Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie

Ocena: 6 (1 głosów)

Kolejny zbiór baśni ludowych w serii Baśnie Świata. Baśnie węgierskie wyrastają zarówno z kultury i historii naszych południowych sąsiadów (opowieści o  słynnych władcach, np. o królu Macieju Korwinie), jak i z ludowych przekazów o mądrych zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, sprytnych chłopach, świniarczykach, pasterzach, smokach, wróżkach i królewnach. Są uniwersalne, a jednocześnie pełne barwnych szczegółów i lokalnego kolorytu.

Informacje dodatkowe o Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2016-05-20
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788380081864
Liczba stron: 400

więcej

Kup książkę Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Pewnego razu ujrzeli jednak zwierzę niesamowite, jakiego nie widzieli nigdy wcześniej. Był to przepiękny jeleń (…) cudowny jeleń!”. Str. 339

 

W ostatnim czasie mój synek coraz częściej prosi, żeby coś mu przeczytać. Oprócz ulubionego Bolka i Lolka staram się wybierać również inne książeczki. Tak, aby dotyczyły różnorodnej tematyki. Dlatego przeglądając oferty wydawnicze, moją uwagę zwrócił zbiór 34. ilustrowanych opowiadań pt. Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie.

 

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za dolinami i morzami żyli sobie król i królowa. Król kochał swoją małżonkę jak gołąb kocha pszenicę. Królowa była tak piękna, że na słońce można było patrzeć, ale na nią nie sposób. Miała oczy jak dwa diamenty, a twarz jak białe płótno. Rumieniła się niczym piwonia. Król małżonek nie oddałby jej za żadne skarby świata. Ale trapiło ich wielkie zmartwienie. Nie mieli dzieci… ” (Drzewo sięgające nieba”) str. 41

 

Zacznę od tego, że książeczka jest naprawdę kapitalnie wydana. Posiada twardą oprawę, która z pewnością uchroni ją przed zabrudzeniami i ogólnym zniszczeniem. Każdej baśni towarzyszą piękne barwne ilustracje z motywem folkloru, które wykonała Marianna Jagoda. Jeżeli chodzi o same kartki, to są szyte i jednocześnie klejone, przez co nie będą wypadać. Dodatkowo są one laminowane i nie wszystkie są białe, ponieważ duża ich część jest kolorowa (pomijając te na, których znajdują się ilustracje), przez co książeczka jeszcze bardziej przykuwa wzrok młodego czytelnika.

 

Wydawnictwo wybrało dosyć dużą czcionką, co osobiście pochwalam, ponieważ wygodniej się czyta. Na pochwałę zasługuje również przekład z języka węgierskiego na polski. Tutaj redaktorzy bardzo dobrze sobie poradzili. Język jest prosty, posiada dużo porównań, hiperbol, eufemizmów, personifikacji, metafor. Autorka zbudowała baśnie w większości z dialogów niż opisów, wydaje mi się, że dzięki temu dzieci nie nudzą się podczas czytania i nie powinny mieć żadnych trudności w zrozumieniu bajek.

 

Książka podejmuje różnorodną tematykę i składa się z czterech części. W pierwszej części znajdą się między innymi bajki: Kogutek i diamentowy krajcar, Kotka, Magiczny młynek, Świniarczyk, Janko Fasola. W drugiej części: Osełka, Sól, Pasterz mówiący językiem zwierząt. Natomiast w trzeciej części znajdzie się tytułowy Cudowny jeleń, Miecz Boga, Kozie raciczki. W czwartej możecie przeczytać o: Królu Macieju i córce Seklera czy Tylko raz był w Budzie psi targ. Jednak są to tylko wybrane przeze mnie tytuły, bo jest ich znacznie więcej. W skrócie: jest o królach i królewnach, pasterzach, zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, smokach, wróżkach i wielu innych. Na końcu książki autorka dodała kilka słów od siebie, tłumacząc czytelnikowi skąd u niej pomysł na zgromadzenie w jednej książce kilkudziesięciu baśni węgierskich.

 

Dużym atutem tej książki jest to, że autorka zgromadziła tutaj baśnie, które dla nas mogą być mało znane. Przyznam, że większość poznałam po raz pierwszy. Kolejna sprawa to to, że dzieci poznają zupełnie obcą nam kulturę i tradycje z nią związane. Tak jak w przypadku innych baśni i tutaj dobro walczy ze złem i zawsze zwycięża dobro. Raczej nic odkrywczego, ale bardzo ciekawie czyta się o różnych przeszkodach, z którymi musieli się zmierzyć bohaterowie poszczególnej bajki, aby to „dobro” wygrało. Większość bajek zaczyna się tradycyjnymi słowami: „Żyła sobie… ”, „Był sobie… ”, „Dawno, dawno temu… ”, „Za górami za lasami… ”. Dzięki tej książce dziecko z pewnością zwróci uwagę na to, w jaki sposób odróżnić prawdę od kłamstwa, dobrych bohaterów od złych. Zdają sobie sprawę, kiedy ktoś się zachował honorowo i został nagrodzony, natomiast osoby podstępne zostały osądzone. Polecam tę bardzo starannie wydaną książeczkę młodszym dzieciakom, które lubią słuchać baśni czytanych przez rodziców oraz tym starszym, które potrafią już samodzielnie czytać. Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie może stanowić dobry pomysł na prezent.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Kolorowanki przedszkolaka. Dinozaury
0
Okładka ksiązki - Kolorowanki przedszkolaka. Dinozaury

Ciekawa i różnorodna tematyka serii kolorowanek dla dzieci oraz staranne obrazki do kolorowania to gwarancja dobrej, edukacyjnej zabawy. By świat nabrał kolorów! ...

Essays on Joseph Conrad in Memory of Prof. Zdzisław Najder (1930-2021). Eseje o Josephie Conradzie ku pamięci Prof. Zdzisława Najdera (1930-2021)
0
Okładka ksiązki - Essays on Joseph Conrad in Memory of Prof. Zdzisław Najder (1930-2021). Eseje o Josephie Conradzie ku pamięci Prof. Zdzisława Najdera (1930-2021)

This volume of essays -- dedicated to the memory of Professor Zdzisław Najder (1930-2021) -- is a collective gift made by Conrad scholars from the United...

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy