Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Ocena: 4.4 (5 głosów)
Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody.

Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.

W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.

Informacje dodatkowe o Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa:

Wydawnictwo: Cyklady
Data wydania: 2010-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-60279-44-1
Liczba stron: 336

więcej

Kup książkę Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2017-02-16, Ocena: 3, Przeczytałam, Do sprzedania,
Niezwykle szczera opowieść o życiu w żydowskiej rodzinie, o tym jak ciężko jest się odnaleźć gdy ta rodzina nie jest jak z obrazka i o tym, jak często musi się błądzić przez całe życie aby w końcu trafić na tą właściwą ścieżkę. Dzięki lekturze tej książki możemy wniknąć głęboko w środowisko ortodyksyjnych Żydów. Wprost nie do uwierzenia jest to, jak wielki nacisk kładą na praktyki religijne, które dla nas mogą być kompletnie niezrozumiałe- np. zakaz rwania papieru toaletowego na kawałki w szabas. Z jednej strony dzięki tym surowym zasadom, małżeństwa w ich środowisku nie zdradzają się, dzieci nie są bite, a żebrak zawsze znajdzie miejsce przy stole w ich domu. Ale z drugiej strony na przykładzie Revy Mann możemy zobaczyć jak wielce nieszczęśliwą była kobietą, której mąż nie okazywał czułości, a akt miłosny traktował jak obowiązek. Naprawdę warto przeczytać, aby zdać sobie sprawę że istnieją tak mocno odmienne od naszej kultury i religie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
Historia Polski ściśle związana jest z historią Żydów. Czy w związku z tym znamy tę kulturę? Czy ją rozumiemy? Myślę, że dla wielu osób zetknięcie z historią Revy Mann, wnuczki naczelnego rabina Izraela i córki rabina w Londynie będzie szokiem. Szokiem będzie zagłębienie się w życie ortodoksyjnych Żydów. Rodzice Revy byli postępowymi Żydami. Pomimo tego, że ojciec i dziadek byli rabinami, nie popadali w fanatyzm. Uważali, że religia nie może ograniczać, a jej prawa należy zmieniać i dostosowywać do czasów, w których żyjemy. Nieszczęście, które dotknęło rodzinę dziewczyny (niepełnosprawność siostry), odcisnęło piętno i zaważyło na relacjach bliskich. Matka rzadko wychodziła z depresji, a Reva nie znajdując oparcia w najbliższych, szukała pocieszenia poza domem. Jej życie to mężczyźni, sex, narkotyki. Wielokrotnie ojciec ratował ją z opresji. Gdy przyszło opamiętanie Reva popadła w drugą skrajność. Wyjechała do Izraela, aby studiować położnictwo. W między czasie wstąpiła do szkoły dla pobożnych kobiet, aby zgłębiać prawdy Tory. Jej decyzja nie zyskała aprobaty ojca. Tak samo, jak małżeństwo z ortodoksyjnym Żydem. Chciała stworzyć szczęśliwą, kochającą się rodzinę, jednak do końca nie zdawała sobie sprawy z tego, że ortodoksyjnego Żyda nic nie zmieni. Nie stanie się nagle czułym mężem, kochankiem i ojcem. Dla niego liczy się przede wszystkim zgłębianie Tory i przestrzeganie jej zasad. Reva opisuje codzienne życie ortodoksyjnych Żydów (ślub, segregację płci w synagodze, wychowywanie dzieci, szabas z całym szeregiem zakazów, zbliżenia fizyczne małżonków, ograniczenia dotyczące kobiet). Córka rabina to odważna książka. Obnaża najbardziej intymne szczegóły egzystencji Żydów. Posiada też pierwiastek poznawczy. Przybliża czytelnikowi kulturę i obyczaje żydowskie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - annakp
annakp
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy