reklama

,,Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją"...

To początek Fundamentu otwierającego Ćwiczenia duchowe, w którym św. Ignacy Loyola zawarł cel życia człowieka - i innych stworzeń - ukazując nie tylko, co nim jest, ale także, jak go osiągnąć. Analizie kolejnych słów i zdań tego pierwszego ćwiczenia ignacjańskich rekolekcji poświęcone są zawarte w książce artykuły będące owocem XLII Kursu Duchowości Ignacjańskiej. Ich autorzy w pogłębionej refleksji nad znanym 23. numerem Ćwiczeń piszą między innymi, co to znaczy, że człowiek ma chwalić, czcić i służyć Bogu, czym jest zbawienie duszy i co na tej drodze bardziej nam pomaga. Ukazują też niezwykłą głębię i ponadczasowość Zasady i Fundamentu, który mimo że został zredagowany w XVI wieku, pozostaje ciągle aktualny i pomocny w życiu duchowym i ludzkim.

Książka może stać się podpowiedzią, jak umacniać się w realizacji głównego powołania, którym jest budowanie relacji z miłującym nas Bogiem: jak przyjmować Jego Miłość i odpowiadać na nią swoją miłością, jak właściwie korzystać z rzeczy tego świata i uczyć się odrywać od swojego ego, by kierować się ku Innemu i ku innym.

,,Zasada i Fundament to życiodajny korzeń, z którego wyrastają pień, konary, gałęzie, liście i owoce pięknego i wielkiego drzewa miłości".

Informacje dodatkowe o Cel życia człowieka i innych stworzeń. Zasada i Fundament Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2024-08-28
Kategoria: Duchowość, religia
Tytuł oryginału: CEL ŻYCIA CZŁOWIEKA I INNYCH STWORZEŃ. ZASADA I FUNDAMENT ĆWICZEŃ DUCHOWYCH ŚW. IGNACEGO LOYOLI

Tagi: Wspólnoty religijne i zakonne

Kup książkę Cel życia człowieka i innych stworzeń. Zasada i Fundament Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli

Przyjąć miłość i we wszystkim miłować
Wacław Królikowski SJ0
Okładka ksiązki - Przyjąć miłość i we wszystkim miłować

Książka Przyjąć Miłość i we wszystkim miłować jest teologiczno-egzystencjalną refleksją na temat ostatniego ćwiczenia duchowego trzydziestodniowych rekolekcji...

Ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli źródłem odnowy Kościoła
Wacław Królikowski SJ0
Okładka ksiązki - Ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli źródłem odnowy Kościoła

W 2020 roku mija czterdzieści lat od pierwszego Kursu Duchowości Ignacjańskiej, który został zorganizowany w Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski