Bratobójczy ogień. Jak Izrael stał się swoim własnym wrogiem i czy jest nadzieja na przyszłość

Ocena: 5 (1 głosów)

Książka znalazła się w finale konkursu The National Jewish Book Awards.

"Jak zagorzały syjonista, który wychował się w jednym z pierwszych osiedli w Izraelu i został wyszkolony na elitarnego komandosa, by walczyć na śmierć i życie, może przewodzić kampanii na rzecz pokoju ze swoimi wrogami? Odpowiedź zawarta w fascynującej opowieści Amiego Ayalona otwiera oczy zarówno Palestyńczykom, jak i Izraelczykom."

– Sari Nusseibeh, autor książki Once Upon a Country: A Palestinian Life, były rektor Uniwersytetu Al-Kuds i były przedstawiciel władz Autonomii Palestyńskiej w Jerozolimie.

W tej głęboko osobistej, odkrywczej podróży Ami Ayalon dociera do Palestyńczyków i Izraelczyków, których doświadczenia różnią się od jego własnych, by poznać ich historie i poglądy.

Jako szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet zrozumiał, że kiedy Izrael prowadzi operacje antyterrorystyczne w sytuacji braku nadziei na polityczne rozwiązania, palestyńskie społeczeństwo popiera przemoc, ponieważ nie ma nic do stracenia.

W trakcie zbierania materiałów i pisania Bratobójczego ognia uświadomił sobie, że życie w służbie kraju uczyniło go ślepym na autodestrukcyjny charakter polityki, która podkopała izraelskie społeczeństwo obywatelskie, jednocześnie przynosząc upokorzenia palestyńskim sąsiadom. „Jeśli Izrael stanie się orwellowską dystopią – pisze Ayalon – to nie za sprawą garstki uzbrojonych teologów wciągających nas w mroczną przeszłość. Zaprowadzi nas tam świecka większość, milcząca i motywowana strachem”.

Ayalon jest realistą, a nie idealistą, i wielu spośród tych, którzy uważają się za syjonistów, uzna za radykalne jego wnioski na temat tego, co Izrael musi zrobić dla osiągnięcia pokoju i względnego bezpieczeństwa oraz przetrwania jako ojczyzna Żydów i liberalna demokracja.

Informacje dodatkowe o Bratobójczy ogień. Jak Izrael stał się swoim własnym wrogiem i czy jest nadzieja na przyszłość:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-10-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788383577692
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: Friendly Fire how Israel became its own worst enemy
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tomasz Macios

więcej

Kup książkę Bratobójczy ogień. Jak Izrael stał się swoim własnym wrogiem i czy jest nadzieja na przyszłość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bratobójczy ogień. Jak Izrael stał się swoim własnym wrogiem i czy jest nadzieja na przyszłość - opinie o książce

Avatar użytkownika - julitalatka
julitalatka
Przeczytane:2024-11-03,

Skomplikowane relacje państw  od lat sprawiają, że Bliski Wschód jest jak iskra zapalna. Ostatnie wydarzenia ponownie skierowały wzrok świata na Izrael i Palestynę.  Konflikt izraelsko - palestyński rozgrywa się nieprzerwanie od 1948 roku, mając za sobą momenty złagodzenia jak i zaostrzenia sytuacji. Książka „Bratobójczy ogień” napisana przez Ami Ayalona we współpracy z biografem Anthonym Davidem, jest ważnym głosem w tej sprawie i zainteresuje czytelnika, któremu nie są obojętne wydarzenia światowej polityki jak i chętnie sięga po literaturę non - fiction.

Ami Ayalon,  admirał Marynarki Wojennej Izraela w stanie spoczynku i były szef służby bezpieczeństwa Szin Bet, postanowił podzielić się ze światem swoimi przemyśleniami nad złożonością konfliktu izraelsko - palestyńskiego, który trwa od 1948 roku.

Wychowany w kibucu, w duchu patriotyzmu,doświadczony wojennymi przeprawami, widział w Palestyńczykach bezimiennych wrogów, a swoją walkę rozpatrywał jedynie w kategorii słuszności i odpowiedzialności, także poprzez pryzmat religii.  Doświadczenia wyniesione z pracy w służbie bezpieczeństwa Szin Bet, gdzie wróg zyskał konkretną twarz, wzbudziły w nim refleksje nad słusznością postępowania i szukaniem drogi, która umożliwiłaby wygaszenie konfliktu. Liczne rozmowy z przedstawicielami Izraela i Palestyny,  nie tylko na wysokim szczeblu, sprawiły, że zaczął dostrzegać błędy w polityce Izraela a także racje jakie ma przeciwnik. W swojej książce podejmuje się rozważań nad złożonością wojny pomiędzy dwoma państwami, przywołując aspekty historyczne i współczesne, obyczajowe i religijne, stawia pytania o możliwość pokojowego  rozwiązania. Przywołuje liczne wydarzenia historyczne, przeprowadzone rozmowy, swoje przemyślenia, co czyni książkę niezwykle autentyczną i wychodzącą poza „suche fakty”.

Bardzo ważna lektura,   wyrażająca sprzeciw  i niezgodę wobec bezlitosnej polityki Izraela, ale i wobec wojny w sensie uniwersalnym.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Bratobójczy ogień. Jak Izrael stał się swoim własnym wrogiem i czy jest nadzieja na przyszłość" to ciekawy, choć niełatwy tytuł.

 

Ami Ayalon to były żołnierz elitarnego oddziału komandosów morskich 13. Flotylli, następnie służył jako dowódca izraelskiej marynarki wojennej, a potem kierował służbą bezpieczeństwa wewnętrznego, znaną jako Szin Betem.

 

Kiedy przeszedł na "emeryturę" zrozumiał, że polityka Izraela ma charakter destrukcyjny i choć jest patriotą to rozumie również Palestyńczyków i ich potrzebę do własnego państwa, które właściwie zostało zagarnięte przez Żydów. Założył ruch z filozofem palestyńskim, który dąży do stworzenia i funkcjonowania dwóch równych państw, do zrealizowania potrzeb obydwóch narodów.

 

Książka opowiada o krzywdach obydwóch stron, wojna między nimi toczy się już wiele lat i trudno nawiązać dialog bez rozpamiętywania przeszłości. Ayalon uważa, że Izrael powinien się obudzić i reagować zanim będzie za późno.

 

Autor rozmawia tutaj z różnymi ludźmi, przedstawiają tutaj swoje opinie - czasami pozytywne, czasami negatywne. Ale można powiedzieć, że nawiązują pewien dialog.

 

Cóż, dla mnie jest to trochę absurdalne. Pojawia się nagle nacja, po tysiącleciach i próbuje wyrzucić inny naród z zajmowanego przez niego przez długi czas terenu. Rozpoczyna to ciąg przemocy i nienawiści. Mówią o swoim państwie, gdzie jednocześnie wielu z tych ludzi i ich krewnych wyzbyło się innej kultury, korzeni i państwowości. Zmieniają imiona, nazwiska przodków, wyzbywając się swojego jestestwa i pochodzenia, jednocześnie roszcząc sobie prawo do ziemi, którą utracili tysiące lat temu. Czy to uprawia ich do krzywdzenia innych? Mimo wszystko nigdy tego nie zrozumiem...

 

Książka jest interesująca, próbuje wyjaśnić co właściwie ma miejsce na tamtych terenach, a jednocześnie jest to próba osiągnięcia pokoju. Polecam wszystkim, którzy lepiej chcą zrozumieć ten długoletni konflikt.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy