To pouczająca, niezwykła książka dla dzieci o przygodach dwóch braci, o ich marzeniach i walce z otyłością.
Marek i Darek to sympatyczni bracia, którzy – jak każde dziecko – chcą być szczęśliwi. Ich historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a pierwowzorami są ojciec i wujek autorki, których doświadczenia stały się inspiracją do napisania tej książki.
Zarówno tekst jak i ilustracje są dziełem autorki.
Książka wzbogacona jest cennymi komentarzami i opiniami kobiet wychowujących dzieci.
Propozycja dla dzieci od 7. roku życia.
Anna Rumocka - spełniona mama trójki dzieci, z wykształcenia wizażystka, po szkole rejestracji medycznej. Przeżyła walkę z otyłością, promuje zdrowy styl życia.
OPINIE SPECJALISTÓW:
Utwór Anny Rumockiej pt. „Bracia od-wagi” przedstawia historię dwóch braci zmagających się z otyłością. Rzutowało to na ich relacje z rówieśnikami, kondycję, wyniki w nauce oraz samoakceptację, co skłoniło ich do wyjazdu na obóz odchudzający i podjęcia walki o siebie.
Książka skłoni do refleksji. Tematyka jest ponadczasowa i bliska każdemu, bez względu na wiek. Akceptacja i szacunek do drugiego człowieka to wartości, których powinni się uczyć młodzi ludzie. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, bez względu na to, jak wyglądamy, gdzie mieszkamy czy jak się ubieramy.
mgr Milena Witkowska-Krysiak, nauczycielka
Bajka „Bracia od-wagi” przekazuje ogromne wartości rodzinne, podkreśla współpracę, wzajemną pomoc. Priorytetem jest miłość, która wygrywa i zwycięża zawsze.
Rodzicom bajka daje wskazówki, aby byli przede wszystkim obecni na dobre i na złe przy swoich pociechach, aby wspierali i akceptowali swoje dzieci takimi, jakie są, a także dawali mnóstwo wiary.
Bajka porusza temat akceptacji, szacunku, tolerancji wśród rówieśników. Daje przesłanie, aby rodzic/nauczyciel zaczął kreować u dziecka akceptowanie drugiego człowieka bez względu na to, jak wygląda i jak różni się w grupie. Uczy patrzeć na drugiego człowieka nie tylko przez pryzmat wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim nakłania, aby zaglądać do wnętrza człowieka.
Bajka pokazuje, że dzieci z nadwagą mają piękne, szlachetne cechy charakteru i niczym się nie różnią od innych.
Alicja Pedyńska, szczęśliwa mama i nauczycielka wczesnoszkolna
Co widzisz, patrząc w oczy własnemu dziecku?
Z reguły odkrywasz tam:
miłość, która kierowana jest do naszego serca,
problem, który prosi, by go rozwiązać,
pomoc, która często jest bezinteresowna,
przyjaźń, która trwa pomimo niedoskonałości drugiej osoby,
moc, która potrafi czynić cuda,
mądrość, która zadziwia,
i siebie samego, który jesteś nieustannym wsparciem dla małego, dziecięcego świata.
To wszystko znajdziemy w tej książeczce wielkiej wagi.
Autorka na pierwszym miejscu stawia miłość, zarówno między rodzeństwem, jak i między dziećmi a mamą. Ania ukazuje problem otyłości wśród dzieci, widziany oczyma rówieśników. Pisarka porusza temat planowania pracy oraz jej wykonania. W efekcie przychodzi spełnienie marzeń i nagroda.
Wszystkie te życiowe aspekty są opisane przystępnym i rymowanym językiem, szczególnie zrozumiałym i trafiającym do małych, ale mądrze myślących dziecięcych głów.
Anna Radzik
nauczycielka języka polskiego, copywriterka, dziennikarka, felietonistka Gazety Olszyńskiej oraz Przeglądu Lubańskiego, beta-czytelniczka, mama dwójki dzieci
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-06-19
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 46
Język oryginału: polski
**PATRONAT MEDIALNY/ RECENZJA PATRONACKA**
Z twórczością Anny Rumockiej spotkaliśmy się przy okazji dwóch książek autobiograficznych i jednym erotyku. Dziś przyszła pora przedstawić jej pierwszą książkę dla młodszego czytelnika, którą mój blog ma olbrzymi zaszczyt objąć patronatem medialnym.
"Bracia od-wagi" to opowieść o dwóch braciach: nastoletnim Marku i ośmioletnim Darku, którzy pragną zrobić prezent mamie i w tajemnicy podejmują się różnych prac, by na niego zarobić. Zauważają jednak, że ich nadprogramowe kilogramy mocno im przeszkadzają w niektórych pracach, a po jednej z ważnych rozmów, zapada decyzja o wyjeździe chłopców na obóz odchudzający...
Co takiego się stało i z kim rozmawiała mama, że chłopcy wyjechali na obóz? Czy zrzucili zbędne kilogramy? Czy udało im się uzbierać pieniążki na prezent dla mamy? Tego już nie zdradzę, ale podpowiem, tylko że czeka na nich sporo wyzwań, z którymi nie tak łatwo będzie im sobie poradzić...
Anna Rumocka zabrała głos w bardzo ważnej kwestii dotykającej coraz większej liczby i coraz młodszej grupy naszych dzieci. W moim odczuciu jest to głos ważny, poza problemem coraz większej otyłości wśród najmłodszych, autorka skupiła się także na tak ważnych tematach jak komplikacje zdrowotne, które ona w sobie niesie, brak akceptacji, wsparcia i pomocy od innych. A z drugiej strony możemy przekonać się jaką siłą jest rodzina i jak ważne są relacje, które w niej panują. Historia ta to przystępnie pokazany obraz walki ze swoimi słabościami, ale przy tym jest to opowieść o marzeniach i przygodach, akceptowaniu siebie i walce o własne dobro i zdrowie.
Książeczka dedykowana jest dzieciom od lat siedmiu, ale przyjazna forma wydania spodoba się dziecku w każdym wieku. Duże ilustracje zachęcają do kolorowania, dając przy tym możliwość rozpoczęcia wielu ciekawych, a zarazem ważnych i uświadamiających rozmów z naszymi pociechami.
Napisana przyjaznym i łatwym dla dzieci językiem wciąga i intryguje, rozbudzając ciekawość co do dalszych przygód chłopców. Książkę czyta się dosłownie na raz, a refleksje i przemyślenia, nawet starszemu czytelnikowi towarzyszą przez dłuższy czas.
Na końcu przeczytacie także trzy opinie na temat książki, które napisały nauczycielki, ale przede wszystkim mamy, które zwracają tam uwagę na emocje, relacje, szacunek dla innych, ale co w moim odczuciu także ważne, dla akceptacji dla innych. Pamiętajmy, każdy z nas jest inny, przez co wyjątkowy. Uczmy tego nasze dzieci!
Czy polecam?
Zdecydowanie tak. "Bracia od-wagi" to ważna i potrzebna pozycja na naszym rynku wydawniczym, pokazująca, że zawsze jest dobry czas, by zadbać o własne dobro. Bardzo się cieszę, że mogę jej patronować, autorce serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za dalsze sukcesy w dziedzinie literatury dla najmłodszych czytelników.
Jest to już 4 książka Autorki, jaką miałam możliwość przeczytać a przy okazji mieć przyjemność objęcia jej patronatem medialnym. Tym razem Autorka postanowiła spróbować swoich sił w innej kategorii wiekowej i stworzyła historię dla dzieci. Co znajdziemy w lekturze? Jakie są moje wrażenia po zapoznaniu się z tą bajką? Zapraszam Was serdecznie na moją patronacką opinię.
"Bracia od-wagi" to historia dwóch braci : Marka i Darka. Jest to opowieść o tyle ciekawa, że poruszana tematyka dotyczy problemu związanego z otyłością. Ich problemy z nadmierną tuszą sprawiały, że chłopcy nie mieli dobrych kontaktów z rówieśnikami, często byli wyśmiewani i mieli ogromne problemy w szkole z zaliczeniem przedmiotu o nazwie wf. Te wszystkie niemiłe doświadczenia sprawiły, że chłopcy postanowili pojechać na obóz odchudzający. Postanowili, że zaczną dbać o swoje zdrowie i będą dużo staranniej wybierali składniki do swojej diety. Czy udało im się spełnić swoje marzenia? Czy problemy z nadwagą minęły? Jakie kroki musieli podjąć,aby osiągnąć upragnione cele? Odpowiedzi znajdziecie, gdy po tę ciekawą książeczkę sięgnięcie !!! 😃😃
Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona !!! Nie spodziewałam się tak ciekawej historii, napisanej w przyjemny sposób !!! Ponadto, rymy zawarte w tej bajce oraz ciekawe ilustracje, świetnie uzupełniają całą tę historię. Dodatkowo, bardzo ciekawym zabiegiem jest to, że rysunki są czarno - białe i dzieci mogą je pokolorować. Kolejnym plusem jest to, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Autorka zna temat otyłości niemal od podszewki i bardzo umiejętnie wplotła ten temat w opowiadaną przez siebie bajkę. Jak wspomniałam na początku, to już 4 książka Autorki, jaką miałam okazję przeczytać. I wiecie co? Według mnie, to najlepsza z jej wszystkich dotychczasowych książek !!! Mam wrażenie, że jest świetnie dopracowana, nie zawiera błędów a przy tym, czytelnik świetnie się bawi podczas jej czytania !!! Jestem absolutnie zachwycona i bardzo zadowolona z tej lektury. Autorce oraz Wydawnictwu Million - Studio Wydawnicze serdecznie gratuluję stworzenia naprawdę świetnej historii !!! Bardzo dziękuję również za zaufanie i możliwość objęcia książeczki patronatem medialnym. Jak sama Autorka mówi, książka jest już dla czytelników od 7 roku życia. Jednak zarówno mały jak i starszy czytelnik wyniesie z tej historii to, co najważniejsze. Polecam z całego serca ❤️❤️❤️ Jeszcze raz serdecznie gratuluję i przyznaję 10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/ 10 punktów!!! 😃😃
„Dla mieszkańców Lipian, dawnych znajomych ze szkolnej ławki, nauczycieli oraz wszystkich maluchów. Anna Rumocka – autorka książek o tematyce...
