Pierwsza książka o tragedii na Broad Peak. Czy wraz z dramatycznymi wydarzeniami na Broad Peak w 2013 roku skończył się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy w 2013 roku. Przeprowadzają przejmujące rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2014-05-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 432
Bardzo dobra, wyważona książka. Autorzy przedstawiają tragedię na Broad Peaku z wielu perspektyw, starając się zachować oebiektywizm. Do tej pory, mimo mojego ogromnego zainteresowania tamatem himalaizmu, raczej nie zagłębiałam się w historię z 2013 roku, bo uważałam, że zbyt dużo tu skrajnych emocji. Autorom udało się im nie ulec i dlatego uważam książkę za udaną. Przedstawili sprawę z perspektywy różnych ludzi należących do tego bardzo podzielonego środowiska. Dodatkowy plus za opisanie roli mediów w tej historii, to też jest bardzo ciekawe zagadnienie. Zresztą autorzy nie ograniczyli się do opisania tylko wypadku na Broad Peaku. Nawet mimo że mam na koncie pewnie już kilkadziesiąt książek o tematyce górskiej i wiele informacji nie było dla mnie nowością, dowiedziałam się kilku interesujących rzeczy.
“Kiedy należy ratować drugiego człowieka? Jakim kosztem? Kiedy, ratując, przekraczamy cienką linię, za którą jest już narażenie siebie i innych na niepotrzebne ryzyko? Wreszcie: kto ma prawo oceniać etyczną postawę tych, którzy zostali w górach wysokich postawieni wobec najbardziej dramatycznych wyborów?”
To bardzo wyważona książka o tragedii z 2013 roku. Autorzy starają się spojrzeć na sprawę z wielu perspektyw, nie ferują wyroków, nie potępiają. Nazywają fakty po imieniu: piszą o kryzysie więzi międzyludzkich (nie tylko w środowisku wspinaczy), medialnej i środowiskowej nagonce, o sensie wspinania oraz o ścierających się płaszczyznach wolności i egoizmu oraz wolności i bezpieczeństwa
W dostępnych opracowaniach przeczytamy, iż Broad Peak to dwunasta pod względem wielkości góra na świecie ( 8051 m.n.p.m), ośmiotysięcznik znajdujący się na granicach Chin i Pakistanu.
''Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas?".
Dramat rozegrał się 5 marca 2013 roku, kiedy to do obozu nr 4 nie powrócili Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski ( z ekipy pod przywództwem Krzysztofa Wielickiego). 7 marca Wielicki orzekł, iż szanse na odnalezienie obu mężczyzn są znikome.
Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński przybliżają życiorysy Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Książka w żaden sposób nie potępia, ani nie gloryfikuje uczestników tamtej wyprawy. Jest w miarę rzetelna i sprawiedliwa.
Autorzy ze zrozumieniem i bez oceniania podchodzą do pasji swoich bohaterów.
Przeczytane:2017-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Ebook- mobi, Mam,