzji na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-picture-booka-cykada/