Przeczytane:2023-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wiele bajek wygląda na piękne, śliczne, dobrze dopracowane gramatycznie, ale nie mają w sobie przekazu w ogóle. Tutaj mamy najprawdziwszy przykład tego, że nie barwy na ilustracjach się liczą, a konkretny, wręcz bolesny przekaz. To bowiem pierwsza taka bajka, która w swoim skromnym wydaniu wywarła na mnie tak ogromne wrażenie. Dodatkowo jest też kolorowanką, więc zostaje z dzieckiem na dłużej:-) Szczerze wam powiem, że pod koniec książki się popłakałam. Sama wiem jak inny wygląd potrafi boleć dorastające dziecko, zwłaszcza, kiedy inni z niego szydzą. W momencie, kiedy chłopcom z bajki ktoś zaczął dokuczać, młodszy z nich dobrze wychowany, zabronił starszemu reagować na jakiekolwiek przytyki. Wierzył, że nadejdzie ten dzień, kiedy i oni pokażą światu, że są coś warci. Autorka podkreśliła tutaj, jak wielki wpływ mają rodzice na wychowanie dzieci. Bo jeśli wytłumaczy się im, że otyłość to również choroba, a nie tylko lenistwo, to oni nie będą nikomu z tego powodu dokuczać. Zbyt mało empatii jest w młodym człowieku, dlatego ważne jest, by rodzic go tego nauczył. Wbrew pozorom to my ich kształcimy. Świat jest tylko sprawdzianem, by zobaczyć, czy wystarczająco dobrze ich do tego życia przygotowaliśmy.
Chłopcy z książki często podjadali niezdrowe jedzenie. Chowali się z tym przed innymi, by tylko nikt im tego nie zabrał. Wiele rodziców również pozwala dzieciom nadużywać wręcz słodyczy, a później nie potrafią lub nie chcą kontrolować tego, co im tylko szkodzi. Myślą, że jak dziecko niezdrowo zje i jest później szczęśliwe, to zrobili dla nich coś dobrego. Niestety wcale tak nie jest. Dziecku należy wytłumaczyć, że to co robi, również będzie miało dla niego konsekwencje. Kiedyś ludzie nie mieli tylu słodyczy, dlatego w naszym umyśle pierwotnym pojawia się odruch ich zapotrzebowania. Umysł jest przekonany, że nadal jest ich mało, dlatego tak bardzo człowieka kusi słodycz. Jest bowiem przekonany, że go braknie, dlatego wciąż myśli, że potrzebuje go na zapas.
W bajce ważną osobą dla chłopców była ich mama. To dla niej postanowili się zmienić, gdyż mocno ją kochali. Przyznali się, że nadmierna waga bardzo przeszkadza im w życiu. Jak sądzicie, co na to ich mama?
To naprawdę piękna i pouczająca bajka. Cała jest opisana nieregularnymi rymowankami i ozdobiona świetnymi rysunkami, które wykonała sama autorka. Są w niej nie tylko postacie dzieci, ale i zwierzątka oraz obrazy przedstawiające daną sytuację. Na końcu znajdziecie kilka słów od samej autorki. Zadaje nam bardzo ważne pytania i to one również sprawią, że w oku zakręci wam się łza. Tym bardziej, że to opowieść inspirowana prawdziwą historią i autentycznymi osobami. Bardzo, ale to bardzo wam ją polecam!!!