Prawdziwa historia chłopca, który przeżył wojnę, ukrywając się w polskich lasach
Rodzinę Maxwella Smarta zabito na jego oczach, kiedy miał jedenaście lat. On sam, koczując w lesie, ukrywał się w wykopanej przez siebie norze i żywił plonami podbieranymi z upraw okolicznych rolników. Przymierający głodem, odziany w podarte łachmany, unikał śmierci z rąk nazistów i grasujących po lasach band.
Po kilku miesiącach samotnego ukrywania się Maxwell spotkał chłopca, błąkającego się w poszukiwaniu jedzenia. Janek także niedawno został sierotą i obaj szybko się zaprzyjaźnili. Pewnego dnia w pobliżu ich kryjówki doszło do masakry, a chłopcy znaleźli ocalałą małą dziewczynkę, wtuloną w ramiona zamordowanej matki. Maxwell i Janek uratowali dziecko, ale cena, jaką przyszło zapłacić za ten czyn, była wysoka.
Opowieść Maxa o heroizmie inspiruje i dowodzi niezłomności ludzkiego ducha. Z okrucieństwa wojny wyłania się człowiek, który zostanie cenionym artystą i zaoferuje światu niezwykłe dzieła sztuki, tak odmienne od okropieństw własnego cierpienia. Chłopiec w lesie to przejmujący dokument o czasach, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2022-09-14
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: The Boy in the Woods
Przeczytane:2024-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024,
Powstało dużo takich książek i ja sporo z nich przeczytałam i dalej chętnie po nie sięgam. W tej bardziej podobała mi się pierwsza część, czyli właśnie życie w lesie, ukrywanie się. Emocje wywołuje tu raczej świadomość, że historię napisało życie, a nie sposób jej opowiedzenia, ponieważ autor aż tak bardzo nie zagłębił się w uczucia bohatera. Według mnie. Oczywiście pisał o strachu, tęsknocie, ale tak trudną walkę inni autorzy przedstawiali bardziej odczuwalnie.