Bruno. Epoka genialna

Niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego.

Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.

Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego Sklepach cynamonowych słyszał każdy Polak.

Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka. Pisarka. Reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych Projekt szpilki i Emeryty inspirowanych dziełami Brunona Schulza. Współtworzy Fundację Burza Mózgów organizującą największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci. Autorka książki Kobiety i Schulz. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.

Informacje dodatkowe o Bruno. Epoka genialna:

Bruno. Epoka genialna - opinie o książce

Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2020-09-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

Nie mogłam się od tej książki oderwać i oprzeć się wrażeniu, że bycie Artystą wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami bez względu na czasy, w jakich przychodzi im żyć... Ogromny talent pisarski autorki, która jest też malarką stwarza niepowtarzalny klimat opisywanych, tragicznych losów fascynującego Schulza. Muszę przyznać, że ma on dla mnie coś w sobie tak przyciągającego, że chce się wiedzieć więcej i więcej. Mnóstwo szkiców i ilustracji mistrza umilają lekturę, która sama w sobie jest biograficznym arcydziełem. Brawo

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-09-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Przecudowna biografia polskiego artysty XX wieku. Pierwszy raz opowiedziała mi o nim starsza siostra i od tamtej pory jestem fanką wszystkiego, co o Bruno Schulzu. Jego rysunków, opowiadań, książek, szkiców, a teraz tej biografii. Spędziłam z nią kilka przyjemnych wieczorów odkrywając całą prawdę o tym przenikliwie inteligentnym, trochę nieporadnym i skrytym, ale przede wszystkim bardzo nieszczęśliwym człowieku. Oprócz wielkiej biografii jest to też portet całej cywilizacji człowieka samotnego, który musi się mierzyć z obowiązkami w życiu codziennym, własnymi ułomnościami i talentem. Ze smakiem pożarłam 600 stron nasyconego, dynamicznego, pięknego tekstu o marzeniach, sztuce i historii dziejów XX-wiecznej Polski. Warto

Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk
Anna Kaszuba-Dębska0
Okładka ksiązki - Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk

Przełomowa biografia pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu Sprawa Dantona, i jej matki - malarki Anieli...

Jak Stryjenka Milenka palec od ssania uratowała
Anna Kaszuba-Dębska0
Okładka ksiązki - Jak Stryjenka Milenka palec od ssania uratowała

Nowa seria książeczek dla dzieci podejmuje trudne i często wstydliwe tematy. Klimat opowiadanych historii, z dreszczykiem w tle, podkreślają piękne czarno-białe...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska