Brakujące odpowiedzi

Ocena: 5 (1 głosów)

Jeśli nie popełniasz błędów, nie nauczysz się, jak ich unikać

Gdy Stefania budzi się rano w swoim łóżku – ubrana tylko w męską bieliznę – nie potrafi przypomnieć sobie, co robiła poprzedniej nocy. Zakłada jednak, że ma to związek z przystojnym, nagim nieznajomym, który zaskakuje ją swoją obecnością w jej własnym mieszkaniu…

Kiedy kilka godzin później ten sam mężczyzna pojawia się w agencji reklamowej – gdzie pracuje Stef – jako jeden z kontrahentów, kobieta już wie, że ich poprzednie spotkanie nie było przypadkiem. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że to pozornie niezaplanowane spotkanie wywoła lawinę wydarzeń, która może całkowicie zniszczyć jej życie. Co się wydarzy, kiedy na jaw wyjdą niewygodne fakty i historie z przeszłości, do tej pory będące dla Stefanii zagadką?

Informacje dodatkowe o Brakujące odpowiedzi:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-11-28
Kategoria: Romans
ISBN: 9788383133010
Liczba stron: 528

więcej

Kup książkę Brakujące odpowiedzi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Brakujące odpowiedzi - opinie o książce

,,lepiej jest popełniać błędy, wyciągać z nich wnioski i iść dalej, niż nie podejmować wysiłku działania w prawdzie i zgodzie z samym sobą i karmić się złudzeniami."

 

Błędy są wpisane w naszą ścieżkę życiową, by pokazać nam właściwy kierunek. Są wynikiem wyborów i decyzji, które podejmujemy każdego dnia w różnych kwestiach. Skutki mogą być różne, bardziej lub mniej dotkliwe, ale zawsze są one naszymi lekcjami uczącymi właściwego postępowania w przyszłości. Bohaterka książki ,,Brakujące odpowiedzi" stara się mieć wszystko pod kontrolą, by uniknąć błędów. Jednak czasami nie da się ich po prostu ominąć, a skutki mogą być opłakane.

 

Stefania Rogosz przekonała się o tym pewnego dnia, gdy budzi się rano w swojej sypialni z bólem głowy i luką w pamięci, co do wydarzeń minionej nocy. Orientuje się, że zamiast swojej koronkowej bielizny ma na sobie jedynie męskie bokserki. Do tego za swoimi plecami słyszy męski głos. Myśląc, że to włamywacz, broni się atakując nieznajomego, na szczęście niegroźnie. Po tym emocjonalnym poranku udaje się do firmy zajmującej się reklamami, w której pełni funkcję dyrektorki działu sprzedaży. Tego dnia dochodzi do spotkania z potencjalnym klientem, prezesem firmy Softbud, dla której przygotowała prezentację. Wraz z szefem firmy wchodzi mężczyzna, z którym spędziła upojną noc. Okazuje się, że jest to wnuk właściciela Softbudu. Wkrótce wychodzi na jaw, że ich wcześniejsze spotkanie nie było dziełem przypadku, lecz przemyślanego planu.

 

Wszystko zaczyna się jak typowy romans erotyczny, do jakiego została ta powieść przypisana pod kątem gatunku literackiego. Jednak nie jest to w pełni jej prawdziwy charakter, bo tylko kilka scen intymnych do tego nawiązuje. Fabuła jest złożona z kilku wątków, które przybierają formę obyczajową, psychologiczną, filozoficzną a nawet detektywistyczną. Wypełniają ją liczne wydarzenia, w którym nie brakuje ciekawie nakreślonych osobowości, wielu przemyśleń, poruszanych zagadnień, tajemnic mających swoje korzenie w czasach PRL-u, intryg, zemsty i oczywiście gorących scen. Zaznaczają się w niej dwie główne osie akcji, ale od nich rozchodzi się kilka pobocznych.

 

Książka ma ponad 500 stron i to, co jest w niej istotne zawarte zostało na mniej więcej 3/4 objętości wydania. Autorka czasami zbyt rozlegle przeciąga niektóre wątki, szczegółowo przedstawia, jakąś scenę a ich opisy potrafią się ciągnąć nawet przez kilka stron. Dużą uwagę przykłada do działalności firmy, w której pracuje Stefania ukazując jej sposób radzenia sobie z problemami, ale też do jej sfery intymnej. Stefania, bowiem jest wulkanem żądzy drzemiącym pod przykrywką pewnej siebie, zrównoważonej, mocno stąpającej po ziemi bizneswoman. Jednak w swoim domowym zaciszu, w ulubionej wannie wypełnionej pachnącą wodą z pianą, uwalnia w sobie kobietę spragnioną czułości i namiętności. Ta strona powieści została wyeksponowana dosyć wyraźnie obszernymi opisami, które nie wychodzą poza subtelność, zmysłowość i poczucie smaku, ale są zbyt długie i drobiazgowe. Ukazują piękno tej sfery naszego życia, bez wulgaryzmów i brutalności.

 

Autorka zdecydowała się na narrację trzecioosobową, więc na plan pierwszy wysuwają się różne osoby, w zależności, kogo dotyczy dany epizod. Jednak uważam, że lepsza byłaby punkt widzenia z poziomu pierwszej osoby, gdyż wówczas dana postać jest opowiada nam o wydarzeniach, a jednocześnie wyraża swoje myśli. W przemyśleniach bohaterki poruszane są różne zagadnienia o charakterze psychologicznym i filozoficznym, nad którymi się zastanawia, a my robimy to razem z nią. Analizuje swoje zachowanie, tok rozumowania, doświadczenia, które jej się przytrafiają, starając się znaleźć odpowiedź, dlaczego dzieje się w jej życiu tak, a nie inaczej.

 

Często pojawiają się takie sytuacje, których bohaterka doświadcza, a następnie wyraża swoje przemyślenia, które ujęte zostały w cudzysłowie w pierwszej osobie. Dotyczy to nie tylko Stefanii, ale też innych osób, które wyłaniają się na plan pierwszy, w zależności od dziejących się zdarzeń. Niektóre postacie pojawiają się epizodycznie, a niektóre nagle nabierają wyróżniającego się znaczenia. Dotyczy to na przykład przyjaciółki Magdy, która wkracza w akcję w drugiej połowie powieści i wówczas poznajemy jej problemy wraz z losami Stefanii.

 

Powieść ,,Brakujące odpowiedzi" jest debiutem pani Katarzyny Chmiel, która ma bardzo lekki styl i duży potencjał objawiający się ciekawymi pomysłami z intrygującymi epizodami oraz nietypowym rozwojem sytuacji. Nie spotkałam się jeszcze z tak poprowadzoną akcją i wątkami, jednak to, co najważniejsze było w tej fabule, zatopiło się w zbyt obszernych opisach i ciągnących się rozmowach, a nawet wydarzeniach, które nic nie wnosiły do przebiegu zdarzeń. Nie wszystkie wątki wybrzmiały w tej fabule, a do tego zakończenie ma charakter otwarty, co pozostawia nas z wieloma pytaniami, na które brakuje odpowiedzi. Mam zatem nadzieję, że autorka powróci jeszcze do swoich bohaterów i dokończy tę historię.

 

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy