Chłopiec w walizce. Tom 1

Któregoś dnia jej przyjaciółka Karen informuje ją, że Nina musi natychmiast odebrać coś z dworcowej skrzynki w przechowalni bagażu i zająć się tą sprawą. Potem telefon Karen milknie.

Kiedy Nina dociera na miejsce, znajduje w schowku walizkę, a w niej ciało 3-letniego chłopca. Chłopiec żyje, choć jest wycieńczony i przerażony.

Nina domyśla się, że chłopiec jest ofiarą przemytu dzieci. Nie wie jednak z jakiego kraju pochodzi, a co więcej, domyśla się, że jeśli przekaże sprawę chłopca policji, chłopiec zostanie odesłany z powrotem w ręce tych, którzy go sprzedali.

Próbując uratować życie chłopca i wyjaśnić jego tożsamość Nina odkrywa prawdę jeszcze bardziej przerażającą i bolesną niż jej się mogło wydawać...

Informacje dodatkowe o Chłopiec w walizce. Tom 1:

Chłopiec w walizce. Tom 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, pożyczone ;),
Książka którą ciężko mi ocenić. Czyta się ją tak sobie. Nie jest odpychająca ale akcja również nie wytwarza w czytelniku aż tak wielkiego napięcia. Po prostu się ją czyta. Akcja książki toczy się na Litwie i w Dani. Głównymi bohaterkami są Nina i Sigita. Nina to kobieta zawsze chętna do pomocy innym, taki typ misjonarki. Dlatego nie jest dla niej problemem wyświadczenie przysługi przyjaciółce. Jednak pozornie niewinna przysługa jaką jest odebranie walizki z przechowalni, okazuje się straszą rzeczą. W walizce znajduje się bowiem uprowadzony wcześniej 3 letni chłopiec. Sigita to matka samotnie wychowująca małego chłopca. Podczas jednego z weekendowych wyjść z synkiem do parku dzieje się coś co wzbudza jej nieufność- obca kobieta przekonuje do siebie jej syna przy pomocy czekolady. Następną rzeczą jaką pamięta jest fakt pobytu w szpitalu ze złamaną ręką i wstrząśnieniem mózgu. Jej synek zniknął a ona przez władzę i społeczeństwo posądzana jest o alkoholizm. Cała historia kończy się szczęśliwie. Głównymi wątkami książki są nielegalne adopcje, handel organami, prostytucja. Takim życiowym jest fakt że kto ma pieniądze ten ma niemal wszystko.
,, Chłopiec w walizce" to obraz dramatycznej walki z przemocą, z okrucieństwem ludzi, dla których pieniądze i władza są równoznaczne z omijaniem prawa i bezwzględnością nawet wobec tych najbardziej bezbronnych, dzieci. Główna bohaterka, Nina Borg zmagająca się z własnymi demonami z przeszłości, obwiniająca się o śmierć ojca odczuwa silną potrzebę udzielania pomocy, ocalania niewinnych ofiar. Pracując w Sieci skupiającej ludzi niosących pomoc wyjeżdżała w najbardziej niebezpieczne zakątki świata, z narażeniem życia niosła pomoc ofiarom krytycznego położenia w krajach ogarniętych działaniami wojennymi, trzeciego świata czy biednymi, gdzie handel ludzkim towarem osiąga zatrważające statystyki. Uprowadzenie, przemoc, groźby i poczucie bezsilności ofiary ukazane są w powieści na przykładzie historii małego chłopca, który jako obywatel Litwy, mieszkaniec Wilna znalazł się pewnego dnia w Kopenhadze. Wstrząsająca historia warta przeczytania o mechanizmach działania przerażającego procederu i dramatu ludzi, których dotyczy.
Avatar użytkownika - olasob17
olasob17
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Nie podejrzewałam że tak się skończy! polecam :)
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - Papierowy Księżyc",
Kryminał powinien trzymać w napięciu i wciąż zaskakiwać czytelnika. Wydaje się, że to nie wiele, jedynie dwie główne zasady..Jednak, jakże niewiele książek tego gatunku je spełnia. Na szczęście niektóre z nich tak, i właśnie taką książką jest dzieło pary duńskich pisarzy - Lene Kaaberbola, Agnete Friis, pt. "Chłopiec w walizce". Książka opowiada historię kilku, pozornie niczym nie powiązanych ze sobą osób, których wspólnym mianownikiem jest 20-kilogramowa walizka, w której znajduje się, ledwo żywy mały, chłopiec..Tan mały chłopczyk połączy los Niny, Jana, Jucasa i Sigita. Książkę czyta się bardzo ciekawie i z wielkim zainteresowaniem. Z pewnością jest to podyktowane zarówno bardzo emocjonującą akcją i jej nagłymi zwrotami, jak i również bardzo wyraźnie zarysowanymi postaciami głównych bohaterów. Nie są oni do końca ani dobrze, ani źli. Nie są idealni, są po prostu zwyczajni, a przez to wiarygodni. "Chłopiec w walizce" to świetnie skonstruowany kryminał jak i również interesujące studium ludzkich zachowań, zwłaszcza tych najmroczniejszych. Zmusza do refleksji nad pojęciem etyki, w odniesieniu do dzisiejszych czasów. Nad tym, co jest dobre, co złe, a co powszechnie akceptowalne.
Avatar użytkownika - olka00
olka00
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki- 2013,
bardzo fajna książka ciekawa a zarazem smutna Najważniejsze , że wszystko dobrze się skończyło. Czyta się ją lekko, polecam!
Avatar użytkownika - angel92
angel92