Cnota egoizmu to zebrane w esencjonalnej formie podstawowe zasady koncepcji filozoficznej nazwanej przez Ayn Rand obiektywizmem. Ich praktyczna realizacja została wcześniej zaprezentowana przez pisarkę w jej niezwykłych futurystycznych powieściach Atlas zbuntowany oraz Źródło.
,,W popularnym znaczeniu słowo >>egoizm<< jest synonimem >>zła<< - pisze autorka we wstępie - a przecież dokładne znaczenie i podręcznikowa definicja słowa >>egoizm<< brzmi: troska o własny interes. Pojęcie to nie zawiera oceny moralnej, nie mówi, czy troska o swój interes jest dobra czy zła, nie określa też, co stanowi rzeczywisty interes człowieka. Odpowiedź na te pytania należy do etyki". Skrajny egoizm głoszony przez Ayn Rand może czytelnika zaskoczyć, a nawet zaszokować. Człowiek - zdaniem Rand - powinien bez skrępowania dążyć dó własnej przyjemności. Jej niekwestionowaną zasługą było zwrócenie uwagi na indywidualizm, przywrócenie jednostce szacunku i godności. Prezentowane eseje są niezwykle radykalne, podobnie jak radykalna i bezkompromisowa była w swoich poglądach ich autorka.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2015-05-04
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 266
Jedna z najbardziej rewolucyjnych rozpraw na temat kapitalizmu, jakie kiedykolwiek opublikowano. Profesor Leonard Peikoff KAPITALIZM jest jedynym w...
Powieść opisuje losy wybitnych jednostek: wynalazców, przedsiębiorców, bankierów, którzy w proteście przeciwko kolejnym regulacjom...
Przeczytane:2020-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020,
Druga książka tej autorki, którą przeczytałam i mi się spodobała. Wiele razy się do Atlasu odnosi, podoba mi się jej spojrzenie oraz gościnnych tekstów w tej książce.
Jest to książka dla osób, których interesuję filozofia :)